Kalėdiniai vaikų spektakliai, šventinė vakarienė ir pietūs, vakarėlis su kolegomis, susitikimai su seniai matytais draugais, dovanų paieškos… Kaip nepaskęsti šiame švenčių maratone? JAV psichologų asociacijos atlikta apklausa atskleidė, kad net daugiau nei 60 % žmonių prieš šventes jaučia nuovargį ir stresą. Kodėl? Galbūt dėl to, kad daugelis pamiršta tikrąją dovanų prasmę…

 

dovanos

Kaip atsirado dovanos?

 

Dovanų tradicijoms jau daug tūkstančių metų. Žmogus – sociali būtybė. Todėl nuo seno dovanojant dovanas siekta išreikšti tam tikrus jausmus: meilę, dėkingumą, pagarbą ir t. t. Kai kurie mokslininkai teigia, kad dovanojimo tradicija įsišaknijusi žmogaus DNR.

 

Pasak archeologų ir istorikų, pirmosios dovanos buvo paprastos ir primityvios, pavyzdžiui, neįprastos formos uolos, gyvūnų dantys, medžių žievės ar kiti gamtoje rasti originalūs objektai. Pirmykštės gentys dovanas teikdavo ne vien rodydamos meilę gentainiams, bet ir siekdamos pabrėžti statusą arba atsidėkoti už nuopelnus. Vystantis civilizacijoms tobulėjo tiek pačios dovanos, tiek pasipildė jų teikimo reikšmė. Senovės egiptiečiai rinkdami dovanas atsižvelgdavo į tuomečio faraono asmenybę ir norus. Romos imperijoje tapo populiaru dovanoti sėkmę nešančių žetonų. Viduramžiais dovanos įgavo naudos, malonės siekimo prasmę. Karalių ir riterių laikais buvo itin svarbu rodyti ištikimybę arba sulaukti palankumo. Šiandien dovanos – neatsiejama viso pasaulio kultūros dalis.

 

Psichologų įžvalgos

 

Dovanos teikiamos įvairiomis progomis: gimtadienio, jubiliejaus, universiteto baigimo ir t. t. Kartais ir visiškai be jokios priežasties. Artimiesiems, šeimos nariams, kolegoms ar tiesiog pažįstamiems taip norisi parodyti dėmesio, nuoširdumo, meilės, šilumos. Kodėl dovanos tokios svarbios ir reikšmingos? Neseniai tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikta apklausa Lietuvoje atskleidė, kiek 10 balų sistemoje lietuviai įvertino kalėdinių dovanų svarbą. Tai, kad dovanos itin svarbios, patvirtino 18,8 % apklaustųjų. Dauguma respondentų, t. y. 20,8 %, dovanų reikšmę įvertino 8 (10 – labai svarbu, 1 – nesvarbu). Ir tai nė kiek nestebina. Psichologų teigimu, dovanos visais atvejais susijusios su santykiais ar socialiniais ryšiais. Ir viena, ir kita individams, netgi labiausiai atsiskyrusiems nuo visuomenės, yra svarbu. Dovanos padeda užmegzti ir sutvirtinti socialinius ryšius. O tai suteikia pasitenkinimo ir laimės. Tai patvirtina ir atlikti tyrimai. JAV mokslininkai išsiaiškino, kad teikiant dovanas organizme išsiskiria endorfinų. Todėl žmogus jaučiasi laimingesnis ir pakilesnės nuotaikos. Tad, ko gero, ir posakis – geriau duoti negu gauti – atsirado ne veltui.

 

Be abejo, tuo naudojasi ir verslo pramonė. 2013 m. duomenimis, JAV pardavimai prieš didžiąsias metų šventes sudarė beveik 20 % visų verslo industrijos metinių pajamų. Pasiūla išties didžiulė. Todėl neišrinkti tinkamų dovanų neįmanoma.

 

Sveikatai naudingos dovanos

 

Rinktis tikrai yra iš ko, tačiau nelengva nuspręsti, kas labiausiai tinka. Juolab kad pastaraisiais metais itin įsigalėjo vertingų, originalių ir nuoširdžių dovanų idėja. 2006 m. JAV psichologų asociacijos atlikta apklausa atskleidė, kad daugelis žmonių per šventes nemėgsta komercijos. 18 % apklaustųjų apskritai nurodė nemėgstantys apsipirkinėti, 13 % – pinigų, o 5 % – komercializmo. Galbūt dėl to pamažu tapo madinga dovanoti sveikatai naudingų dovanų. Su gera savijauta susijusi dovana maloniai nustebins tiek mamą ar draugę, tiek verslo partnerius ar kolegas. Svarbiausia, kad dovana būtų išskirtinė ir parodytų, kokie mylimi bei vertinami yra artimieji. Tik ką išrinkti?

 
  • Sėdimas arba stovimas darbas, nuolatinės kelionės, antsvoris ir kojų venų ligų paveldimumo rizika – pagrindiniai veiksniai, raginantys artimiesiems dovanoti kompresines kojines. Šiuolaikinės profilaktinės kompresinės kojinės ne tik suaktyvina kraujotaką venose, mažina kojų nuovargį ir tinimą, bet ir yra elegantiškos, madingos.
 
