Beveik visą balandį trukęs Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) inicijuotas konkursas „Metų renovacijos projektas“ baigėsi – įvertinus ekspertų komisijos nuomonę ir visuomenės balsus, nugalėtojais paskelbti du pernai atnaujinti šalies daugiabučiai. Didžiausių visuomenės simpatijų po atviro balsavimo internete sulaukė Energetikų g. 11 Šiauliuose atnaujintas gyvenamasis namas, o Marijampolėje, Kosmonautų g. 2, esantis daugiabutis daugiausia balsų gavo iš ekspertų komisijos.

 

Kosmonautų 2, Marijampolė (2)

Visos konkurse dalyvavusių daugiabučių atnaujinimo istorijos atskleidė tai, kad sėkmingai ir kokybiškai renovacijai būtinas gyventojų vieningumas ir kompromisas, siekiant renovacija išspręsti visas daugiabučio problemas, pasitelkus energinio efektyvumo priemones.

 

Į renovaciją pažvelgta iš įvairių perspektyvų

 

Projektus vertinusius ekspertų komisiją sudaro įvairių sričių atstovai, kurie atnaujintus namus įvertino iš skirtingų pusių ir pagal įvairius kriterijus, tarp kurių – energinis efektyvumas, architektūriniai sprendimai, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimas, indėlis į aplinkos tausojimą, bendruomeniškumas, projekto indėlis į platesnį gyvenamosios aplinkos atnaujinimą (gatvėje, rajone) ir kt.

 

Komisiją sudarė ekspertai iš Lietuvos ir užsienio: Knut Holler, Būsto iniciatyva Rytų Europai (IWO) valdybos pirmininkas (Vokietija), dr. Giedrius Šiupšinskas, VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto Pastatų energetikos katedros docentas, dr. Valdas Lukoševičius, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas, Būsto rūmų bei Aplinkos ministerijos atstovai.

 

Išsiskyrė inovatyviais sprendimais

 

Ekspertų komisijos nugalėtoju išrinktas daugiabutis išsiskyrė inovatyviu požiūriu į renovaciją –atnaujinant šį daugiabutį, buvo įgyvendintos tiek pagrindinės energiją taupančios priemonės (apšiltintos sienos ir stogas, pakeisti langai, įstiklinti balkonai, pakeista šildymo sistema ir kt.), tiek papildomi sprendimai – įrengta geoterminė bei saulės kolektorių šildymo sistema. Dar renovacijos metu sutvarkyta aplink namą esanti teritorija, o artimiausiu metu ketinama kreiptis į savivaldybę dėl lėšų stovėjimo aikštelės plėtimui.

 

Iki renovacijos šiame daugiabutyje vienam kvadratiniam metrui apšiltinti reikėjo 140,19 kWh energijos, o dabar tik 24,71 kWh. Šiltnamio efektą sukeliančių anglies dvideginio išmetimas į aplinką per metus sumažėjo 94,6 tonomis.

 

Prisideda prie gyvenimo kokybės

 

„Šiuo konkursus siekėme visuomenei parodyti visuomenei, jog renovacija nėra tik sienų apšiltinimas, stogo ar langų pakeitimas, bet ir gyvenimo kokybės pokyčiai. Šį tikslą pasiekėme: vienu iš nugalėtojų paskelbtas Marijampolės daugiabutis apima visus galimus renovacijos privalumus – nuo aukščiausių energinio efektyvumo rodiklių, inovatyvių energijos šaltinių panaudojimo iki kompleksinio požiūrio, atnaujinant gyvenamąją aplinką“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

 

Svarbiausių renovacijos privalumų sąrašą praplečia ir šalies gyventojų nugalėtoju išrinktas Šiaulių daugiabutis, kuriame po renovacijos ne tik tris kartus sumažėjo energijos suvartojimas, bet ir gerokai pasikeitė gyvenimo kokybė bei išaugo nekilnojamojo turto vertė.

 

Virš 60 metų skaičiuojantis pastatas iki renovacijos darbų priklausė E energinio efektyvumo klasei, o vienam kvadratiniam metrui apšildyti reikėjo 408.52 kWh energijos. Baigus renovacijos procesą, šis skaičius sumažėjo daugiau nei 3 kartus – iki 124.69 kWh vienam kvadratiniam metrui ir tai leido pasiekti aukštą, C energinio efektyvumo klasę.

 

Kiekviena renovacija – unikali

 

 

Kiekvieno daugiabučio, dalyvavusio konkurse, istorija yra išskirtinė su išskirtiniais poreikiais bei problemomis, todėl ir konkurse pristatytos istorijos – unikalios, bet jas visas vienija energinio efektyvumo ir gyvenimo kokybės renovuotuose daugiabučiuose pagerėjimas. Visgi, vertinant daugiabučius atsižvelgta ne vien tik padidėjęs energinis efektyvumas, bet į renovaciją pažvelgta iš įvairių perspektyvų.