Ausis – sudėtingas klausos ir pusiausvyros organas, tad ir suskausti gali dėl daugybės priežasčių. Dažniausia jų – uždegimas, tradiciškai laikomas šaltojo sezono liga. Visgi vasarą šis nemalonus simptomas pasireiškia kone taip pat dažnai, kaip ir žiemą. Tad medikai ragina skausmo neignoruoti ir pasirūpinti tinkama ausų priežiūra.

 

Woman,Suffering,From,Ear,Pain,On,Beige,BackgroundDaugybė priežasčių

 

Ausies skausmas, moksliniu pavadinimu otalgija, yra vienas dažniausiai pasitaikančių simptomų otorinolaringologų praktikoje. Ausies inervacija (nervų ir nervinių skaidulų pasiskirstymas) labai sudėtinga, susideda net iš penkių šaltinių: trišakio, veido, liežuvinio ryklės ir klajoklio galvos nervų bei kaklo rezginio. Tad suskausti ausis gali dėl bet kurio šių nervų įjautrinimo. Otalgija gali būti pirminė arba antrinė. Pirminė nustatoma, kai skausmas atsiranda pažeidus ausis. Gali būti sužalotas kaušelis, išorinė ausies landa ar būgninė ertmė. Antrinė – kai skausmas plinta iš tolimesnių vietų ir nesusijęs su ausies patologija. Nustatyti priežastį, kai skausmą sukelia nosies, prienosinių ančių, ryklės ir burnos ar dantų bei dantenų ligos, paprastai pavyksta pacientą ištyrus gydytojui specialistui, bet dažnai prireikia ir kitų sričių medikų konsultacijos. Skaičiuojama, kad apie 50 % visų ausies skausmų yra ne otologinės kilmės. Medikai taip pat primena, kad ausies skausmą gali sukelti įvairios gleivinės opos. Skausmas ausyse pasireiškia ir sergant ryklės, tonzilių uždegimais, esant pūlingiems dariniams ryklėje ir trachėjos patologijoms. Nustatyta, kad viena ausų skausmo priežasčių gali tapti gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Gydytojai dažnai suaugusiesiems diagnozuoja trišakio veido nervo neuralgiją, kuri pasireiškia būtent priepuoliniu ausies skausmu. Ja sergantys skundžiasi, kad skausmą ausyje provokuoja valgymas, kalbėjimas, kosulys ir žiovulys. Tais atvejais, kai nėra uždegimo, bet skausmą ausyse jaučia vyresnio amžiaus žmonės, rekomenduojama ištirti galvą ir kaklą. Mat ausies skausmas gali išduoti naviką burnos ertmėje, ryklėje ar gerklose. Nenustačius jokių fiziologinių priežasčių ausies skausmui atsirasti, daroma prielaida, kad šį simptomą išprovokavo stresas ir nervinė įtampa. Beje, ausų skausmas neretai kamuoja patiriančius panikos atakas.

 

Netikėti rizikos veiksniai vasarą

 

Daugelį minėtų ausų skausmo priežasčių nelemia sezoniškumas. Štai ausies uždegimas, medikų teigimu, yra toks pats dažnas vasarą, kaip ir žiemą. Šiltymečiu dažniau diagnozuojamas išorinės ausies uždegimas, kitaip – difuzinis išorinės klausomosios landos odos uždegimas. Tokiu atveju uždegimas kyla išorinėje klausomojoje landoje – iki būgnelio. Gali būti paveiktas ir ausies kaušelis. Apie 90 % pacientų išorinės ausies uždegimą sukelia bakterijos – žaliamėlės pseudomonos ir auksinis stafilokokas. Likusių negalavimų sukėlėjas gali būti grybelis. Vis dėlto išorinės ausies uždegimas prasideda dėl kelių veiksnių sąveikos. Turi susidaryti tinkama aplinka šiems sukėlėjams daugintis: šiluma, drėgmė, ausies landos odos vientisumo pažeidimas. Maudynės ežeruose, upėse, jūroje, baseine, nardymas, aukšta aplinkos temperatūra, pirtis yra dažnai pacientų minimi kaip veiksniai, po kurių per dvi paras pasireiškia ausies uždegimo simptomai. Klausomosios landos odos vientisumą pažeidžia ir pastovus ausų valymas krapštuku. Jeigu šis įprotis tampa kasdieniu, tuomet kaskart nuo landos nuvaloma reikalinga siera. Būdama lipni, ši medžiaga pritraukia įvairius svetimkūnius, dulkes ir sustabdo jų patekimą gilyn į ausį, tad išvengiama ausies landos odos dirginimo. Taip pat riebi siera neleidžia vandeniui patekti ant landos odos, saugo nuo brinkimo. Be to, šis natūralus drėkiklis, kurio pH rūgštesnis ir žemas, turi baktericidinių savybių – saugo nuo tam tikrų bakterijų dauginimosi. Išorinės ausies uždegimo rizikos veiksnys yra ir pastovus svetimkūnis ausies landoje, t. y. ausinukai, dėvimi į landą, klausos aparatai bei garsą sulaikantys pastovūs ausies kištukai. Į išorinės ausies uždegimą taip pat labiau linkę žmonės, turintys žvynelinę, atopinį dermatitą. Šaltuoju sezonu, ypač vaikams, dažnesnis vidurinės ausies uždegimas / vidurinis pūlingas otitas, kai uždegimas lokalizuojasi už būgnelio – vidurinėje ausyje, ir yra užsitęsusios slogos komplikacija.

