Savaime atsirandančios, negyjančios žaizdos, žinomos kaip stigmos, yra ypatingas mistinis, Dievo siųstas, ženklas. Stigmos paprastai atsiveria ant delnų ir pėdų – tose vietose, kur smigo vinys, kalant Kristų prie kryžiaus. Taip pat gali atsirasti stigmos viršutinėje galvos dalyje, kaip Kristui nuo erškėčių vainiko spyglių. Stigmos siejamos su apsėdimu ir egzorcizmu. Dažnai vaizduojamos siaubo filmuose dėl paprastos priežasties – spontaniškai atsiveriančios kraujuojančios žaizdos atrodo paslaptingai ir labai šiurpiai. Romos katalikai, kuriems atsiveria stigmos, nemano, kad tai kažkas baisaus ir laiko šias žaizdas – Dievo palaiminimu, stebuklu. Jiems tai akivaizdus ženklas, kad Dievas juos pasirinko iškęsti tas pačias kančias, kurias turėjo kęsti Dievo sūnus.

 

"stigmos"

Įdomu tai, kad nėra žinoma jokių stigmų atsivėrimo atvejų iki 1200 metų po Kristaus mirties. Pirmasis žmogus, kuriam atsivėrė stigmos, manoma, buvo šv. Pranciškus Asyžietis (1182 – 1226). Vėliau stigmos atsivėrė dar maždaug trims dešimtims žmonių, įskaitant moteris.

 

Pats garsiausias stigmatikas istorijoje buvo Francesco Forgione (1887 – 1968), geriau žinomas kaip Padre Pio da Pietrelcina. Vienas gerbiamiausių praėjusio amžiaus italų šventųjų, Padre Pio, pradėjo pastebėti, kad jo delnuose atsiranda raudonos žaizdos 1910 metais, o 1918 metais stigmos visiškai atsivėrė, kai dvasininkas meldėsi priešais kryžių vienuolyno koplytėlėje. Sakoma, kad Padre Pio mokėjo skraidyti ir būti dviejose vietose vienu metu. Tariamai jo stigmos skleidė malonų aromatą. Šventojo biografijoje rašoma, kad stigmos skleidė našlaičių, lelijų, rožių, smilkalų ir net šviežio tabako aromatą. Tačiau ne visi tiki, kad šventojo stigmos iš tikrųjų buvo atsivėrusios dėl antgamtiškų reiškinių.

 

Gydytojai nerado jokios priežasties, kai vienai paralyžuotai britei ant delnų atsivėrė kraujuojančios stigmos. Žaizdos ant Ethel Chapman delnų atsivėrė Didįjį penktadienį ir gydytojai nustatė, kad moteris pati sau negalėjo pasidaryti tokių žaizdų. Išsėtine skleroze serganti moteris buvo paralyžiuota nuo liemens. Ji negalėjo išlaikyti daiktų rankose. Moteriai nebuvo diagnozuota nei depresija, nei neurozės, nei psichozės. 1973 metais moteris papasakojo savo vizijas „BBC“ kanalui. Ji pasakojo jautusi, kaip ją užkėlė ant kryžiaus, kaip kalė vinis į delnus ir pėdas. Ji kentėjo agoniją ir skausmą, tokį patį, kokį patyrė ir Dievo sūnus. Paskui E. Chapman pakilo virš savo nukryžiuoto kūno ir užuodė malonų aromatą. Moteris teigė, kad stigmos jai atsivėrė kaip Dievo dovana už visas patirtas kančias ligos patale. Likusį gyvenimą ji praleido melsdamasi už sunkiai sergančiuosius.

 

Jaunam argentiniečiui stigmos atsivėrė, grįžtant namo iš maisto prekių parduotuvės. 1996 metais Emiliano Adenui buvo 19 metų, kai jis ėjo namo kartu su savo mergina po darbo viename iš Argentinos prekybos centrų. Jis pajuto tarsi jo kaktą kažkas būtų perdūręs, tačiau iš pradžių nebuvo matyti jokio ženklo. Mergina iškvietė greitąją pagalbą ir pabudusiam ligoninės priimamajame jam buvo pasakyta, kad stiprų skausmą sukėlė migrenos priepuolis ir buvo išleistas namo. Tačiau namuose netrukus jis krito be sąmonės ir pradėjo kraujuoti iš kaktos. Visos pastangos sustabdyti kraujavimą buvo bevaisės, todėl, netekusi vilties, vaikino motina kreipėsi į vietinius dvasininkus. Jie priėjo išvadą, kad žaizdos jam už tai, kad niekino Dievą ir piktžodžiavo. E. Adeno žaizdas katalikų bažnyčia nepripažino kaip dieviškosios kilmės, tačiau jis pat tuo tikėjo. E. Adenas turėjo kraujuojančių žaizdų riešuose ir ant kaktos ir po šio įvykio pradėjo gyventi kentėdamas Kristaus kančią ir palaimą, ir daug melsdamasis.

 

31-erių metų kroatų kunigas Zlatco Sudacas turi stigmų, gali levituoti, pranašauti ateitį ir būti dvejose vietose tuo pačiu metu. Vatikanas jo žaizdas paskelbė ne žmogiškosios kilmės. Pirmoji stigma atsivėrė 1999 metais ant kaktos ir buvo apie 2,5 cm ilgio. Po metų stigmų atsirado delnuose, pėdose ir ant šono. Stigmų atsiradimas sustiprino jauno dvasininko pagarbią baimę Dievui. Z. Sudacui stigmos nekelia jokio skausmo, tik tada, kai meldžiasi jaučia jose pulsavimą.

 

Jeigu stigmos iš tikrųjų yra realus dalykas, tai jos neturi jokio medicininio ar mokslinio paaiškinimo. Žaizdos staiga ir spontaniškai neatsiranda ant žmonių kūnų be priežasties. Traumą gali sukelti tam tikri instrumentai (peiliai, dantys, kulkos ir kt.). Be medicininio patikrinimo neįmanoma atskirti, ar žaizdas sukėlė kokie nors instrumentai, ar senovės Romos vinys, naudojamos nukryžiavimui. Žaizdų kilmę gali tiksliai nustatyti rentgenograma, tačiau ji nebuvo daryta nė vienam, kuris teigė, kad atsivėrė Kristaus kančią simbolizuojančios stigmos.