DJI_0360

Daugiabučių renovacijos projektus Lietuvoje administruojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) iniciatyva buvo sukurta patogi ir paprasta techninė-ekonominė atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo atnaujintuose ar modernizuojamuose daugiabučiuose skaičiuoklė Ji įvertina, kiek kainuotų ir kokią naudą suteiktų name įsirengus atsinaujinančios energijos išteklius (AEI), tokius kaip saulės elektrinė, šilumos kolektoriai ir pan.

 

APVA inicijavo šios patogios skaičiuoklės sukūrimą, siekdama paraginti Lietuvos gyventojus aktyviau domėtis ir rinktis AEI sprendimus atnaujinant savo būstą.

 

„Šia skaičiuokle siekėme gyventojams suteikti galimybę palyginti, kokių sutaupymų ir naudų galima pasiekti, kai daugiabučio renovacijos metu yra įdiegiamos įprastos priemonės ir kai papildomai įdiegiami AEI. Kai kurie gyventojai vis dar abejoja tokių sprendimų nauda arba galvoja, kad jie yra brangūs, todėl skaičiuoklė padės įsivertinti ir priimti sprendimą“, – teigia Edvardas Petrauskas, APVA Pastatų energinio taupumo departamento Pastatų energinio taupumo projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus patarėjas.

 

Skaičiuokle naudotis nesudėtinga

 

APVA inicijuota skaičiuoklė patogi vartotojui. Ja naudotis nesudėtinga – tai gali padaryti tiek daugiabučių administratoriai, tiek patys gyventojai. Duomenis, kuriuos skaičiuoklėje reikia pateikti galima žinoti iš šildymo ir elektros sąskaitų, arba pasitikslinti su administratoriumi.

 

„Gautą ataskaitą galite atsispausdinti ar išsisaugoti elektroniniu formatu ir pateikti diskusijai gyventojų susirinkimo metu. Tokio įrankio rinkoje iki šiol nebuvo arba reikėdavo žinoti sudėtingus, tik specialistams prieinamus ir suprantamus duomenis“, – pasakoja Dainius Gudavičius, vienas iš skaičiuoklės kūrėjų.

 

Naujausi duomenys – atsižvelgiama ir į rinkos kainas

 

Pasak pašnekovo, APVA inicijuota skaičiuoklė nuolat atnaujinama, tad joje pateikiami duomenys – naujausi, atsižvelgiama į dabartines rinkos kainas. Skaičiuoklė gali būti naudinga tiek daugiabučių gyventojams, kurie planuoja būsto atnaujinimą, tiek privačių namų savininkams bei verslo atstovams.

 

„Tiesa, verslo paskirties pastatai turi daugiau įvairių dedamųjų dalių, todėl skaičiuoklės duomenis reikėtų vertinti atsargiai. Tačiau individualių namų ir daugiabučių namų gyventojai skaičiuokle gali pasinaudoti be vargo, nes yra įvertinami naujausi duomenys, vedlio principu reikia suvesti tam tikrus parametrus ir greitai galima pamatyti rezultatus“, – teigia D. Gudavičius.

 

Palankios sąlygos ir daugiabučių gyventojams

 

Vitas Mačiulis, Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas teigia, kad AEI aktyviai iki šiol taikė individualių namų gyventojai ir verslas, tačiau pastaruoju metu, pasak specialisto, palankias sąlygas pasinaudoti AEI valstybė sudarė ir daugiabučių gyventojams.

 

„Varniuose yra 24 butų daugiabutis, kurio gyventojai ant stogo įsirengė saulės elektrinę, jos elektrą panaudoja geoterminės šilumos siurbliui, todėl būstą šio namo gyventojai šildosi beveik už dyką. Saulės elektrinė yra ilgaamžė, investicija nedidelė, bet tarnauja ketvirtį amžiaus ir ilgiau, priežiūra nesudėtinga, o nauda – akivaizdi“, – sako asociacijos prezidentas.

 

Skaičiuoklė sulaukė susidomėjimo

 

Prieiga prie skaičiuoklės visuomenei suteikta visai neseniai, tačiau rengėjai mato išaugusį susidomėjimą. Ją galima rasti https://modernizuok.apva.lt/ tinklalapyje, kairėje pusėje esančiame meniu „AEI panaudojimo daugiabučiuose skaičiuoklė“. Skaičiuoklės rengėjai ragina gyventojus ir kitus naudotojus suteikti grįžtamąjį ryšį, kad galėtų ją tobulinti ir užtikrinti patogumą.

 

Autorius Kotryna Grušauskaitė

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB zenklas_2015 04 13