Bene daugiausiai mikrobų namuose yra ant vandens maišytuvų ir kempinėlių. Paprastai žmonės, turėję kontaktą su raudona mėsa, iš karto nusiplauna rankas ir dažnai naudoja kempinėles, norėdami nušluostyti trupinius ir kitus nešvarumus nuo virtuvės baldų paviršiaus.

 

kempines

Mokslininkams ilgą laiką didelių abejonių kėlė virtuvinės kempinėlės. Kempinėlę galima rasti tikriausiai visų namų virtuvėse. Ji drėksta kriauklėje tarp nešvarių indų ir maisto likučių.

 

Plaunant indus kempinėlėse lieka mikrobų nuo gendančių maisto likučių, kurie po to patenka ant indų, kurie plaunami kitais kartais. Kempinę dezinfekuoti galima, išplovus indų plovyklėje ar šiek tiek pakaitinus mikrobangų krosnelėje arba išmirkius baliklio tirpale.

 

Neseniai atlikti tyrimai (publikuoti moksliniame žurnale „Scientific Reports“) parodė, kad bakterijų kolonijos ant virtuvinių kempinių gali būti pavojingesnės sveikatai negu manyta ankščiau. Dėl šios priežasties tyrėjai rekomenduojama virtuvinę kempinėlę keisti kartą per savaitę.

 

Mokslininkai atliko genetinę bakterijų analizę iš 28 pavyzdžių, paimtų iš 14 panaudotų virtuvės kempinių. Virtuvė – tai yra ta vieta, kurioje vis atsiranda naujų bakterijų, dėl nuolatinio žmonių judėjimo ir maisto gaminimo.

 

Kempinėlės, kurios nuolat yra šiltos, drėgnos, turi pasenusio maisto likučių yra ideali vieta veistis bakterijoms. Vidutiniškai ant 2,5 kvadratinių centimetrų virtuvės kempinės knibžda apie 10 milijonų bakterijų. Tai daugiau negu ant klozeto dangčio!

 

Sunkiausia liga, kurią gali sukelti, panaudotos virtuvės kempinėlės – Guillan-Barre sindromas, kuris gali baigtis paralyžiumi. Tai labai sunki liga, dažnos komplikacijos, sveikstama ilgai, kartais gijimo procesas užtrunka net metus.