Nerimas ir baimė užleidžia vietą džiaugsmui ir nuostabai, stebint gamtos pasaulio vaizdus. Reikia pakelti nuotaiką, bet nėra laiko eiti į lauką? Tuomet gali padėti televizorius, o konkrečiai – dokumentiniai filmai apie gamtą.

 

filmai

Naujausi tyrimai parodė, kad dokumentinių filmų apie gamtą žiūrėjimas gali greitai padidinti laimės jausmą ir sumažinti įtampą. Tyrimą užsakė BBC televizija, norėdama pažymėti naujų laidų apie gamtą „Planet Earth“ išleidimą.

 

Tai, kad laidos apie gamtą skatina žmones šypsotis, pastebėta jau seniai ir atlikta nemažai tyrimų šia tema. Tačiau BBC tyrėjai kartu Kalifornijos universitetu Berklyje norėjo išsiaiškinti, kas iš tikrųjų vyksta žmonių organizme, žiūrint tokius vaizdus.

 

Naudodami specialią veidų atpažinimo įrangą, įmontuotą internetinėse kamerose, mokslininkai analizavo 7500 savanorių iš JAV, D. Britanijos, Pietų Afrikos ir Australijos veidų išraiškas realiuoju laiku. Prieš ir po laidų žiūrėjimo dalyvių buvo paprašyta užpildyti trumpas anketas apie savo emocinę savijautą.

 

Remiantis tyrimo rezultatais galima pasakyti, kad tie, kurie žiūrėjo laidas apie gamtą jautė didesnį susižavėjimą, nuostabą, smalsumą, susidomėjimą ir norą sužinoti daugiau. O štai tokie neigiami jausmai kaip nervingumas, nerimas, baimė ir energijos stoka buvo stipriai sumažėję.

 

„Tokie nuotaikų pokyčiai, kuriuos pademonstravo BBC tyrimas rodo, kad žiūrėjimas tokių vaizdų turi didelę įtaką bendram žmogaus laimės jausmui. Jeigu žmonės patiria džiaugsmingas emocijas, jie yra labiau linkę būti empatiškais ir dosnesniais ir geba geriau įveikti stresą“, – teigė tyrimo vadovas prof. Dacheris Keltneris.

 

Profesorius ne tik vadovavo naujam tyrimui, bet ir apžvelgė ankstesnius 150 mokslinių tyrimų, kuriuose buvo nagrinėjamas emocijų ir gamtos santykis. Jis priėjo prie išvados, kad gamtos vaizdai, nepriklausomai nuo to, ar stebimi realiai ar per televizijos laidą, mažina stresą, nuramina ir pagerina pažintinę funkciją.

 

Taigi, galbūt grįžę namo po mokslų ar darbų, turėtumėte ne eiti prie kompiuterio ar žiūrėti dienos naujienas, o įsijungti laidą apie gamtą. Jų sukurta pasaulyje išties daug. Tad pasirinkimas tikrai platus. Kiekvieną dieną galima žiūrėti vis kitokią laidą iš skirtingų pasaulio kampelių, su skirtinga fauna ir flora. Šis tyrimas – tai tarsi nuraminimas miesto žmogui, kad ir jis gali pasisemti jėgų ir ramybės iš gamtos, net jei aplinkybės kol kas neleidžia išvykti kur nors toliau.