Kai mamos ruošiasi gimdyti, visi rūpinamės, kad joms viskas eitųsi sklandžiai, kad vaikas gimtų sveikas ir žvalus. Vien gero ir subalansuoto maitinimosi bei sveikos gyvensenos gali nepakakti, todėl medikai pataria motinoms prieš gimdymą papildomai dienos racione nevengti ir vitaminų.

 

vitaminai

Kokių vitaminų perteklius gali pakenkti nėščiosioms?

 

Tiesa, ne visi vitaminai tinka nėštumo metu. Patariama vengti vitamino A pertekliaus, nes jis gali sąlygoti vaisiaus vystymosi sutrikimus, o didesnės B vitamino grupės dozės gali iššaukti nėščios moters organizmui alergines reakcijas. Tik vienas iš šios grupės vitaminų yra reikalingas būsimai motinai.  Nors vitaminas E ir vaidina svarbų vaidmenį žmogaus organizme, jo nauda gimdyvėms nėra nustatyta. Anot tyrimų rezultatų, šio vitamino perteklius gali tapti didesnių pilvo skausmų priežastimi. Tačiau yra tokių vitaminų, kuriuos privalu vartoti nėščiosioms.

 

Kokių vitaminų labiausiai reikia nėščiosioms?

 

Būsimoms motinoms skirti vitaminų kompleksai sudaryti taip, kad pilnai atitiktų padidėjusį jų poreikį nėštumo metu. Šie preparatai gali būti pradėti vartoti dar prieš pastojimą, o paskui nėštumo ir kūdikio žindymo laikotarpiu. Visi vitaminai pirmiausiai reikalingi vaisiui, o tai, kas lieka, padeda moters organizmui palaikyti sklandų svarbiausių organų darbą. Kokie vitaminai labiausiai reikalingi būsimai gimdyvei?

 

Folio rūgštis (vitaminas B9). Šis preparatas apsaugo gimdyvę nuo vaisiaus vystymosi defektų bei nėštumo komplikacijų, garantuoja puikią nėščiosios savijautą. Folio rūgštis padeda palaikyti motinos audinių augimą nėštumo laiku, gerą kraujo kokybę, normalią psichologinę būseną bei stiprų imunitetą, mažina nuovargio jausmą.

 

Kitas vitaminas, kuris būtinas nėščios moters organizmui ne tik nėštumo, bet ir kūdikio žindymo laikotarpiu – tai vitaminas D. Jis būna itin reikalingas, kai motinai padidėja kalcio poreikis, nes padeda jį įsisavinti. Ypač svarbu nėščiosioms, kad šio vitamino nepritrūktų žiemos metu. Jo trūkumas gali sukelti priešlaikinį gimdymą, tai kenkia ir pačiam vaisiui. Papildomas vitamino vartojimas nėščioms moterims sumažina ir astmos išsivystymo riziką.

 

Nėščiosioms reikia suvokti, jog vitaminai prieš gimdymą nėra maisto pakaitalas, todėl negali atstoti sveikos mitybos. Jie tik gali padengti vienokių ar kitokių medžiagų trūkumą ir organizmui suteikti papildomus mikroelementus, kurių poreikis nėštumo laikotarpiu išauga.