Daugybė žmonių visame pasaulyje laužo galvas, norėdami išsiaiškinti ilgų kaukolių fenomeną, susiduria su vis naujomis mįslėmis. Kai kurie mokslininkai nemano, kad kaukolės galėjo būti deformuotos. Ar gali būti, kad kažkada gyveno tokios keistos išvaizdos žmonės?

 

Pietinėje Peru dalyje yra Parakaso pusiasalis, kurioje plyti negyvenama dykuma. Šioje vietoje 1928 metais perujietis archeologas Julio Tello atrado didžiulę ir prašmatnią kapavietę. Kapuose rasti palaikai asmenų, kurių kaukolių galinė dalis ilgesnė nei bet kur kitur pasaulyje rastų kaukolių.

 

Fenomenas žinomas „Parakaso kaukolių“ pavadinimu. Archeologas rado daugiau nei 300 pailgėjusių kaukolių, kurios, spėjama, yra maždaug 3000 metų senumo. Paslapčių šydą šiek tiek praskleidė atlikta vienos iš tokių kaukolių DNR analizė.

 

Istorijoje žinoma atvejų, kai kaukolės būdavo deformuojamos, lyginamos, apkaustomos. Kartais net būdavo naudojamas nuolatinis spaudimas, kuris ilgainiui kaukolę deformuodavo. Dažniausiai kaukolė būdavo spaudžiama tarp dviejų medienos plokščių arba aprišama tvirtu audiniu.

 

Kita vertus, kaukolės deformacija pakeičia tik jos formą, bet ne turinį, svorį ir kitus žmogaus kaukolei būdingus bruožus. Parakaso kaukolės visai kitokios.

 

Deformuotos kaukolės tūris – 25 procentais didesnis ir 60 procentų sunkesnės nei vidutinė žmogaus kaukolė. Peršasi išvada, kad kaukolė negalėjo būti deformuota ją spaudžiant. Dar keisčiau, kad Parakaso kaukolėse būta tik vienos, ne kaip įprasta dviejų, momeninių skilčių.

 

Parakaso istorijos muziejuje saugomos 35 tokios kaukolės, iš kurių penkias muziejaus vadovas atidavė mokslininkams ištirti. Ant kaukolių buvo išlikusių plaukų ir jų šaknų, dantų, odos ir kaulinio audinio. Ištyrę DNR genomą jie pastebėjo mutacijas, nebūdingas žmonėms, primatams ar jokiems kitiems gyviems organizmams. Tai lyg visai kita žmonių rūšis, labai tolima Homo Sapiens, neandartaliečiams ar Denisovo žmogui. Manoma, kad šie perujiečiai galėjo būti tokie skirtingi, kad net negalėjo susilaukti palikuonių su kitų genčių žmonėmis.

 

 
Pamatysite Peru rastos pailgos kaukolių pavyzdžių, PASPAUDĘ ČIA.