Nors pandemija ir karantinas sukėlė nemažai iššūkių, daugiabučių atnaujinimo procesai nesustojo. Pagal Daugiabučių modernizavimo programą atnaujinta daugiau nei 300 namų. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) informuoja gyventojus apie itin palankias sąlygas pradėti renovuoti savo daugiabutį.

 

Renovuotas daugiabutis Zarasuose

Renovuotas daugiabutis Zarasuose. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

2020 m. renovacijos rezultatai

 

Pagal modernizuotų daugiabučių dalį, šiuo metu tarp renovacijos lyderių patenka mažosios savivaldybės. Birštone atnaujinta daugiausiai visų senų daugiabučių – 47 proc. Druskininkų (38 proc.), Ignalinos rajono (34 proc.), Palangos miesto (28 proc.), Molėtų rajono (24 proc.) savivaldybės užima likusias penketuko pozicijas.

 

Per praėjusius metus daugiausiai senų daugiabučių modernizuota Klaipėdos miesto savivaldybėje, viso 28. Nuo jos renovacijos tempais neatsilieka ir Kauno miesto savivaldybė – 21, Jonavos rajono savivaldybė – 17, Palangos miesto savivaldybė – 17 ir Molėtų rajono savivaldybė – 15.

 

Per visą programos laikotarpį daugiausiai atnaujintų daugiabučių yra: Vilniaus miesto savivaldybėje – 206, Kauno miesto savivaldybėje – 203, Klaipėdos miesto savivaldybėje – 170, Ignalinos rajono savivaldybėje – 106 bei Druskininkų savivaldybėje – 103.

 

Pasak BETA direktoriaus Valiaus Serbentos, 2020 metais modernizuotų daugiabučių namų skaičius rodo, kad karantinas turėjo įtakos renovacijai, tačiau jos nesustabdė. Praėjusiais metais darbo sąlygos buvo kitokios nei įprasta, ir tai kėlė tam tikrų sunkumų. Aplinkos ministerijai paskelbus naują kvietimą teikti naujas paraiškas daugiabučių namų modernizavimui buvo pastebėta, kad dėl pandemijos yra sudėtinga, o kartais net neįmanoma daugiabučių namų gyventojams susirinkti ir priimti atitinkamus sprendimus. Todėl ir buvo priimtas sprendimas atidėti paraiškų teikimo terminą vėlesniam laikotarpiui.

 

Iš viso nuo 2013 m. modernizuota daugiau kaip 2600 daugiabučių. Šiandien apie šimtas tūkstančių šeimų gyvena renovuotose daugiabučiuose namuose, kuriuose vidutiniškai sutaupoma 50-70 proc. šiluminės energijos. Šiuo metu Lietuvoje atnaujinamas dar 1551 senas daugiabutis namas.

 

zenklas_2015 04 13

 

Paraiškų teikimo terminas pratęstas iki birželio 1 d.

 

Kvietimo teikti paraiškas terminas pratęstas, atsižvelgus į didelį daugiabučių gyventojų susidomėjimą ir ilgesnius sprendimų priėmimo terminus karantino metu. Sprendimas dėl daugiabučio namo atnaujinimo turi būti priimtas ne mažesne kaip 55 proc. butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma. Šis reikalavimas nebus taikomas, jei su paraiška atnaujinti daugiabutį pateikiamas finansuotojo pritarimas lengvatinio kredito suteikimui.

 

Valstybės finansavimas skiriamas visoms daugiabučio namo modernizavimo projekto parengimo, administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidoms padengti bei kompensuoti 30 proc. investicijų į energiją taupančias priemones. Gyventojai turintys mažas pajamas gali gauti papildomą paramą, kuri jiems 100 proc. padengs visas išlaidas, susijusias su namo renovacijos projekto įgyvendinimu.

 

Paraiškos daugiabučiams renovuoti pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą bus priimamos iki 2021 m. birželio 1 d. Jas gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai bei savivaldybės paskirti energinio efektyvumo didinimo programos administratoriai.

 

BETA_logo (2)

 

Sprendžiant klimato kaitos problemą pritaikomi atsinaujinantys energijos šaltiniai 

 

Pastatų sektoriuje slypi neišnaudotas potencialas kovoje su klimato kaita. Šiandien Europoje net 75 proc. pastatų yra energetiškai neefektyvūs. Jie sunaudoja 40 proc. visos energijos ir į atmosferą išleidžia 36 proc. šiluminį efektą visų sukeliančių dujų. Gyventojai, renovuodami savo daugiabutį, gali prisidėti prie kovos su klimato kaita ir pasinaudoti papildoma parama atsinaujinantiems energijos šaltiniams įsidiegti.

 

Daugiabučių modernizacijos projekte nustatytas reikalavimas – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Šis reikalavimas taikomas,  jei daugiabučio namo atnaujinimo projektas pradėtas rengti po 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės elektrinei įrengti.

 

Sudaryta daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai bei karštam vandeniui gamintis naudojant šilumos siurblius, saulės kolektorius ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius. Tokiems projektams ir priemonėms skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.

 

Senų daugiabučių atnaujinimas padeda kurti tvaresnę ir švaresnę aplinką – tam ypatingai reikšmingas atsinaujinančių energijos šaltinių kaip fotovoltinės saulės modulių jėgainės, terminių saulės kolektorių ar geoterminio šildymo įsirengimas. Šių energinį efektyvumą skatinančių priemonių pasirinkimas ženkliai sumažina į orą išmetamų kenksmingų medžiagų, prisidedančių prie klimato kaitos, kiekį.

 

Paraiškos teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai (paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose) tiesiogiai arba naudojantis pašto ir pasiuntinių teikiamomis paslaugomis.

 

Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 800 200 12.