  • Praktikuojantys aktyvų gyvenimo būdą pripažįsta, kad kur kas smagiau sportuoti dėvint specialią aprangą. Juolab kad ji padeda apsisaugoti ir nuo traumų bei suteikia komforto. Sportuojančius maloniai nudžiugins specialios kojinės, aktyvinančios kraujotaką, stabilizuojančios raumenis ir sąnarius, mažinančios raumenų spazmus, padedančios išlaikyti sportinę formą bei siekti tikslų.
 
  • Mažiesiems. Vis daugiau tėvelių įsitikinę, kad vaikų žaislai privalo būti lavinamieji, praktiški ir naudingi. Todėl mankštos ir masažo priemonės, pavyzdžiui, ryškiaspalviai kamuoliai, puikiai tiks tiek mažyliui, tiek sportuojančiai mamytei. Mankštai skirti kamuoliai, specialūs arkliukai ir pagalvėlės stabilizuoja stuburą, stiprina nugaros ir pilvo raumenis, lavina koordinaciją bei pusiausvyrą. Taip pamažu formuojama taisyklinga laikysena.
 
  • Turintiems problemų su sąnariais, stuburu, kraujotaka, sergantiems diabetu galima dovanoti originalių ortopedinių šlepečių. Jos itin patogios, lengvai prisitaiko prie kiekvieno žmogaus pėdų ypatumų, mažina kojų nuovargį ir skausmą. Netradicinis, bet tikrai sveikatai naudingas pasirinkimas – avalynės įdėklai. Jie palengvina judėjimą, tolygiai paskirsto pėdoms tenkantį krūvį, mažina pėdų ir kojų nuovargį bei padeda išvengti nemalonių pojūčių, skausmų.
 

Įdomu

 
  • 2006 m. JAV psichologų asociacijos apklausa atskleidė, kad prieš šventes žmonės pajunta gerų emocijų antplūdį. Apie 80 % apklaustųjų tvirtino dažnai besijaučiantys laimingi ir spinduliuojantys meilę.
  • Ta pati apklausa taip pat parodė, kad 16 % dažnai, o 47 % kartais šiuo laikotarpiu patiria stresą ir spaudimą dėl dovanų.
  • Kalėdinis laikotarpis visame pasaulyje tiek mažmeninės, tiek didmeninės prekybos įmonėms – svarbiausias laikotarpis ir jo rodikliai nuolat auga. Pavyzdžiui, 2016 m. net 29 % JAV gyventojų ketina dovanoms ir kitoms reikmėms skirti daugiau nei 500 JAV dolerių (apie 470 Eur).
  • Vienoje JAV atliktoje apklausoje dalyvavo 1300 respondentų. Beveik 30 % vyrų prisipažino per šventes save palepinantys prabangiomis dovanomis. Taip pasijaučia ypatingi. Tą patį teigė tik apie 20 % moterų.
  • Ta pati apklausa parodė, kad prasčiausias dovanas išrenka… seneliai. Tik 0,17 % respondentų nurodė, kad iš senelių gavo geriausias kalėdines dovanas. Tad kas išrenka geriausias dovanas? Ogi mamos!
  • Tyrimų duomenimis, sunkiausia dovanas išrinkti žmonoms ir tėčiams.
  • Dovanos turi ne tik materialinę prasmę. Beveik 60 % žmonių tvirtina, kad jos suteikia daugiau prasmės santykiams.
  • Apie 25 % JAV gyventojų dovanas perka paskutinę minutę.
 

Specialisčių komentaras

Dovanų pakavimo ir dekoravimo specialistės Viktorija Penikaitė bei Greta Gečaitė

 

Kodėl svarbi ne tik pati dovana, bet ir jos pateikimas bei įteikimas?

 

Kasmet daug svarstoma apie artimiesiems, kolegoms, draugams skiriamas dovanas. Lankomasi parduotuvėse, Kalėdinių dovanų mugėse, kai kurie dovanas gamina ir patys. Ilgainiui jų įsigijimas tampa karštligiškomis paieškomis. O dovanų pakavimas – proga atitrūkti nuo kasdienybės. Pats procesas gali tapti meditacija, saviraiška ar menine išraiška. Pakuojant ar dekoruojant dovanas ne tik pabėgama nuo prekybos centrus užklupusio šurmulio ir chaoso, bet ir atsiranda proga bent akimirką pamąstyti apie asmenį, kuriam dovana bus skirta. Taip šis laikas tampa dar prasmingesnis. Ne be priežasties kalėdinių dovanų dirbtuvėse plušantys nykštukai ir elfai jaučiasi nuolat laimingi. Juk taip gera duoti, dovanoti. Asmeniškai ir dėmesingai apgalvotos detalės atspindi dovanojančiojo atsakomybę ir precizišką, smulkmenišką, gal net perfekcionistinį požiūrį į detales, kuriančias visumą. Galima pritaikyti visuomenėje dažnai vartojamą požiūrį – „sutinkama pagal išorę, palydima pagal vidų“. Skeptikų teigimu, šis posakis pabrėžia turinio svarbą. Tačiau galima paprieštarauti ir teigti, kad ne mažiau svarbi yra ir išorė. Juolab kad neretai dovanos būna pervertinamos, joms skiriamos didelės išlaidos, kurios ne visada turi tiesioginį ryšį su svarbiausia dovana – dėmesingumu ir bendravimu. Šiandien akį traukiantis dovanos pateikimas taip pat tampa savotiška dekoracija. Dovanų pakuotėmis puošiamos vitrinos ir Kalėdų laukimu persmelktos namų erdvės. Tai atskleidžia pakuotės reikšmę kuriant šventinę nuotaiką.