Naujajame “Lietuvos Ryto” televizijos sezone sugrįžta laida „Švarūs miestai“. Šį kartą prie laidos vairo aktorė, knygos „Puodelis kavos prie jūros“ autorė, laidų vedėja ir projekto „Pasimatuok jūrą“ įkūrėja Justė Zinkevičiūtė (32).

 

image00001_400x600

Kalbėti apie tvarumą, rūšiavimą, vartojimo mažinimą Justei taip pat natūralu, kaip ir įbristi į jūrą bei pasimatuoti ją daugybę kartų per metus, nes pati aktorė yra kilusi iš Nidos, į kurią kiekvieną kartą sugrįžta su didele meile. Prieš penkerius metus Nidoje gimė jos svajonių projektas „Pasimatuok jūrą“, kurio tikslas yra kalbėti apie vidinį moters grožį ir kurti išorinį. Jos projekto rėmuose gimsta drabužiai bei aksesuarai. Ši vasara Justei buvo ypatinga, vos ji pradėjo kurti drabužius iš ekologiško audinio, sulaukė ir pasiūlymo vesti laidą „Švarūs miestai“, kuri skirta ekologijai, tvarumui, socialiai atsakingam gyvenimo būdui.

 

„Tvarumo idėjos paskutiniu metu man itin aktualios.  Aš senai rūšiuoju atliekas, naudojuosi daugkartinio naudojimo termo puodeliu, o į parduotuvę neinu be savo medžiaginio pirkinių maišelio.  O šią vasarą pradėjome siūti drabužius iš ekologiško audinio, nes man svarbu kokioje planetoje gyvensime toliau ir kaip gyvens mano vaikai. Karantinas mus išvargino ir labai aiškiai parodė, kad planeta buvo pervargusi nuo mūsų. Man norisi kurti, ne griauti ir jeigu šiandien bent kažkiek galiu prisidėti prie tvarumo – tai jau yra didelis žingsnis pirmyn“, – sako Justė Zinkevičiūtė.

 

Laidos kūrybinei komandai visą sezoną teks ne tik grožėtis švarėjančia gamta bei klausytis paukščių giesmių, bet ir lankytis rūšiavimo gamyklose, kur, tiesą sakant, kvapai suka nosį. Jau kelerius metus iš eilės Justė, itin daug dėmesio skirianti ir kalbanti apie moteriškumą, net ir šiose temose jį suranda.

 

„Moteriškumas nėra arogancija. Manęs neišgąsdinsite prastais kvapais. Man niekas netrukdo būti moterimi ir tuo pačiu domėtis ne tik gėlių kompozicijomis, bet ir esminiais dalykais“, – šypsosi nauja laidos „Švarūs miestai“ vedėja.

 

Justė Zinkevičiūtė visiems, svajojantiems gyventi švariuose miestuose, sako,  jog metas nebesvajoti, o kurti. Laidos vedėja turi paprastą patarimą – pradėti nuo savęs. Pasak jos, švari Lietuva – kiekvieno mūsų švarus kiemas ar laiptinė. Visa tai – mūsų tautos mentaliteto atspindys.

 

Savo tvarumo keliones Justė pradeda nuo sostinės, kurioje visų nuostabai parkų žolę šienauja ne žoliapjovės, o avys. Laidoje sužinosime, kokį atlygį jos už tai gauna ir kiek mėnesių per metus dirba. Vienos didžiausių Lietuvoje plastiko pakuočių perdirbimo įmonės „Somlita“ direktorius Gintaras Gavelis pats pademonstruos kokius patvarius produktus įmonė pagamina perdirbdama tonas išmesto plastiko ir kaip plastikas pradeda gyventi savo antrą gyvenimą, nepatekdamas į sąvartynus ir deginimo gamyklas. Keliaudama po Vilniaus senamiestį, Justė susitiks su „Civinity namai“ vadovu Martynu Naujoku, kuris nesiūlys pasimatymų vilniečiams skirti po griūvančiais ir atnaujinimo prašančiais balkonais bei papasakos, kaip kokybiškai ir efektyviai susitvarkyti ir atnaujinti ne tik balkonus, bet ir namus. O Aplinkos projektų valdymo agentūros aplinkosaugos skyriaus vedėjas Vidas Stašauskas visos Lietuvos gyventojams primins „tiksinčią bombą“, jis palies nemalonią temą, kurią turime žinoti ir spręsti visi kartu itin skubiai – iki 2023 metų visi privačių namų šeimininkai, kurie dar to nepadarė, privalo prisijungti prie centralizuotų nuotekų surinkimo tinklų. Priešingu atveju Lietuvai grės milijoninės baudos.

 

„Lietuvos ryto“ televizija ir Laida „Švarūs miestai“ kvies Jus kiekvieną šeštadienio rytą 11 val. pradėti nuo minčių apie švaresnį ir laimingesnį gyvenimą.

 

Nuotraukos: 

 Nuotraukų autorė Loreta Norvaišaitė