Naujojo Džersio universiteto (JAV) mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad dovanojamos gėlės veikia nuotaiką, tačiau tokia pat gėlė skirtingomis progomis gali kelti skirtingas emocijas. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet nuperkama gėlių už daugiau nei 30 milijardų eurų, todėl žinoti, kokių gėlių verta dovanoti įvairiomis progomis, iš tiesų naudinga.

 

augalai

Priklauso nuo sukakties

 

Sukaktuvėms dovanojamos gėlės turėtų nustebinti gavėją ir visai nesvarbu, kokia tai proga – įmonės įkūrimo, mokslo baigimo sukaktuvės ar vestuvių metinės. Idealiai tinka to meto sezoninės gėlės, tačiau yra keletas patarimų pagal sukakties dydį. Penkerių metų sukakčiai tinkamiausios ramunės, dešimties – narcizai, penkiolikos – rožės, o dvidešimties – astrai. Vilkdalgiai puikiausiai tinka dvidešimt penkerių metų sukakčiai, o trisdešimtmečiui idealios lelijos. Atliktus tyrimus nustatyta, kad sukaktuvėms populiariausia raudona spalva, tačiau nevertėtų nuvertinti rausvos, ypač jei gėlės dovanojamos vedybų sukakčiai paminėti. Nederėtų rinktis geltonų gėlių, nes jos, ypač prietaringesniems gavėjams, gali sukelti nusivylimą ir neigiamų asociacijų.

 

Gimtadieniams – ryškios spalvos

 

Eidami į gimtadienio šventę dauguma vis dar dovanoja puokštę gėlių. Specialistai teigia, kad skirtingais mėnesiais gimusiems žmonėms derėtų rinkti tam tikras gėles, kurios gavėjui neš ne tik džiugias emocijas, bet ir sėkmę.

 • Gimusiems sausį – gvazdikai. Metų pradžios mėnesiui šios gėlės skiriamos ne veltui. Tai Senovės Graikijos dievų žiedai, taurumo ir dieviškumo simbolis. Sakoma, kad šios gėlės plečia mąstymą, skatina motinišką ryšį ir veikia žmones tarsi dvasiniai tarpininkai.
 • Gimusiems vasarį – vilkdalgiai. Šios gėlės – atvirumo simbolis, tačiau jų dovanojant reikėtų atsižvelgti į spalvas. Violetiniai vilkdalgiai teikia išminties, mėlyni – tikėjimo ir vilties, geltoni simbolizuoja aistrą, o balti – nepaprastą tyrumą.
 • Gimusiems kovą – narcizai. Narcizai laikomi grožio simboliu. Jų dovanojant reiškiama pagarba, tačiau kartais gali būti užsimenama apie užslėptą meilę be atsako. Tai pavasario gėlės, todėl ypač tinka gimusiems kovą.
 • Gimusiems balandį – ramunės. Dovanojant puokštę ramunėlių, rodoma meilė, dėmesys, tyrumas, skatinama atskleisti jaunatviškumą ir valiūkiškumą. Balandį gimę žmonės dažnai būna karštakošiški, užsispyrę, todėl gležni, tačiau ištvermingi ramunių žiedai jiems – puiki dovana.
 • Gimusiems gegužę – lelijos. Lelijos dažniausiai laikomos moteriškumo simboliu. Pasak legendos, šios gėlės išaugo ten, kur nutiško visų dievų motinos Heros pieno lašas. Dovanojant lelijų, kaip ir vilkdalgių, svarbu atsižvelgti į spalvas. Balta reiškia pakylėjimą ir laimę, o oranžinė – neapykantą. Geltonos lelijos gavėjui atneš džiugesio, o taškuotos suteiks pasitikėjimo savimi ir turtų.
 • Gimusiems birželį – rožės. Birželį prasideda rožių sezonas, tad nenuostabu, kad tokiu laiku tinkamiausia gėlė yra būtent ši. Rožių spalvų simbolika išskirtinė. Dovanodami raudonų pranešite apie aistrą ir meilę, gelsvomis leisite suprasti, kad žmogus yra svarbus, o dovanotojas jį atjaučia, supranta ir rūpinasi. Pačios neutraliausios yra rausvos rožės – jos parodo draugystę, artumą ir švelnumą.
 • Gimusiems liepą – pentiniai. Tai vienos populiariausių karalienės Viktorijos laikų gėlės. Anot astrologų, violetiniai pentiniai simbolizuoja pirmąją meilę, o balti – laimingą gyvenimą. Šių gėlių patariama dovanoti, nes jos simbolizuoja nerūpestingas ir laisvas vasaros dienas, atveria širdį tauriems jausmams, skatina romantiškus prisiminimus.
 • Gimusiems rugpjūtį – kardeliai. Rugpjūtį baigiasi nerūpestinga, šilta vasara ir prasideda atšiaurus vėsos periodas, todėl gimusiems vasaros gale siūloma dovanoti kardelių, simbolizuojančių stiprybę ir tvirtybę. Negana to, šios gėlės yra tvirtų moralės normų, tiesos ir fizinės jėgos simbolis.
 • Gimusiems rugsėjį – astrai. Šį mėnesį dienos ima vis greičiau trumpėti, todėl nuo senų laikų tikima, kad ankstyvas ruduo – pats metas atbaidyti piktąsias dvasias. Švenčiantiems gimtadienį tinkamiausios gėlės – astrai. Seniau jų buvo džiovinama ir deginama, tikint, kad tai apsisaugos nuo tamsos blogybių.
 • Gimusiems spalį – medetkos. Tyrimais nustatyta, kad tiems, kurie gimę spalį, kyla kone didžiausia rizika susirgti depresija dėl saulės šviesos trūkumo. Nors pagal mitologiją medetkos laikomos liūdesio ir atjautos gėlėmis, ryškūs geltoni ir oranžiniai jų žiedai asocijuojasi su šviesa, auksu, todėl šios gėlės pačios tinkamiausios sukaktuvininkams.
 • Gimusiems lapkritį – chrizantemos. Tai ramybės ir optimizmo gėlės. Nors mūsų šalyje jos dažniausiai priskiriamos laidotuvėms ir Vėlinėms, astrologai teigia, kad vengti šių gėlių nereikia. Dovanojantys chrizantemų linki laimės, sveikatos ir ilgaamžiškumo. Būtent tokios yra atšiaurų mėnesį žydinčios chrizantemos.
 • Gimusiems gruodį – puošniosios karpažolės. Turbūt net nekeista, kad gruodį tinkamiausia Kalėdų gėlė. Tai atsidavimo ir vilties simbolis, tapatinamas su Kristaus gimimu, todėl sukaktuvininkai taip pat gali būti pagerbiami šiomis gėlėmis.

