Gyvenimas tuo ir žavus, kad niekada negali žinoti, kokie darbai ir misijos tenka. Vaikų darželio auklėtojai Meilei Zaleckienei likimas skyrė ne auklėti vaikus, o remontuoti seną, apleistą ir niekam nereikalingą Jakiškių dvarą. „Jūs kalbate apie jį, tarsi apie savo vaiką, kuriam reikalinga globa ir pagalba ir kurį labai mylite“, – vaikščiodama po autentika ir romantika dvelkiantį dvarą, aikčiojo „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Keturi kampai“ vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

 

Jakiskiu dvaras2 (Small)

 

Po skyrybų likusi su dviem dukrelėmis, Meilė grįžo arčiau mamos, į Joniškį. Čia su savo giminaičiais pradėjo koldūnų verslą. Sekėsi visai neblogai, koldūnus joniškiečiai mėgo, verslas plėtėsi, tačiau verslo taisyklės keitėsi, o ir nuovargis darė savo – Meilė  koldūnų verslą pardavė, o už gautus pinigus nusipirko… dvarą.

 

Jakiskiu dvaras3 (Small)

 

„Iškart jį įsimylėjau, sapnuodavau naktimis, mintis, kad turiu čia būti, manęs neapleido“, – pasakojo dvaro šeimininkė.

 

Tai, ką nusipirko, įkvėpimo daug nekėlė – suodinos dvaro sienos, pro išdaužtus langus skraidantys balandžiai, mėšlas ant grindų. Tačiau tai Meilės ir jos gyvenimo draugo, trylika metų už ją jaunesnio Jordano neišgąsdino. Savo svajonėse jie matė, kaip galėtų atrodyti atnaujintas dvaras ir kokią veiklą jame galėtų įsukti.

 

Jakiskiu dvaras4 (Small)

 

„Jei ne Jordanas, kuris mane lydi jau 26-erius metus, dvaro iš griuvėsių nebūčiau prikėlusi“, – sako moteris, kurios skonį ir požiūrį į autentišką dvaro kultūrą itin vertina menininkai ir fotografai.

 

Nuo tada, kai Joniškio muziejaus direktorė dvaro šeimininkei pasiūlė surengti menininkams plenerą, dvarą užplūdo meno ir autentikos gerbėjai – dailininkai, architektai, dizaineriai. Juos žavėjo dvaro istorija, atmosfera. Pakerėti čia tvyrančios auros, menininkai negailėjo ir dovanų – savo tapytų paveikslų, kurie šiandien puošia sienas.

 

Buvo laikai, kai dvaras nelabai kam rūpėjo – per Antrąjį pasaulinį karą vokiečiai jį nusiaubė, sunkvežimiais į Vokietiją gabeno paveikslus, baldus ir veidrodžius. Sovietmečiu dvare veikė vaikų darželis, senelių namai, mechanizatorių mokykla, verslo cechas, kuriame kalė medines dėžes saldainiams, galiausiai – net grūdų sandėlis.

 

1898 metais statytų rūmų plotas – vienuolika tūkstančių kvadratinių metrų, lubų aukštis – daugiau nei keturi metrai. Dviejų aukštų stačiakampių rūmų, pastatytų iš raudono molio plytų išplanavimas – toks pat, kaip ir daugiau nei prieš šimtą metų. Bėgantis laikas nepalietė anuomet auksarankių meistrų pagamintų dvaro detalių. Šimtą metų išlaikė langinės, grindys, netgi kai kurios durys.

 

Visos Jakiškių dvaro istorijos, slapti jų užkaboriai, įkvepianti šeimininkų istorija – jau šį šeštadienį, „Lietuvos ryto“ laidoje  „Keturi kampai“ jau šį šeštadienį, 16.50 val.

 

Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.