Jeigu galėtumėte rinktis, kur praleisti savaitgalį: kalnuose ar paplūdimyje, – ką pasirinktumėte? Anot tyrėjų, pasirinkimas yra susijęs su asmenybės tipu. Pagal jį galima pasakyti, ar žmogus yra mėgstantis bendrauti ar labiau linkęs likti nuošalėje.

 

testas

Virdžinijos universiteto tyrėjai atliko keletą eksperimentų ir nustatė, kad introvertai yra labiau linkę rinktis kalnuotas vietoves, o ekstravertai – paplūdimius? Pirmajame eksperimente tyrėjai tiesiog paklausė žmonių, ką jie rinktųsi, ir, naudodamiesi asmenybės testais, nustatė, ar jie yra introvertai, ar ekstravertai. Šie testai parodė ryšį tarp introversijos ir kalnų pasirinkimo.

 

Antrajame eksperimente jie šiek pakeitė klausimą ir paklausė žmonių, kur jie norėtų vykti bendrauti. „Žmonės pirmenybę teikė vandenynui, o ne kalnams, kai norėjo bendrauti su kitais, tačiau jie pasirinkdavo kalnus, o ne vandenyną, kai norėdavo daugiau laiko praleisti vienumoje“, – teigiama tyrimo išvadose.

 

Tyrėjai atliko dar tris eksperimentus, naudodami vien tik dviejų, skirtingų vietovių nuotraukas ir dar vieną tyrimą, kuriame apklausė daugiau skirtingų asmenų (ankstesniuose tyrimuose dalyvavo tik studentai). Viską kruopščiai ištyrę jie nustatė, kad lygumų gyventojai yra ekstravertiškesni. Paskutiniuose eksperimentuose tyrėjai išsiuntė dalyvius į skirtingas vietoves ir paprašė jų apibūdinti, kaip jie jautėsi.

 

Penktajame eksperimente tiriamieji buvo išsiųsti į lygią, atvirą vietą arba į nuošalią, miškingą vietovę. Konkreti vieta nepadarė žmonių introvertiškesniais, tačiau introvertai jautėsi laimingesni nuošalesnėse vietovėse negu lygiose ir atvirose vietose ir tai tik dar kartą patvirtino prielaidą, kad žmogaus psichologinė būklė labai priklauso nuo aplinkos, kurioje jis gyvena ar praleidžia nemažai laiko.

 

Manoma, kad ekstravertams labiau patinka lygumos, nes jie gali lengvai pastebėti naujus žmones ir lengvai užmegzti kontaktą su jais. Štai introvertai dažniau ieško vietų, kur galėtų jaustis komfortiškai ir pasislėpti nuo smalsių kitų žmonių žvilgsnių.

 

Kadangi dauguma žmonių turi ir introvertams, ir ekstravertams būdingų savybių, pasirinkti vieną vietą jiems gali būti labai sunku. Jie supranta gyvenimo kalnų trobelėje ir vaikščiojimo pajūriu žavesį. Gali būti ir taip, kad vienu gyvenimu metu gali labiau patikti vienoks gamtovaizdis, o kitu – kitoks.