 

Etiškumo klausimai

 

Dovanojant gėlių vertėtų atsižvelgti ne tik į progą ar sezoną, bet ir į etiketo subtilybės. Priimta, kad vyrams nedovanojamos įmantrios puokštės, tačiau norintiems gėlėmis nudžiuginti artimą žmogų, parodyti dėmesį mokytojui ar medikui, derėtų rinktis rožių, gvazdikų, chrizantemų ar kardelių puokštes. Vyrams dovanojamos gėlės turėtų būti subtilių spalvų, vienspalvės. Dovanoti gėlių moterims šiek tiek paprasčiau. Joms tinka įvairių spalvų ir rūšių deriniai, todėl svarbiausia – atsižvelgti į progą ir moters pomėgius. Viena iš svarbiausių taisyklių – ryškiai raudonų rožių vyras turėtų dovanoti tik savo gyvenimo išrinktajai, o kitoms moterims – mamai, kolegei, seseriai, rinkti kitų spalvų. Gėles nešti įvyniotas į popierių galima, tačiau jokiu būdu nereikėtų jų laikyti kaip šluotos – žiedais žemyn. Etiketas reikalauja prieš įteikiant gėles išpakuoti, nesvarbu, pakuotė popierinė ar permatomo plastiko. Gėles gali puošti tik kaspinas, juosiantis kotus. Renkantis gėles naudinga atsižvelgti į apdovanojamo žmogaus tautybę. Lietuvoje įprasta dovanoti nelyginį skaičių žiedų, tačiau daugumoje Europos valstybių dovanojamas porinis skaičius – linkima, kad metai būtų dosnūs, jaukūs ir sėkmingi asmeniniame gyvenime.

 

Įdomu

 
 • Įrodyta, kad dažnai gėlių gaunantys žmonės jaučiasi laimingesni.
 • Nyderlanduose įprasta gėlėmis dekoruoti namus ir bent kartą per savaitę nusipirkti jų iš vietinių tiekėjų.
 • Draugams tinkamiausia dovanoti geltonų gėlių, nes ši spalva reiškia laimę ir optimizmą.
 • Nustatyta, kad einant į pirmąjį pasimatymą geriausia dovanoti orchidėjų ar tulpių. Tai neutraliausios gėlės.
 • Nešant gėlių gedulinga proga, reikėtų rinktis mėlynos, žalios ar baltos spalvos augalus, reiškiančius ramybę, taiką ir žmogiškumą.
 • Lankant ligonius tinkamiausi vazoniniai augalai, kurie auga ir skleidžia gyvybę, o ne vysta vazose.
 • Padėkai labiausiai tinkami gvazdikai, lelijos ir ramunės.
 • Jei meilė dar tik prasideda, tinka dovanoti levandų spalvos rožių.
 • Anglijoje našlaitės ir neužmirštuolės laikomos vestuvių gėlėmis.