IMG_3364

Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytos analizės rezultatus, galima teigti, kad daugiabučio gyventojams ypač apsimoka savo namą atnaujinti iki A energinio naudingumo klasės. Nors renovacija kainuoja brangiau, tačiau už ją mokant kiekvieną mėnesį pokytis nėra toks didelis, koks gali pasirodyti. Be to, taip modernizavę savo daugiabutį gyventojai per 20 metų laikotarpį gali sutaupyti virš 200 tūkst. Eur.

 

„Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau.

 

Kalbant skaičiais, jeigu gyvenate standartiniame 2 kambarių bute, kurio plotas 50,8 kv. m, už C ir žemesnės energinio efektyvumo klasės renovuotą daugiabutį kas mėnesį turėsite mokėti 71,12 Eur, B – 73,15 Eur, o A klasės – 80,85 Eur“, – pasakoja aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

 

Pagal atliktus skaičiavimus, modernizavus daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės, šiluminės energijos per metus sutaupoma net 8 kartus daugiau. Lyginant A energinio naudingumo klasę su B klase ir atsižvelgiant į šių dienų šildymo kainas, aiškėja, jog per 20 metų gyventojai už šilumą sumokėtų 204 253 Eur mažiau, o šiluminės energijos sutaupytų net 1 571 176,8 kWh.

 

Kokiais būdais sutaupoma?

 

Modernizuojant daugiabutį A, B ir C energinio naudingumo klasėms taikomos šios priemonės: šilumos punkto, šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimas, saulės kolektorių įrengimas, išorės atitvarų šiltinimas, langų ir išorinių durų keitimas, balkonų įstiklinimas, natūralaus vėdinimo sistemos atnaujinimas ar rekuperacinės vėdinimo sistemos įrengimas, bendrojo naudojimo elektros inžinierių sistemų bei apšvietimo atnaujinimas, vėdinamas fasadas.

 

Jei renovuojama iki B ar A klasės, paketas papildomas rūsio perdangos šiltinimu, pagal norminius reikalavimus skiriasi atitvarų šilumos perdavimo koeficientų vertės. A klasės pastatuose įrengiamos rekuperacinės vėdinimo sistemos, užtikrinančios norminius higienos reikalavimus.

 

„A energinio naudingumo klasė yra XXI amžiaus sprendimas – vėdinimas, gryno oro įtraukimas, ventiliacinės sistemos, atsinaujinantys energetiniai ištekliai (pavyzdžiui, saulės kolektoriai vandeniui šildyti ant stogų). Atlikta studija rodo, jog tai nėra žymiai brangiau, negana to – toks daugiabučio atnaujinimas sumažina šilumos sąskaitas iki 8 kartų, lyginant su B klase. Todėl, be išimties, kiekvienas daugiabutis Lietuvoje gali būti atnaujintas iki A energinio naudingumo klasės ir valstybės parama vis labiau bus kreipiama būtent į šią klasę“, – sako S. Gentvilas.

 

Jam antrina Gediminas Šilanskas, analizę atlikusios nepriklausomos inžinerinių sistemų projektavimo ir energinio efektyvumo konsultacijų bendrovės Pastatų energetikos skyriaus vadovas: „Sutaupymai priklauso nuo esamo pastato būklės, bet jie siekia apie 40-70 proc. esamų sąskaitų.“

 

Neseniai į renovuotą daugiabutį persikrausčiusi Vilnietė Vilūnė džiaugiasi pagerėjusiomis gyvenimo sąlygomis: „Tikrai 100 proc. galiu pasakyti, jog tai yra pasiteisinęs dalykas, vien dėl to, kiek moku už šildymą – jis stipriai atpigo.“

 

Skatina teikti paraiškas dėl daugiabučių renovacijos

 

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kviečia Lietuvos gyventojus, norinčius modernizuoti savo gyvenamąjį daugiabutį, teikti paraiškas pagal naujausią kvietimą, kurio pagrindinė sąlyga – pasiekti A energinio naudingumo klasę.

 

Be to, iki š. m. gegužės 31 d. pratęstas kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti, kuris buvo paskelbtas praėjusių metų pabaigoje. Pagal jį valstybės parama bus skiriama tik tiems projektams, kurie pasieks B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

 

„Šis kvietimas išryškina strategines daugiabučių namų atnaujinimo programos kryptis – einame į aukštesnę energinio naudingumo klasę bei prioritetą teikiame kvartalinei daugiabučių namų renovacijai“, – tvirtina APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

 

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą skaitykite: https://modernizuok.apva.lt/

 

Autorius Kotryna Grušauskaitė

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB zenklas_2015 04 13