Mėnesinės – natūrali kiekvienos sveikos vaisingo amžiaus moters gyvenimo dalis. Nors jos ir sukelia nepatogumų, įprastai kasdienei rutinai trukdyti neturėtų. Kas kita, kai vargina gausios mėnesinės. Jos ne tik apsunkina kasdienybę, bet ir kelia pavojų sveikatai!

 

Kokios mėnesinės yra gausios?Concept,Of,Menstruation.,Girl,With,Pain,In,Stomach,Looks,Sadly

 

Vienoms moterims mėnesinės trunka vos kelias dienas, kitoms ir visą savaitę. Vienos kraujuoja negausiai, kitoms išskyrų kiekis būna daug didesnis. Tai normalu – skirtingi organizmai, skirtingos ir mėnesinės. Visgi penktadalis moterų susiduria su nenormaliai gausiomis mėnesinėmis. Štai ženklai, kurie jas leidžia priskirti prie tokių:

 
  • Kelias valandas iš eilės paketą ar tamponą tenka keisti kas valandą ar net dažniau.
  • Reikia dvigubos apsaugos (pavyzdžiui, tampono ir paketo), kad būtų įmanoma kontroliuoti kraujavimą.
  • Tenka keltis naktį pasikeisti paketą ar tamponą.
  • Kraujuojama ilgiau nei savaitę.
  • Mėnesinių išskyrose pastebima 2,5 cm ar didesnio skersmens kraujo krešulių.
  • Dėl gausaus kraujavimo tenka apriboti įprastą kasdienę veiklą.
  • Per mėnesines vargina stiprus nuovargis, silpnumas ar net oro trūkumas.

Patiriant tokius simptomus rekomenduojama pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar ginekologu, nes gausias menstruacijas gali lemti gretutiniai sveikatos sutrikimai.

 

Priežastys – įvairios

 

Gausaus kraujavimo per mėnesines priežasčių gali būti įvairių. Vienais atvejais kalta genetika arba priežastys taip ir lieka neaiškios, kitais atvejais tai gali būti susiję su gretutinėmis sveikatos problemomis. Bene dažniausiai gausios mėnesinės susijusios su hormonų pusiausvyros sutrikimais. Kai sutrinka hormonų estrogeno ir progesterono pusiausvyra, gimdos gleivinė pernelyg išveša, todėl per mėnesines gausiai kraujuojama. Tokiu atveju galimas kraujavimas ir tarp mėnesinių. Hormonų pusiausvyros sutrikimus gali nulemti daugybė veiksnių: antsvoris, atsparumas insulinui, skydliaukės problemos, policistinis kiaušidžių sindromas ir kt. Problemos su kiaušidėmis – dar viena dažna gausių mėnesinių priežastis. Kartais jos per mėnesinių ciklą nesubrandina kiaušinėlio ir tai vadinama anovuliacinu ciklu. Sykiais tokį gali patirti kiekviena moteris, bet, jeigu jie linkę kartotis, reikėtų ieškoti problemos priežasties. Anovuliacino ciklo metu organizmas neišskiria įprasto hormono progesterono kiekio, o tai lemia hormonų pusiausvyros sutrikimus ir gausų kraujavimą per mėnesines. Dar viena galima gausių mėnesinių priežastis yra gimdos gerybiniai augliai – fibromos. Simptomus sukelia tik apie 25 % fibromų, tad ne visos jų turinčios moterys apie jas žino. Visgi šie gerybiniai augliai gali sukelti gausesnį ir ilgesnį mėnesinių kraujavimą. Dėl pastarųjų gali būti kalti ir gimdos polipai – nepiktybiniai dariniai gimdos gleivinėje, kurių turi kas dešimta moteris. Jie gali sukelti ne tik gausų kraujavimą, bet ir skausmą, kraujavimą po lytinių santykių. Dar viena galima priežastis – adenomiozė. Tai gimdos epitelio gerybinė invazija į raumeninį sluoksnį, sukelianti lygiųjų raumenų hipertrofiją, lemiančią pakitusią gimdos susitraukimų funkciją. Ši būklė gali būti tiek įgimta, tiek įgyta. Sutrikimą lydi ne tik gausus kraujavimas, bet ir nereguliarios mėnesinės, skausmas jų metu, kraujavimas ciklo viduryje, skausmingi lytiniai santykiai.

 

Svarbu žinoti, kad gausų kraujavimą per mėnesines gali sukelti ir kai kurie vartojami medikamentai, pavyzdžiui, hormoniniai vaistai (kartais net hormoninė kontracepcija), krešulių susidarymo riziką mažinantys preparatai ir kt.

 

Kas gresia?

 

Dažniausiai moterys dėl gausių mėnesinių nerimauja, nes jos paprasčiausiai apsunkina gyvenimą ir sukelia daug nepatogumų – tiek fizinių, tiek psichologinių. Medikai ragina į gausias mėnesines nenumoti ranka ir dėl to, kad jos alina organizmą ir gali privesti iki sunkių sveikatos sutrikimų. Kas mėnesį netenkant daug kraujo organizme sparčiai senka geležies atsargos. Dėl to moteris pradeda jausti nuovargį, oro trūkumą, kankina prasta nuotaika, gali sumažėti atsparumas ligoms, fiziniam krūviui. Taip pat prastėja nagų, plaukų, odos būklė. Dažnai pasireiškia galvos skausmai. Visi šie simptomai išduoda geležies trūkumą organizme. Laiku nepapildžius jos atsargų gresia geležies stokos anemija. Tai patologinė būklė, kuriai būdingas per mažas eritrocitų ir / ar hemoglobino kiekis kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies pernešimas į audinius ir kyla audinių hipoksija.

 

Kaip sau padėti?

 

Susiduriant su gausiomis mėnesinėmis nereikėtų kentėti ar užsiimti savigyda. Būtina konsultuotis su gydytoju, kad šis nustatytų tokio sutrikimo priežastį, įsitikintų, ar nėra gretutinių ligų, kurios sukelia neįprastą kraujavimą. Joms esant, pirmiausia gydomos būtent jos. Jeigu nustatoma, kad gausų kraujavimą sukelia vartojami vaistai, esant galimybei keičiami kitais, koreguojama jų dozė.

 

Taip pat rekomenduojama daugiau laiko skirti poilsiui, vengti streso, subalansuotai maitintis. Svarbu, kad mityboje netrūktų natūralių geležies šaltinių, nes gausiai kraujuojant jos netenkama daugiau nei įprastai. Jeigu jau diagnozuotas geležies trūkumas, greičiausiai bent tris mėnesius teks vartoti geležies maisto papildus. Dar gali būti rekomenduoti B grupės vitaminai ir folio rūgšties preparatai.

 

Autorius Jūratė Survilė