„Lietuvos ryto“ televizijoje jau šį trečiadienio vakarą, 21.30 val. pokalbių laidoje „Ginčas“ bus diskutuojama, kodėl nuo iškvietimo tik po beveik valandos į įvykio vietą atvykę pareigūnai, išgirdę verksmą šulinyje, pasišvietę prožektoriumi ir pamatę, kad ten vaikai, nelipo į šulinį jų gelbėti? Ar iš tiesų pareigūnai padarė viską, kad ši istorija nebūtų pasibaigusi tragiškai?

 

LR_TV_G_Ginco sveciai

 

„Šulinio viršutinę dalį buvo galima nuplėšti ir išgelbėti viduje dar gyvus buvusius vaikus. Kai atvyko policijos pareigūnai, šulinys buvo uždengtas medinėmis lentomis. Jas nuėmus atsidaro nedidelė kvadratinė skylė. Joje telpa kibiras ir, deja, tragiška taip sakyti, bet dar ir du maži vaikai. Atvykę policijos pareigūnai pabandė į tą skylę įkišti rastaskopėčias, tačiau jos netilpo. Buvo galima pririšti virvę prie konstrukcijos irtruktelėti mašina. Jau net nekalbant apie kirvio ar pjūklo panaudojimą. Atsakant į kolegės Daivos klausimą, ar buvo galima nuimti tas trukdančias lentas, visą konstrukciją, žinant, kad ten miršta vaikai, man atrodo, kad tai buvo galima padaryti net plikomis rankomis, be jokių įrankių“, – dėstė nuomonę laidos vedėjas Kristupas Krivickas.

 

LR_TV_G_Ginco sveciai2

 

Vedėjo žodžius patvirtino ir šalia tragedijos vietos gyvenantis kaimynas Vytautas Ašmena:„Ant šulinio sudėtą karkasą ir tas lentasbuvo galima ranka paimti ir iškelti. Tos lentos ten yra supuvusios. Net matosi išsikišusios vinys.“

 

LR_TV_G_vedejai

 

Studijoje telefonu susisiekėme su Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininku VirginijumiStogevičiumi irjis paaiškino gelbėjimo operacijos aplinkybes:„Gelbėtojai gavo iškvietimą, kad šulinyje yra vaikas. Ir mes nežinojome, ar jis yra gyvas, ar miręs. Su mūsų turima įranga gelbėtojai į šulinį pateko nesudėtingai ir ištraukė tai, ką rado šulinyje. Tačiau vaikų gyvybės ar mirties konstatavimo fakto mūsų gelbėtojai negali vertinti, nes tai yra medikų kompetencija. Mūsų gelbėtojai visuomet,bet kokiomisaplinkybėmis, stengiasi atlikti dirbtinį kvėpavimą, išorinį širdies masažą tol, kol medikai konstatuoja, kad žmogus negyvas. Šiuo atveju vaikai buvo gaivinami kartu su medikais.“

 

Paskambinus į Kėdainių pirminės sveikatos centrą, jo direktorė AudronėRimkevičienė pakomentavo greitosios pagalbos darbą:„Iškvietimasbuvo pas nukentėjusią moterį. Atvykus pirmiausia pagalba buvo suteikta jai, nes buvo sumušta ir ištikta didžiulio streso. Kai jai suteikė pagalbą, tada ji pasakė, kad namuose su smurtaujančiu tėvu yra keturi vaikai. Tačiau pagalba jai buvo suteikta už pusės kilometro nuo namų. Greitoji iš karto norėjo važiuoti prie namų, tačiau moteris pradėjo šaukti, kad ten mus visus užmuš. Ji bijojo dėl vaikų, bet bijojo ir dėl greitosios darbuotojų. Tuomet buvo nuspręsta laukti policijos pareigūnų. Į kiemą buvo įvažiuota su policija ir pareigūnai kartu su mama įėjo į kambarį. Kai į pastatą įėjo felčerė, mama pasakė, kad namie nėra dviejų vaikų. Tada mūsų darbuotoja bėgo stabdyti policijos pareigūnų, kad jie neišvažiuotų ir pradėtų ieškoti. Apieškoję namus, daržines ir neradę vaikų, jie jau nebeturėjo kur ieškoti, todėl atidarė šulinį. Ir ten pamatė vaikus. Tuomet iškvietė gelbėtojus ir bandė patys gelbėti. Tačiau vaikus ištraukė gelbėtojai. Vaikai buvo gaivinti pagal visus reikalavimus. Tačiau jie buvo be jokių gyvybės požymių ir buvo konstatuota dviejų vaikučių mirtis.“

