Planeta X – tai vienas paslaptingiausių dangaus kūnų. Mokslininkai iki šiol negali atsakyti, ar tokia planeta apskritai egzistuoja. Kokių žinių sklinda apie šį mįslingą kosmoso objektą?

 

nibiru

XIX a. atradimas?

 

Planeta X, dar vadinama Nibiru, yra hipotetinė, neva besislepianti tolimiausiame Saulės sistemos krašte, gerokai toliau už Plutono. Kalbos apie ją pasklido 1983 m., kai esą NASA atrado šį paslaptingą dangaus objektą, mėgindama suprasti, kas veikia Neptūno orbitą. Pati organizacija šio fakto niekada nepatvirtino, bet tai nesutrukdė toliau sklisti šnekoms apie šią mįslingą planetą. Juolab kad yra įtarimų, jog apie planetos X gyvavimą žinojo dar šumerai. Jų molinėse lentelėse vaizduojama Saulės sistema turi ne devynias, o dešimt planetų. Dešimtoji vaizduojama kaip tik už Plutono, kur ir turėtų būti planeta X. Senosios civilizacijos duomenimis, mįslingasis dangaus kūnas prie Žemės priartėja kas 3 600 metų. Tuomet mūsų planeta esą masiškai apsivalo. Mokslininkus šumerų lentelės, kuriose vaizduojama Saulės sistema, labai glumina ne tik dėl mįslingosios planetos X, bet ir apskritai dėl jų astronominių žinių tikslumo. Nesuvokiama, kaip senoji civilizacija galėjo būti taip stipriai pažengusi mokslo srityje. Todėl sklando legendos, kad patys šumerai buvo planetos X gyventojai, į Žemę atvykę priartėjimo prie jos metu. Kita versija byloja apie paslaptingus dievus, atvykusius į šumerų civilizaciją ir išmokiusius juos įvairių dalykų bei pastačiusius didingus jų miestus. Esą tie dievai galėjo būti ateiviai iš kosmoso, perdavę informaciją ir apie planetą X.

 

Netikras aliarmas

 

Prieš 2012 m. tikintys pasaulio pabaigos pranašystėmis buvo rimtai sunerimę, nes neva majų kalendorius rodė, kad tų metų gruodžio 21-ąją įvyks kažkas svarbaus. Ilgai netruko, kol su tariamai artėjančia pasaulio pabaiga buvo susieta hipotetinė planeta X. Apie tai kalbėta dar nuo XX a., tačiau tokia hipotezė itin sustiprėjo po 2002 m., kai pasklido žinia, kad paslaptingasis dangaus kūnas elgiasi visiškai kitaip negu įprasta žinomoms planetoms. Neva jis sukasi ne aplink Saulę, o aplink Žemę. Be to, pavojingai artėja mūsų planetos link. Kalbėta, kad būtent 2012 m. gruodžio 21 d. planeta X prie Žemės priartės taip arti, kad savo milžiniška trauka sustabdys jos sukimąsi 3 paroms. Tai būtų pražūtinga: sausumas užlietų milžiniška cunamio banga, išsiveržtų dauguma ugnikalnių ir įsisiautėtų kitos gamtos stichijos. Mokslininkų teigimu, tuomet išliktų ne daugiau nei dešimtadalis Žemės gyvybės. Nors šis fatališkas scenarijus neišsipildė, tačiau vis dar yra tikinčių, kad planeta X savo misiją įvykdys. Kai kurie mokslininkai mano, kad ji galėjo būti ankstesnių masinių išmirimų Žemėje priežastis.

 

Arkanzaso universiteto Matematikos mokslų fakulteto astrofizikos profesorius Danielis Whitmireas teigia, kad planeta X gali būti atsakinga už periodiškai vykstančias kometų liūtis. Esą kai kurios jų galėjo būti tokios intensyvios, kad pasiektų Žemės orbitą ir bombarduodamos mūsų planetos paviršių joje sukeltų masines žūtis, atskirų rūšių išnykimus. Neva tai vyksta kas 27 mln. metų, kai planeta X užsuka į Koiperio juostą – disko formos kometoidų žiedą, esantį Saulės sistemos plokštumoje už Neptūno orbitos, ir išmuša kometas iš jų orbitų. Esą dinozaurai galėjo išnykti būtent dėl planetos X sukelto kometų lietaus.

 

Sukūrė Žemę?

 

Rusų kilmės amerikiečių autorius, pseudomokslininkas Zecharia Sitchinas, išpopuliarinęs planetos X idėją skelbė, kad šis paslaptingasis kūnas yra ne tik būsimoji Žemės sunaikinimo, bet ir jos atsiradimo priežastis. Pasak jo teorijos, prieš daug metų planeta X susidūrė su kita hipotetine planeta Tiamat, kuri neva gyvavo kažkur tarp Marso ir Jupiterio. Susidūrus dviem dangaus kūnams tariamai iš nuolaužų atsirado Žemė ir daugybė kometų. Šiandien mokslininkai tokią hipotezę vertinama labai prieštaringai.

