Pietinėje Peru dalyje, netoli Titikakos ežero, 35 km nutolęs nuo Puno miesto stūkso milžiniškas, į duris panašus statinys, kurį indėnai kadaise garbino kaip įėjimą į dievų miestą. Archeologai iki šiol šioje vietoje nėra atradę jokio senovinio miesto griuvėsių, tačiau yra žinoma, kad įspūdingas statinys yra indėnų dvasių slėnio arba akmenų miško, kuriama randama keistų uolienų darinių, primenančių gyvūnus, žmones, pastatus, dinozaurus ir kitas figūras, dalis. „Puerta de Hayu Marca“ arba dievų vartai tolimoje praeityje buvo išskaptuoti iš maždaug 7 metrų ilgio ir pločio natūralios uolienos. Statinio centre buvo padaryta mažesnė niša – 1,8 metro aukščio.

 

peru

Vietiniai indėnai pasakoja legendą apie paslaptingus vartus, vedančius į dievų šalį. Tolimoje praeityje pro šiuos vartus eidavo didvyriai, kad taptų nemirtingi ir galėtų prisijungti prie dievų. Kartais jie trumpam grįždavo pro vartus į mirtingųjų karalystę, norėdami pamatyti, kas ten dedasi.

 

Pagal kitą legendą ispanų konkistadorai į Peru atvyko prisigrobti aukso ir brangakmenių iš inkų gyvenviečių. Pasakojama, kad vienas indėnų šventikas iš Septynių spindulių šventyklos vardu Amaru meru (Aramu muru) sugebėjo pabėgti iš šventovės su auksiniu Saulės disku – Septynių spindulių dievų raktu ir paslėpė jį Hayu Marca kalnuose. Galų gale vyras atsidūrė prie vartų, kuriuos saugojo sargybiniai šamanai. Šventikas parodė jiems dievų raktą iš Septynių spindulių. Tada, atlikus magišką ritualą, vartai staiga atsivėrė ir pro juos pradėjo sklisti mėlyna šviesa. Šventikas Amaru meru atidavęs auksinį Saulės diską šamanui perėjo į kitą vartų pusę ir jo niekas daugiau iš mirtingųjų nebeišvydo. Archeologai iš tikrųjų pastebėjo nedidelės žmogaus plaštakos dydžio apskritimą ant mažojo įėjimo durų. Manoma, kad šioje vietoje galėjo būti įstatytas ir pritvirtintas prie uolienos nedidelis diskas.

 

Įdomu, kad statinys labai primena Saulės vartus Tihuanake ir dar 5 kitas archeologines vietoves, kurios sudaro įsivaizduojamą kryžių. Istorines vietas jungiančios menamos tiesės susikerta viename taške ties plokščiakalniu ir Titikakos ežeru. Vietiniai kartais virš ežero regi sklandančius melsvai švytinčius rutulius ir akinančiai baltos ar vaivorykštės spalvų objektus. Legenda baigiasi pranašyste, kad vieną dieną dievų vartai atsivers plačiau nei galima įsivaizduoti ir dievai galės grįžti į savo Saulės laivus.

 

Peru pranašystėje teigiama, kad kažkada visus amerikiečius vienijo tokios pačios dvasinės tradicijos ir bendras vadas. Vieną dieną vėl taip bus. Visi gyventojai priklauso Amaru-ka, Ameru-ka, Ameri-ka, t. y. „gyvatės žemei“. Tais laikais gyvatė buvo universalus mistinės išminties ir dvasinės galios simbolis. Kai kuriose legendose teigiama, kad Šiaurės ir Pietų Amerika buvo pavadinta pagal jos įkūrėją Aramu muru arba Amaru (gyvatė / išmintis) Meru (išminčius). Manoma, kad Meru turi sąsajų su mitiniu Meru kalnu, pusdievių buveine.

 

Aramu muru atvyko iš išnykusio žemyno Mu (Lemūrija), kuriame buvo daug labai galingų daiktų, tarp jų ir auksinis Saulės diskas. Anksčiau jis kabojo ant svarbios šventyklos sienų jo gimtinėje. Taip pat jis atsinešė daugybę šventų ritualų ir simbolių, kurie padėjo suvienyti vietinius amerikiečius. Legendose pasakojama, kad Aramu muru talkino daugybė skirtingų indėnų genčių ir padėjo įgyvendinti bendrą tikslą – suvienyti skirtingas tautas. Jis suvienijo indėnų gentis ir sukūrė pažangią kultūrą, kurios statiniai iki šiol puošia Peru kraštovaizdį. Daugelis pamiršo apie Aramu muru, bet, kalbama, kad jo dvasia niekada neišvyko iš Peru žemių ir stebi vietinius gyventojus pro spindinčios šventyklos langus virš Titikakos ežero. Auksinis Saulės diskas taip pat yra išlikęs iki šių dienų ir slypi švento ežero vandenyse arba kažkur aplink jį.

 

Trumpa virtuali ekskursija prie Aramu muru vartų į dievų miestą: