Lingvistas Antonas Brejestovski sukūrė 90 sekundžių metodą, kuris jam padėjo išmokti 10 naujų kalbų. Teigiama, kad šis metodas yra labai veiksmingas ir tinka visiems. Kokia jo esmė?

 

kalbos

Dažniausios klaidos, mokantis naujos kalbos

 

Mokykloje mokytojai moko užsirašyti naujus žodžius į žodynėlį. Tačiau, nepaisant to, kiek jame būtų prirašyta naujų žodžių, dauguma niekada jo neatsiverčia. Todėl nauji žodžiai ir išsireiškimai lieka popieriuje, o ne mūsų galvose.

 

Manote, kad pakanka naują frazę pakartoti 20 – 50 kartų, kad ją įsimintumėte? Pasirodo, tai netiesa. Keletą kartų pakartojus smegenys nustoja stengtis įsiminti naują informaciją.

 

90 sekundžių metodas – paprasta ir efektyvi kalbų mokymosi strategija

 
  • Pamačius naują žodį, reikia jį užsirašyti į savo užrašų knygelę. Tačiau neužtenka užrašyti vieno žodžio. Reikia paminėti ir šiek tiek konteksto. Pavyzdžiui, nerašyti tiesiog žodžio „depend“ (priklausyti), bet užsirašyti visą frazę, kurią išgirdote, ir kurioje buvo paminėtas šis naujas žodis, tarkime „It entirely depends on you“ (tai visiškai priklauso nuo tavęs). Tokiu būdu įsiminsite ne tik patį žodį, bet ir jo vartoseną (kokie prielinksniai, artikeliai, kokia žodžių tvarka naudojama ir pan.), o svarbiausia jūs visada galėsite rasti šią frazę, kai jos prireiks. Beje, naują žodį frazėje rekomenduojama paryškinti arba pasibraukti.
 
  • 7 dienas iš eilės reikia šią naują frazę garsiai perskaityti po 1 – 2 kartus. Nereikia versti savęs ją būtinai įsiminti, tiesiog reikia sukoncentruoti savo dėmesį į ją ir pabandyti suvokti, ką iš tikrųjų sakote. Frazę perskaityti du kartus užima maždaug 10 sekundžių laiko.
 
  • Po 7 dienų kasdienio kartojimo, reikia padaryti savaitės pertrauką. Po pertraukos frazę vėl perskaityti tris kartus per 10 sekundžių. Skaityti reikia garsiai, emocingai ir aiškiai, sutelkus visą dėmesį.
 
  • Po 2 savaičių vėl frazę perskaityti garsiai (3 kartus per 10 sekundžių).
 

70 + 10 + 10 = 90

 

Šis metodas padeda naują frazę įtvirtinti atmintyje. Norint nepervargti nuo visų tų naujų ir nežinomų frazių, žodyną rekomenduojama plėsti palaipsniui: ne kasdien, bet maždaug 3 kartus per savaitę.

 

Be abejo, visada bus sunkių žodžių ir frazių. Neturint pakankamai laiko, reikės, kiek labiau pasistengti. Svarbiausia išlaikyti gerą dėmesio koncentraciją, rišliai, aiškiai ir emocingai kartoti naują frazę po 10 – 15 kartų 2 – 3 dienas.

 

Kodėl tai veikia?

 

Žmogaus atmintis turi įdomų bruožą. Mes prisimename informaciją geriau, jei ją matome arba girdime bent 7 – 9 skirtingose situacijose. Tai yra toks kartų skaičius, kurių smegenų neuronams reikia sukurti stiprias jungtis vieniems su kitais. Jeigu kartojimų mažiau, neuronų jungtys nėra pakankamai stiprios ir mes netrukus pamirštame ką tik išgirstą ar vos vieną ar kelis kartus pakartotą informaciją.

 

Pixabay nuotrauka