Daugelis iš jūsų turbūt galvojate, kad jeigu neprižiūrėsite savo dantų, ant jų atsiras kariesas (ėduonis), dėmės, galbūt pradės skaudėti vieną kitą dantį, ir tuom viskas pasibaigs. Tačiau ar tiesa tikrai tokia?

 

Tyrimai įrodė, kad prasta dantų ir visos burnos ertmės priežiūra gali sukelti daug didesnių ir rimtesnių problemų negu paprastą dantų skausmą. Kadangi jūsų burna yra vartai į jūsų kūną, sergant dantų ar dantenų ligomis, burnos ertmėje apsigyvenusios blogosios bakterijos gali labai lengvai per kraujotaką patekti į jūsų organizmą ir sukelti rimtų negalavimų ir ligų. Todėl labai svarbu yra praktikuoti gerus burnos higienos įpročius, kad to išvengtumėte.

 

Pateikiame jums 10 sveikatos problemų, kurias gali sukelti dantų nepriežiūra:

 

1

 
 • Širdies ir kraujagyslių ligas: blogosios bakterijos, apsigyvenusios burnos ertmėje, gali patekti į jūsų kraujo apytaką ir arterijomis nukeliauti iki širdies. Taip gali išsivystyti Aterosklerozė – liga, dėl kurios arterijų sienelėse susidaro opėjančios ir randėjančios plokštelės. Jos siaurina kraujagyslių spindį, kas sulėtina kraujo apytaką. Dėl sulėtėjusios kraujo apytakos padidėja tikimybė būti ištiktam/ai širdies smūgio. Kita liga, kuri gali išsivystyti jeigu bakterijos nukeliauja iki pat širdies – Endokarditas (vidinio širdies dangalo uždegimas).
 

2

 
 • Demenciją (Silpnaprotystę): Gingivito (dantenų uždegimo) bakterijos per kraujo apytaką arba nervų sistemą gali patekti į jūsų smegenis ir nužudyti dalį jų ląstelių. To pasekmės: gali išsivystyti Silpnaprotystė arba net Alzheimeris.
 

3

   
 • Kvėpavimo takų infekcijas: Jungtinių Valstijų žurnalas The Journal of Periodontology įspėja, kad dantų ir dantenų ligos gali peraugti į Plaučių Uždegimą, Bronchitą bei Lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL). Kaip tai įvyksta? Kvėpuodami galite į plaučius įtraukti blogųjų bakterijų, esančių burnos ertmėje.
 

4

 
 • Cukrinį diabetą: sergant įvairiomis dantų ir dantenų ligomis, organizmas sunkiau kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl gali išsivystyti cukrinis diabetas. Žmonėms, jau sergantiems cukriniu diabetu, įvairios dantenų infekcijos gali dar labiau pabloginti ligos simptomus.
 

5

 
 • Nėštumo komplikacijas: labai svarbu būsimoms mamoms praktikuoti gerus burnos higienos įpročius, kadangi esant hormonų pokyčiams nėštumo metu, jos tampa labai jautrios įvairioms burnos infekcijoms. Bet kokia liga ar infekcija stipriai padidina tikimybę patirti komplikacijas gimdymo metu.
 

6

 
 • Nevaisingumą: dantenų ligos gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, dėl kurių moterims gali tapti sunku pastoti, arba visai neiti.
 

7

 
 • Erekcijos sutrikimus: chroniškas Periodontitas – liga, kurios metu uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą. Ja sergant, tarp dantų ir dantenų atsiranda tarpai, per kuriuos blogosios bakterijos gali patekti į kraujo apytaką ir sukelti kraujagyslių uždegimą. Dėl šio uždegimo suprastėja kraujotaka, ko pasekmėje vyrams gali tapti sunku pasiekti erekciją, arba visai neiti.
 

8

 
 • Vėžį: tyrimai nustatė, kad kai kurios dantenų ligos yra susijusios inkstų, kasos, ir kraujo vėžiu.
 

9

 
 • Inkstų sutrikimus: chroniškos inkstų ligos gali labai stipriai sutrigdyti inkstų, kaulų bei širdies veiklas. Inkstų ligas gali sukelti įvairūs Periodonto (audiniai, esantys aplink dantį) sutrikimai. Inkstų sutrikimai taipogi gali išsivystyti į Lėtinį inkstų nepakankamumą, ko pasekmėje žmogus gali mirti.
 

10

 
 • Reumatoidinį artritą: žmonės, sergantys dantenų ligomis, turi keturis kartus daugiau šansų susirgti Reumatoidiniu artritu, negu žmonės, neturintys jokių burnos ir burnos ertmės problemų. Reumatoidinis artritas – skausminga, uždegiminė sąnarių liga.
 

Kaip Viso To Išvengti?

 

Atsakymas paprastas – praktikuokite gerus burnos higienos įpračius ir reguliariai lankykitės pas odontologą.

 

Kad išlaikytumėte sveikus dantis, turite:

 
 • Valyti juos 2-3 kartus per dieną;
 
 • Naudoti dantų siūlą;
 
 • Vengti cigarečių rūkymo;
 
 • Naudoti burnos skalavimo skystį;
 
 • Stengtis nevartoti maisto produktų, kuriuose yra didelis cukraus kiekis;
 
 • Vengti kai kurių dantų balinimo produktų. Tinkami produktai: balinimo rinkiniai kuriuose nėra peroksido (www.glorysmile.lt), aktyvinta balinamoji anglis, natūralios priemonės (kokosų aliejus). Galinčios sukelti dantų jautrumą ir dantenų sudirgimą: balinimo rinkiniai su peroksidu, balinamosios juostelės.
 

Reguliariai atlikdami šiuos veiksmus ne tik turėsite gražius ir sveikus dantis, bet taip pat ir ženkliai sumažinsite tikimybę susirgti daug pavojingesnėmis sveikatai ligomis.