Moters makštis – tarsi atskiras subtilus pasaulis, kuriame gyvena tūkstančiai skirtingų mikroorganizmų. Kol palaikoma normali jų pusiausvyra, visi jie darniai sutaria ir lemia gerą moters sveikatą. Deja, įvairūs veiksniai gali sutrikdyti makšties mikroflorą, o tai jau veda prie nemalonių ligų…

 

Abstract,Image,Of,The,Uterus.,Female,Reproductive,System,Made,UpGausybės bakterijų namai

 

Nors daugumai išgirdus žodį „bakterijos“ iškart norisi galvoti apie jų naikinimą, ne visos jos blogos. Žmogaus organizme gyvena daugybė bakterijų rūšių, o kai kurios jų gyvybiškai svarbios. Makštis – daugybės mikroorganizmų namai. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad čia gyvena apie 250 skirtingų bakterijų rūšių. Iš jų apie 95 % sudaro gerosios laktobakterijos. Jos padeda palaikyti makštį sveiką ir saugo nuo įvairių infekcijų.

 

Atlieka svarbią funkciją

 

Gerosios laktobakterijos gamina pieno rūgštį, kuri palaiko tinkamą makšties pH pusiausvyrą. Ji yra šiek tiek rūgšti, todėl nepalanki daugintis patogeniniams mikroorganizmams. Optimalus sveikos makšties pH – nuo 3,8 iki 4,5. Deja, jeigu dėl tam tikrų priežasčių sumažėja laktobakterijų, pakinta ir makšties pH pusiausvyra. Formuojasi šarminė aplinka, palanki daugintis ligas sukeliantiems mikroorganizmams.

 

Kodėl sutrinka?

 

Priežasčių, kodėl sutrinka makšties mikrofloros pusiausvyra, yra įvairių. Ji gali sutrikti dėl infekcinių dubens organų, žarnyno, endokrininių ligų. Rizika didėja sergant cukriniu diabetu, esant žarnyno mikrofloros sutrikimams. Dažnai makšties mikroflora sutrinka po ligų, kurias tenka gydyti antibiotikais. Šie naikina ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas.

 

Taip pat daug įtakos makšties mikroflorai turi hormonų pokyčiai organizme. Staigus ar intensyvus hormonų bangavimas gali neigiamai paveikti makšties mikroflorą. Taip gali nutikti per menstruacijas, laukiantis ar žindant kūdikį, menopauzės laikotarpiu. Įtakos turi ir geriamieji kontraceptikai.

 

Dėl pakitusios makšties mikrofloros gali būti kalta nusilpusi imuninė sistema. Tuomet silpsta natūrali organizmo gynybinė reakcija ir susidaro palankios sąlygos tarpti patologiniams mikroorganizmams. Imuninė sistema nusilpsta dėl įvairių aplinkybių – stingant maistinių medžiagų, per mažai miegant, patiriant daug streso, persirgus įvairiomis infekcinėmis ligomis ir kt.

 

Makšties mikroflorą nepalankiai veikia ir pernelyg intensyvi asmeninė higiena – per dažnas intymių vietų prausimas, makšties plovimas, cheminių priemonių naudojimas, netinkamas tamponų naudojimas ir kt.

 

Įtakos gali turėti ir sveikas normalus lytinis gyvenimas. Sperma – šarminė terpė, todėl gali trumpam paveikti makšties pH. Jeigu jis jau ir taip sutrikęs, to pakaks, kad susidarytų palankios sąlygos infekcijoms rastis.

 

Gresia ligos

 

Sutrikus makšties mikroflorai iš pradžių galima to nepastebėti, tačiau, jeigu pernelyg įsigali patogeniniai mikroorganizmai, kyla infekcijų grėsmė.