 

Vyriausybės sąmokslas…

 

Per ilgus hipotetinės planetos X tyrinėjimo metus jos egzistavimas būdavo patvirtinamas arba paneigiamas. Šių metų sausį Kalifornijos technologijos instituto (JAV) mokslininkai Konstantinas Batyginas ir Mike Brownas paskelbė, kad devintoji planeta Saulės sistemoje iš tiesų gali egzistuoti. Tačiau tiesioginių įrodymų nėra, o tokia sensacija paskelbta remiantis skaičiavimais ir vertinant aplinkinių kosminių objektų orbitas. Mokslininkai stebėjo šešių santykinai netoli vienas kito esančių dangaus kūnų orbitas ir visos jos buvo pakrypusios bene identišku kampu. Tai labai retas reiškinys, kurio tikimybė siekia vos 1 iš 14 000. Mokslininkai padarė išvadą, kad šiuos dangaus kūnus turi veikti kažkoks vienas didelis kosminis darinys. Tai galėtų būti būtent planetos X gravitacijos poveikis. Pagal K. Batygino ir M. Browno skaičiavimus, planetos X masė turėtų būti mažiausiai 10 kartų didesnė negu Žemės, jos atmosfera – labai tanki, o ji pati sudaryta iš ledo. Manoma, kad šios planetos orbita tokia didelė, jog jai apskrieti aplink Saulę prireikia 10 000–20 000 Žemės metų – tiek truktų planetos X vieni metai. Jos orbita turėtų būti elipsinė, artimiausiame jos taške šis dangaus kūnas nuo Saulės turėtų būti nutolęs apie 32 mlrd. km, o tolimiausiame – net 161 mlrd. km. Tai net 4,5–22 kartų toliau negu Plutonas. Nors K. Batyginas ir M. Brownas pateikė konkrečius ir gana įtikinančius skaičius, jau po mėnesio kiti mokslininkai paskelbė, kad tokių įrodymų neužtenka ir greičiausiai paslaptingasis dangaus kūnas apskritai neegzistuoja.

 

Yra manančių, kad pastarųjų kalbos tėra JAV vyriausybės įsakymas. Konspiracijos teorijų šalininkų teigimu, mokslininkai slapta vykdo planetos X tyrinėjimus ir yra sukaupę užtektinai intriguojančios, galbūt net gąsdinančios informacijos, tik ją kruopščiai slepia. Anot jų, viskas įslaptinta NASA duomenų bazėje ir JAV vyriausybėje – pastaroji tyli nenorėdama sukelti visuotinės panikos. Išgirdę tokius kaltinimus NASA atstovai teigia, kad net norėdami negalėtų nuslėpti to, kas yra danguje. Esą jeigu planeta X iš tiesų egzistuoja ir yra tokio dydžio, kaip skelbia kai kurie tyrėjai, būtų matoma plika akimi ar bent pastebima per mėgėjiškus teleskopus.

 

Įdomu

   
  • Šumerai planetą X vadino Marduku, arba velnio apsėsta.
  • Kalbama, kad 2013 m. vasario 15 d. Rusijos mieste Čeliabinske nukritęs meteoritas susijęs su planetos X priartėjimu prie Žemės.
  • 2013 m. balandžio pabaigoje internete pasirodė nuotraukų iš įvairių pasaulio šalių, kuriose tekant arba leidžiantis Saulei šalia jos matyti kažkoks mažesnis spindintis dangaus kūnas. Pasklido kalbų, kad tai paslaptingoji planeta X. Ši naujiena transliuota net per vieną Italijos televizijos kanalą.
  • Pagal šumerų tekstus, planetą X gaubia geležies oksido dulkės, suformuojančios raudonus debesis, dėl kurių net planetos upės ir ežerai atrodo raudoni.
  • 2008 m. vienas lietuvis nužudė savo tėvą teigdamas, kad taip jį mėgino išgelbėti nuo kančių, kurias tektų patirti 2012 m., kai neva dėl planetos X įvyktų pasaulio pabaiga.
  • Planeta X – ne vienintelė hipotetinė planeta. Dar V–IV a. pr. Kr. graikų filosofas Filolajus paskleidė idėją, kad egzistuoja Žemės sesuo dvynė – dangaus kūnas, identiškas mūsų planetai. Dar viena tariama planeta Fajetonas neva įsikūręs tarp Marso ir Jupiterio. Taip pat tikėta, kad būta į Marsą itin panašios planetos Tėjos. Net Mėnulio atsiradimą kai kas sieja su hipotetine planeta Nemezide. Neva ji reguliariai atkeliauja į Saulės sistemą, o kartu atsigabena ir kometų palydą, kurios pradeda kristi ir į Žemės orbitą. Yra manančių, kad prieš 4 mlrd. metų viena jų rėžėsi į Žemę ir atskėlė didelį jos gabalą, iš kurio ir susiformavo mūsų planetos palydovas.
  • NASA kosminiam zondui „New Horizons“, kuris skirtas Plutonui tirti, iki jo keliauti teko 9 metus, o iki tariamos planetos X tektų keliauti mažiausiai 54 metus. Jeigu šį dangaus kūną būtų mėginama pasiekti, kai jis labiausiai nutolęs nuo Žemės, tai truktų net apie 350 metų.