Jau šį pirmadienio vakarą 20.25 val. LNK laidoje „Nuo… Iki…“ – išskirtinė istorija: trečdalis milijono už mintimis valdomą ranką – tiek pasiryžę sumokėti Martyno Girulio iš Mociškių kaimo tėvai, kad jų sūnus iš neįgalaus taptų mokančiu savimi pasirūpinti.

 

Jau visai netrukus lietuvis vienoje Austrijos klinikoje taps pasaulinio išradimo liudininku ir pirmuoju pasaulyje žmogumi, turinčiu bioninę ranką, valdomą nerviniais impulsais, nors jo smegenys niekada nežinojo, ką reiškia valdyti rankas. Martynas gimė neįgalus.

 

Žinoma, kalbos apie robotus, kurie vieną dieną pasaulyje pakeis žmoniją, stebina ir tuo pačiu šiurpina. Tačiau jau visai greitai žmogui pakaks turėti vien tik sveikas smegenis, o judėti jis galės dirbtinėmis kūno dalimis dėka nervinių impulsų.

 

M. Girulis jau visai greitai turės bioninę ranką – užteks pagalvoti, kad nori atsigerti, ir dirbtinė ranka užfiksavusi šį signalą paims stiklinę su vandeniu.

 

Klausant Martyno visa tai atrodo kaip įdomus eksperimentas. Tačiau visą gyvenimą buvęs neįgalus vaikinas dėl galimybės turėti dirbtinę ranką pasiruošęs rizikuoti savo sveikata – visai neseniai jam buvo amputuota jo paties ranka.

 

Kaime gyvenantys vaikino tėvai nė nebesuskaičiuoja, kiek per 21-erius metus teko sūnų operuoti. Martynas serga reta įgimta liga – artrogripoze. Liga yra pažeidusi jo pečių, alkūnių, riešų, čiurnų raumenis, juos paralyžiavo ir užkirto galimybę judėti.

 

Kai prieš trejus metus Martynas sužinojo apie bioninę ranką ir pats susirado labiausiai pasaulyje pažengusią Austrijos kliniką, jo tėvai tik kraipė galvas ir sukiojo smilkinį prie piršto. Visa tai atrodė absoliučiai nerealu. Martynui teko kelis mėnesius įtikinėti tėvus, kad bioninė ranka, kuri juda klausydama žmogaus minčių – ne kažkoks stebuklas, o jau visai netolima mokslo ateitis.

 

Austrijoje Martyno laukia dešimtys užsienio televizijų. Aplinkinės šalys neketina praleisti progos įamžinti, kaip bus atliekamas visai žmonijai svarbus medicinos laimėjimas.

 

Martyno visai netrikdo dėmesys. „Aš galvoju ir apie kitus mano likimo žmones, kuriems atsiras viltis taip pat turėti rankas, jei mano operacija pasiseks“, – pasakodamas savo gyvenimo istoriją LNK televizijos laidoje „Nuo… iki…“ šį pirmadienio vakarą 20.25 val. prisipažins vaikinas.

 

Kad Martynas galėtų turėti bioninę ranką, prieš savaitę Austrijoje jam buvo amputuota jo paties ranka. Paklaustas, ar nebijo tokios drastiškos operacijos, Martynas kuo ramiausiai atsako: „O kam man ta negyva malka?“.