Iš pirmo žvilgsnio nekalti dalykai gali sukelti priklausomybę. Ko gero, šį žodį būtų galima rašyti kabutėse, nes tokio pobūdžio priklausomybė nėra labai rimta. Tačiau, kaip ir visos priklausomybės, ji daro poveikį gyvenimui, piniginei ir net asmeniniams santykiams.

 

akių lašai

Vienas dažniausių kasdien naudojamų daiktų, prie kurių priprantama, kad norisi tepti vis daugiau ir daugiau – lūpų balzamas. Kitais žodžiais tariant, kartą pradėjus naudoti šią priemonę lūpoms, ji bus naudojama visada. Amerikiečių psichikos sutrikimų statistikos žinyne lūpų balzamai priskiriami prie priklausomybę sukeliančių medžiagų.

 

Reguliariai naudojamas lūpų balzamas sulėtina ląstelių atsinaujinimą, todėl nuolatos jaučiamas lūpų sausumas. Dėlto tepama dar daugiau lūpų balzamo. Ilgainiui lūpų būklė dar labiau pablogėja. Tai nereiškia, kad reikia atsisakyti šios kosmetikos priemonės. Atvėsus orams ar kepinant karštai vasaros saulei, lūpų balzamas – nepakeičiamas produktas. Renkantis šią kosmetikos priemonę atkreipti dėmesį, kad jose nebūtų daug sudedamųjų dalių bei mentolio, kuris dažnai erzina odą.

 

Daugelio gydytojų nuomone, nosies lašai sukelia priešingą poveikį. Po kelių dienų vaistų nuo kvėpavimo takų užgulimo vartojimo, nosis įgyja atsparumą veikliosioms medžiagoms, todėl lašų reikia naudoti vis daugiau. Jeigu nustojama lašintis vaistus, nosis tampa dar labiau užgulusi ir užsikimšusi. Nosies purškalus nerekomenduojama vartoti ilgiau nei 5 dienas iš eilės. Jei sloga nepraeina, reikia kreiptis į gydytoją. Jis greičiausiai išrašys steroidinių purškalų į nosį, kurie nesukelia priklausomybės arba paskirs kitą gydymą.

 

Nors sekso prekėmis prekiaujantys verslininkai tikina, kad intymūs dalykėliai gali pagerinti poros seksualinį gyvenimą, viskas gali apsiversti aukštyn kojomis. Šiais laikais sukuriami tokie tobuli, galingi vibratoriai, kad jie gali sumažinti realių lytinių santykių norą. Moterys, priklausomos nuo vibratorių, pastebi, kad nebegali susijaudinti lytinio kontakto metu taip, kaip anksčiau. Sekso metu joms trūksta papildomos stimuliacijos, kad patirtų orgazmą. Sumažėja lytinių organų jautrumas. Ką daryti, kad taip nenutiktų? Pastebėjus, kad vibratorių naudojimas kenkia lytinių santykių kokybei, padaryti pertrauką. Pasak psichologų, dažniausiai priklausomybę sukelia dažnai naudojama stipriausias vibravimo režimas, todėl, jei neišeina atsisakyti masturbacijos, reikėtų pakaitalioti režimus, rinktis silpnesnį, dažniau stengtis patirti malonumą, būdais, kuriems nereikia technologinių žaisliukų.

 

Raudonumą sumažinantys akių lašai veikia, sutraukdami akių kraujagysles, todėl akys neatrodo lyg krauju pasruvusios. Tačiau jie nesumažina alerginės reakcijos, dėl kurios akys parausta. Naudojant tokius vaistus ilgą laiką, atsiranda priešingas poveikis. Tai yra akių būklė dar labiau pablogėja ir net anksčiau veiksmingi akių lašai, nepadeda atsikratyti akių raudonumo. Oftalmologai nerekomenduoja lašų akims naudoti ilgiau nei 2 – 3 dienas, nes naudojant ilgiau pradeda dirginti akis.

 

Dažnas deginimasis natūralios saulės spinduliuose ar soliariumuose gali sukelti priklausomybę, nes ultravioletiniai spinduliai sukelia negrįžtamus pokyčius smegenyse, panašius į tuos, kuriuos sukelia priklausomybė vaistams. Saulės spinduliai veikia tas pačias smegenų sritis kaip dovanos, todėl sukelia priklausomybę. Tikriausiai nereikia priminti, kad deginimasis ne tik kenkia odą ir ją greičiau sendina, bet ir gali sukelti vėžį.

 

Tatuiruotės ir auskarų vėrimasis – taip pat tam tikro laipsnio priklausomybė. Žinoma, tai nereiškia, kad visi žmonės, kurie yra prasidūrę ausis ar turi tatuiruotę yra priklausomi. Jie tokie tikrai nėra. Tačiau net tie, kurie priklausomi nuo jų, iš pradžių turėjo tik vieną tatuiruotę (tik porą auskarų) ir manė, kad daugiau tikrai nesidarys. Šių procedūrų metu jaučiamas skausmas, tačiau priklausomi žmonės jaučia jį mažesnį, nes jų organizme išsiskiria endorfinai – natūralūs nuskausminamieji.

 

Tikriausiai visi pažįsta tokių žmonių, kurie vos baigę vienus santykius iš karto pradeda naujus. Atrodo, kad jie negalėtų pabūti vieni nė 5 minučių. Tokie žmonės priklausomi nuo įsimylėjimo būsenos, visų tų pilve skraidančių drugelių, euforijos ir padažnėjusio širdies ritmo. Įsimylėjimas – tai narkotikai, kurių vėl reikia, kai tik jis šiek tiek išblėsta.

 

Ko gero, pati nekalčiausia priklausomybė – tai priklausomybė muzikai. Dažnas mėgstamų dainų klausosi vėl ir vėl. Kodėl? Todėl, kad graži muzika skatina laimės hormono, dopamino, išsiskyrimą ir iškart pakelia nuotaiką. Mėgstama muzika veikia tas pačias smegenų sritis, kurios sukelia priklausomybę maistui ir narkotinėms medžiagoms. Dopaminas verčia kartoti veiksmus, kurie sukelia malonumą, todėl gražios dainos galime klausytis kad ir 101 kartą.