Visais laikais iš dangaus krentančios nežemiškos kilmės uolienos kėlė pagarbią baimę ir nuostabą. Jos atrodė lyg pripildytos magiškų galių. Daiktai, kuriuos gali naudoti tik žyniai ir kiti labiausiai išsilavinę vietos žmonės.

 

pirmykstis zmogus

Šių, 2014 metų, liepą archeologai Lenkijoje nustatė, kam buvo naudojama meteorito nuolauža vietinio šamano trobelėje, kuri pasaulyje stūkso jau 9000 metų. Manoma, kad istorinis radinys kadaise buvo naudojamas magijoje.

 

Talismanas buvo rastas šalia kitų objektų, kurie laikomi šventais. Tarp kitų šamano relikvijų buvo amuletas ir lazda, išdrožta iš rago.

 

Spėjama, kad meteoritams būdavo suteikiama magiškų galių dar akmens amžiuje, kai pirmykščiai žmonės pastebėjo keistus objektus, krentančius iš dangaus. Tada jie manė, kad uolienų nuolaužos krenta iš kito pasaulio.

 

Tyrėjai iš archeologijos ir etnologijos instituto Ščecine, Lenkijos šiaurės vakarų regione, kasinėjimų metu aptiko meteorito liekaną urvinio žmogaus namuose prie Swidwie ežero Vakarų Pamario vaivadijoje.

 

Radinys buvo meteoritų kilmės piritas. Piritas – tai geležies sulfidų mineralas, dažnai vadinamas „kvailių auksu“, nes dėl geltonos, tarsi auksas išvaizdos dažnai suklaidina net visko mačiusius lobių ieškotojus.

 

Šamano relikvija nebuvo didelė, maždaug 8 centimetrų aukščio, 5,3 cm pločio ir 3,5 cm ilgio. Magijoje naudojamas, nežemiškos kilmės radinys buvo cilindro formos, akytas, o viename šone – dar ir rievėtas.

 

Tais senais ir neatmenamais laikais uoliena buvo žmonių garbinama, nes, kaip įtariama, jau tada buvo žinoma, kad jos kilmė – ne šios Žemės.

 

„Meteoritas po stogu pateko kaip ypatingas objektas, kurį, jie atrodo, pripažino kaip esantį ne iš šio pasaulio. Tas daiktas tapo tikėjimo objektu ir galbūt net buvo naudojamas šamanų magijoje. Jie galėjo suprasti, kad jis yra kitokios kilmės, pastebėję krentant į žemę, atpažinę kraterį, kurį paliko žemėje arba pajutę sklindantį karštį, kai pateko į žemės atmosferą. Be to, ypatinga meteorito forma galėjo sukelti įvairių asociacijų, todėl pirmasis objekto radėjas galėjo jame įžiūrėti paslaptingas dvasių pasaulio formas“, – aiškino ekspedicijos vadovas Tadeuszas Galinskis.

 

Archeologų nuomone, meteorito nuolauža buvo labai sunki ir ji gali būti vadinama pirmuoju tokios rūšies archeologiniu radiniu, įrodančiu, kad primityvios žmonių gentys jau garbino dangiškos kilmės objektus.

 

Be minėto meteorito, archeologai taip pat rado kitų objektų, susijusių su magija. Pavyzdžiui, amuletą, kaulinį ieties antgalį su išraižytu ornamentu bei stebuklų lazdelę, pagamintą iš rago, dekoruotą geometriniais motyvais.

 

Meteoritas buvo aptiktas praėjusiais metais, tačiau tik dabar jie sugebėjo tikrąją paskirtį. Pamatyti jį galite,
PASPAUDĘ ČIA
. Pamatyti kitą iliustraciją, vaizduojančią akmens amžiaus šamanų maginius ritualus galite, PASPAUDĘ ČIA.
 

Netoli Neolito laikų trobelės, kuriame aptiktos šamanų relikvijos, po durpių sluoksniu buvo atkasta dar viena, identiška buveinė. Įdomu tai, kad pastarojoje išlikę ženklų apie galimai buvusį židinį.