 

Išgirdusi apie tokias įvykio aplinkybes, organizacijos„Gelbėkitvaikus” vadovė RasaDičpetrienėnesutramdė ašarų:„Ašbūčiau pati šokusi į tą šulinį, nes ten buvo du vaikai. Kaip mama ir kaip moteris. Ir man būtų visiškai nesvarbu. Aš būčiau išdraskiusi visą šulinio viršutinę dalį. Būčiau padariusi viską, kad juos iš ten ištraukčiau bet kokiomis sąlygomis.“

 

Padiskutuoti apie Lietuvą sukrėtusią tragediją ir jos aplinkybes į studiją kvietėme Policijos departamento atstovus, taip pat generalinį komisarą Liną Pernavą. Susisiekus telefonu paaiškėjo, kad jis atvykti į laidą galėtų ir norėtų, tačiau tam prieštarauja Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas komisaras Ramūnas Matonis – kodėl, motyvų nenurodė. Kvietėme ir bylą tiriančius prokurorus, tačiau Generalinės prokuratūros Ryšių su visuomene skyrius ir jiems dalyvauti uždraudė. Į studiją kviesta vaiko teisių apsaugos kontrolierė E. Žiobienė taip pat neatvyko.

 

Laidos „Ginčas“ prodiuseris Kristupas Krivickas situaciją pakomentavo taip: „Esame nusivylę ir apgailestaujame, kad šitokios visą Lietuvą sukrėtusios dramos akivaizdoje pagrindiniai bylą tiriantys pareigūnai iš Policijos departamento, Generalinės prokuratūros, Vaiko teisių apsaugos kontrolės įstaigos nesutiko atvykti ir atsakyti į visuomenei svarbius klausimus. Dėl to belieka tik apgailestauti, tačiau mūsų laidoje atskleistos aplinkybės ir minučių tikslumu pateikta dramos eiga leis visuomenei susidaryti tikrąjį vaizdą, kaip kas vyko ir koks buvo policijos pareigūnų vaidmuo šioje situacijoje. Taip pat laidos metu žiūrovai galės tiesiogiai balsuoti ir atsakyti į klausimą, ar iš tiesų policijos pareigūnai padarė viską, kad į šulinį sumesti vaikai būtų išgelbėti.“

 

Laidoje dalyvaus Pelėdnagių seniūnas ValentinasTamulis, artimiausias tragedijos kaltininko kaimynas Vytautas Ašmena, organizacijos„Gelbėkitvaikus“ vadovė RasaDičpetrienė, Bendrojo pagalbos centro vadovas Audrius Čiuplys reakciją į pagalbos skambutį nupasakos minučių tikslumu. Vilniaus tarybos narys ArtūrasZuokas apsakys, ką išgyveno vaikystėje, kai girtas tėvas jį vaikydavosi su kirviu. Renginių organizatorė ErikaPurauskytė pati irgi yra patyrusi smurtą šeimoje, kai dar buvo mažametė. Savo mintimis dalysis Seimo narė Aurelija Stancikienė, politikas StanislovasBuškevičius,tragedijos vietojeapsilankęs tarologasLeopoldasMalinauskas.

 

 

Pokalbių šou ,,Ginčas“ – trečiadieniais 21.30 val. per ,,Lietuvos ryto“ televiziją.