 

Viena dažniausių makšties mikrofloros disbalanso sukeliamų ligų – bakterinė vaginozė. Ja susergama, kai makštyje atsiranda per daug blogųjų bakterijų, nurungiančių laktobakterijas. Nors bakterinė vaginozė nėra lytiškai plintanti liga, lytiniai santykiai gali pabloginti simptomus. Dažniausi – pagausėjusios nemalonaus žuvies kvapo makšties išskyros (pilkšvos, baltos ar gelsvos), niežulys, peršėjimas ar net skausmas lytinių organų zonoje, makštyje, skausmingas šlapinimasis. Lengva bakterinės vaginozės forma gali praeiti savaime, sunkesniu atveju būtinas medikamentinis gydytojo paskirtas gydymas. Deja, ši liga linkusi kartotis.

 

Kita dažna makšties mikrofloros sutrikimo sukelta liga yra makšties kandidozė (pienligė). Ją sukelia Candida genties grybeliai, dažniausiai Candida albicans. Nors gyvena organizme nekeldami jokių bėdų, bet susidarius palankioms sąlygoms gali pradėti nevaldomai daugintis, tuomet atsiranda grybelinė infekcija. Ji pasireiškia tirštomis, baltomis, varškę primenančiomis makšties išskyromis, niežuliu, peršėjimu tiek makštyje, tiek vulvos zonoje, skausmingu šlapinimusi, skausmingais lytiniais santykiais. Makšties kandidozė – paplitęs susirgimas, bent kartą per gyvenimą paliečiantis maždaug 75 % moterų. Ši infekcija gydoma specialiais priešgrybeliniais vaistais. Ne mažiau svarbu atkurti sveiką makšties mikroflorą, padėsiančią išvengti infekcijos pasikartojimo – tai itin svarbu ir gydant bakterinę vaginozę.

 

Kaip palaikyti pusiausvyrą?

 

Norint išvengti bakterinės vaginozės ir makšties kandidozės kartojimosi, svarbu palaikyti tinkamą makšties mikroflorą. Pirmiausia daugiau dėmesio skirti subalansuotai mitybai. Palaikydami sveiką žarnyno mikroflorą, stipriai padėsite ir makšties mikroflorai. Ypač svarbu kasdien su maistu vartoti probiotikų, kurių gausu pieno ir raugintuose produktuose. Jeigu jų vartojate nepakankamai, rekomenduojami gerųjų bakterijų maisto papildai.

 

Ne mažiau reikšmingas gerųjų bakterijų naudojimas tiesiai į makštį. Tam galima įsigyti specialių makšties ovulių su laktobakterijomis. Jos gali būti papildytos ir kitais makšties florai naudingais ingredientais, pvz., drėgmės pusiausvyrą padedančiais palaikyti alavijais. Tokių ovulių veikliosios medžiagos veikia tiesiogiai makštyje, todėl poveikis gerokai intensyvesnis nei geriamųjų gerųjų bakterijų. Makšties ovules su laktobakterijomis galima naudoti tiek profilaktiškai, tiek gydant makšties infekcijas bei gerinant makšties mikroflorą persirgus ar po antibiotikų kurso.

 

Itin svarbu vengti streso. Jis neigiamai veikia visą organizmą, imuninę sistemą, taip pat ir intymią moters sveikatą. Streso hormonas kortizolis mažina gerųjų bakterijų kiekį makštyje, todėl susidaro palankesnės sąlygos infekcijoms rastis.

 

Galiausiai svarbu nepersistengti su asmenine higiena. Makštis išsivalo savaime, todėl jos plauti nereikia. Pakanka reguliariai prausti išorinius lyties organus. Tai daryti naudojant kuo švelnesnes, specialiai intymiai zonai skirtas priemones. Vengti sintetinių dažiklių, kvapų.

 

Taip pat svarbu:

  • Saugūs lytiniai santykiai.
  • Sintetinių apatinių kelnaičių vengimas.
  • Reguliarus tamponų keitimas.
  • Stipriai aptemptų drabužių vengimas.
  • Rūkymo metimas, saikingas alkoholio vartojimas.

 

Jūratė Survilė