 

Nesudėtinga priežiūra

 

Ausų uždegimo atsiradimą ar net sudėtingus pažeidimus paskatina netinkami įpročiai. Ausis valyti reikia, tačiau jų priežiūra ne tokia sudėtinga, kaip įsivaizduojama. Jų nereikia nei šveisti, nei ypatingai prausti muilu, juolab į ausis nukreipti dušo vandens srovę. Ausies landa iš esmės valosi savaime. Ausų anatomija nulemia, kad ausys valosi pačios – judant žandikauliams, t. y. kalbant, juokiantis ar valgant.

 
  • Geriausias būdas – natūralus ausų valymas prausiantis. Maudantis duše ar vonioje į ausis savaime patenka vandens, todėl pakanka sušlapusias išorines ausų landas švelniai pavalyti pirštu. O baigus praustis – ausis ir jų vidų išvalyti rankšluosčiu. Svarbu ausis valytis atsargiai. Patariama nevalyti niekuo mažesniu, nei popierinis rankšluostis ar servetėlė, uždėta ant mažojo piršto.
  • Tiems, kas pratę ausis valytis tik higieniniais vatos pagaliukais, niekada nevėlu pakeisti šį įprotį. Higieniniai vatos pagaliukai gali būti naudojami nebent išorinei ausiai valyti, tačiau primygtinai nerekomenduojama jų kišti į landą. Atsisakius šios higienos priemonės, iš pat pradžių gali būti jaučiamas tam tikras diskomfortas. Ausį kelias dienas gali nestipriai niežėti. Jeigu niežulys per 7–10 dienų nepraeina ir stiprėja ar atsiranda skausmas – būtina kreiptis į specialistą, nes tai gali būti grybelinis ar bakterinis ausies uždegimas.
  • Daugelis žmonių ausis itin uoliai valo, nes baiminasi, kad susidarys sieros kamštis. Tai išorinėje klausomojoje landoje susikaupusi padžiūvusi siera, susimaišiusi su riebalų liaukų sekretu ir užkimšusi landą. Sieros kamščių formavimosi žmonės nejaučia – tiesiog ima prasčiau girdėti. Jei pradėjus formuotis sieros kamščiui į ausį papuola vandens, jis išbrinksta, užkemša landą, o ausies kanalas nebepraleidžia oro. Kamštis pajuntamas, kai visiškai užkemša landą. Tada jaučiamas diskomfortas, nes ausį užgula, atsiranda pilnumo ar spaudimo jausmas, sutrinka klausa, ima skaudėti.
  • Šalinti patiems sieros kamštį nepatartina. Neretai žmonės prisidaro rimtų bėdų mėgindami plauti ar naudodami ausies žvakes. Tai gana pavojingos procedūros, kurios dažniausiai nėra veiksmingos. Mėginant pašalinti kamštį patiems, galima sužeisti išorinės klausomosios landos odą, pradurti būgnelį ar sukelti ausies uždegimą. Todėl pajutus minėtus simptomus vertėtų kreiptis į specialistą.

 

Naudinga žinoti

 
  • Jeigu klausa nėra sutrikusi, su gydytojo pagalba plauti ausų profilaktiškai nerekomenduojama. Tačiau planuojant vykti į šiltuosius kraštus rekomenduojama, kad gydytojas apžiūrėtų ausis prieš kelionę. Jei pradėjo formuotis sieros kamštis, dėl šilto ir drėgno oro ar vandens jis gali išbrinkti, tad neišvengiamai atsiras diskomfortas.
  • Netikėtai suskaudus ausį, skausmą apmalšina šiltas kompresas. Šį tiesiog uždėti ant ausies, smilkinio ir dalies skruosto.
  • Nereceptiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo taip pat gelbsti. Skausmą efektyviai slopina paracetamolis arba ibuprofenas. Tačiau būtina prisiminti, kad šie vaistai negydo infekcijos.
  • Jeigu kamuoja ausies uždegimas, miegoti derėtų aukščiau pakėlus galvą. Tokia padėtis sumažina ausų kanalų spaudimą, tad skausmas būna silpnesnis.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė