Woman,Levitating,In,Sky,.,Mixed,Media

Sapnai gali padėti rasti atsakymus į rūpimus klausimus, perspėti apie laukiančius sunkumus, rasti tinkamą gyvenimo kryptį, suteikti vilties ir padrąsinti. Bėda ta, kad prisimename ne visus sapnus ir juose matytus reikšmingus ženklus. Dalinamės gudrybėmis, kaip nepamiršti sapnų.

 

Turėti rašiklį po ranka

 

Pasitaiko, kad ką tik pabudę iš ryškaus sapno dar esate gyvi tomis emocijos, kurias jautėte sapne, visi regėti vaizdiniai ir pokalbiai taip pat ryškūs. Tačiau jei dar bent valandėlei užsnūsite ar visiškai nubusite ir pradėsite dieną, sapno detalės pamažu išblės. Būtent todėl patartina sapnus užsirašyti vos nubudus. Ant spintelės greta lovos laikykite sapnų žurnalą ir žymėkitės, o vėliau analizuokite regėtus simbolius, arba ryškiausias detales pasižymėkite telefone. Dažniausiai sapnai nepasižymi nuosekliu siužetu, todėl nubudimo akimirką pakanka užrašyti kelis įstrigusius dalykus: emociją, vietą, žmogų ar daiktą, jo ypatybę, pokalbio temą ar labiausiai išsiskyrusį žodį. Vėliau sugrįžus prie minčių apie sapną, tai padės jį prisiminti ir bus galima išsiaiškinti, ką pasąmonė bandė pasakyti.

 

Vartoti vitamino B6

 

Smegenys sapnus ištrina vos suvokusios, kad jie nėra realybės dalis, taigi, yra tik nevertingas prisiminimas. Tačiau Adelaidės universiteto Australijoje mokslininkai atrado, kad vitaminas B6 gali padėti sapnus prisiminti lengviau. Keli šimtai žmonių dalyvavo tyrime, kur pusė jų penkias dienas iš eilės prieš miegą vartojo B6 papildų, o likusiems duota placebo. Dalyviai nežinojo, ką vartoja. Mokslininkai nustatė, kad tie, kurie vartojo papildus, lengviau prisiminė sapnus, jie buvo ryškesni, tikroviškesni, o dienos eigoje nepasimiršo, todėl galėjo detaliai atpasakoti. Tyrimo autoriai mano, kad gebėjimas geriau įsiminti sapnus gali padėti atsigauti po įvairių psichologinių traumų, gydyti fobijas, net pagerinti motorinę funkciją po insulto ar kitų smegenų pažeidimų. Net jei esate vedini smalsumo, sapnus geriau prisiminsite prieš miegą išgėrę vitamino B6 arba vartodami daugiau produktų, kuriuose jo esama: bananų, riešutų, avokadų, špinatų, bulvių, pieno produktų, žuvies.

 

Nubusti natūraliai

 

Norėdami atsiminti, ką sapnavote, reikėtų atsisakyti žadintuvo. Staigus pabudimas iš karto išsklaido visus prisiminimus apie sapnus. Jei negalite kiekvieną dieną sau leisti atsibusti, kada norite, patartina nusistatyti malonią žadintuvo melodiją, kuri palaipsniui garsėtų ir pažadintų ramiai, iš lėto, nesukeldama šoko. Nubudus natūraliai, patariama nepradėti judėti, nes staigūs judesiai iškart išblaško miegus ir sapnus. Stenkitės kuo ilgiau išlikti mieguisti, nes būsena tarp miego ir budrumo palankiausia sapnams prisiminti. Kai prisiminsite, ką sapnavote, užrašykite ant lapo, telefone ar padiktuokite į diktofoną.

 

Beje, staigus pabudimas – geriausia išeitis regint košmarus. Kaip minėta, staiga pažadinti iš sapnų greičiausiai užmiršite, ką baisaus juose matėme ar patyrėme. Jei pastebite, kad kitas žmogus miegodamas blaškosi, šaukia, verkia, tuoj pat jį pažadinkite.

 

Ryžtis prisiminti

 

Tikriausiai teko girdėti apie afirmacijas – trumpus teiginius, skirtus mintims paveikti? Afirmacijos turi tiesioginę įtaką elgesiui, mąstymo šablonams, įpročiams ir aplinkai. Afirmacijų kartojimas padeda perprogramuoti smegenis ir perrašyti net giliai įsišaknijusius ribojančius įsitikinimus naujais ir suteikiančiais galią. Įgalinkite save įsiminti sapnus. Prieš eidami miegoti kartokite su sapnais susijusią afirmaciją – „Aš prisiminsiu šios nakties sapnus“. Žinoma, tai nenutiks per dieną, tačiau nuosekliai kasdien kartojant tas pačias afirmacijas, rezultatai gali nustebinti. Vakare išsakytą afirmaciją naudinga prisiminti ir pakartoti iškart nubudus. Paskutinis paryčiais regėtas sapnas būna ilgiausias iš visos nakties sapnų serijos. Dažnai jis trunka net 30–45 min., kai kiti sapnai vos po kelias minutes, ir pažeria gausios medžiagos, kurią įmanoma prisiminti jei ne visą, tai bent svarbiausias detales.

 

Užtektinai miegoti

 

Savaime suprantama, jog tam, kad sapnuotume, turime miegoti. Tai elementaru, tačiau svarbu suvokti, kad kūnas ir smegenys turi būti pailsėję tam, kad vaizduotė atliktų jai tenkančią užduotį – sukurti sapnų vaizdinius. Specialistai nustatė, kad kai trūksta miego, kūnas pirmenybę teikia lėtojo miego stadijai (NREM) – tai giliojo miego etapas, trunkantis 4–6 val. ir padedantis fiziškai bei protiškai atsikurti. Tačiau jo metu nesapnuojama. Tai tokia miego fazė, kai sakoma „miega, lyg užmuštas“. Po jos prasideda kitos miego fazės, kurių metu sapnuojama. Paprastai žmogus itin kietai miega, kai pernelyg daug dirba ir per trumpai ilsisi. Suaugusiam žmogui reikia vidutiniškai 8 val. miego. Jei miegate trumpiau, sapnų ne tik neprisiminsite, bet jų tiesiog nespėsite išvysti. Na, o kuo ilgiau miegate, tuo daugiau sapnų aplanko ir tuo daugiau įdomių detalių galite įsiminti.

 

Sekti REM miego stadiją

 

Jei sapnų prisiminimas ir fiksavimas svarbus, pavyzdžiui, siekiant atsikratyti tam tikrų psichologinių traumų ar įveikti fobijas, galima pabandyti ir ekstremalų būdą, kaip prisiminti net smulkiausias sapnų detales. Išmaniajame arba fiziniam aktyvumui sekti skirtame prietaise reikia palikti nustatymą pažadinti kas 90 min., praėjus pirmajam 4,5 val. miego intervalui. Nubudę po kiekvieno greitojo miego (REM) fazės etapo užsirašykite viską, ką prisimenate iš sapno. Tada vėl nugrimzkite į miegą iki būsite pažadinti, ir vėl užrašykite, ką matėte. Specialistai perspėja, kad šio metodo negalima taikyti ilgai, nes jis gali sutrikdyti miego ritmą ir net lemti ilgalaikę nemigą. Priminsime, kad kasdien reikėtų eiti miegoti tuo pačiu metu, geriausia apie 22 val., ir išmiegoti 6–8 val.

 

Nevartoti svaigalų

 

Alkoholis sutrikdo miego ritmą. Iš pradžių jis gali veikti raminamai ir net sukelti mieguistumą. Tačiau vėliau naktį, organizme išsiskaidžius etanoliui (aktyviajai alkoholinių gėrimų daliai), miegas ima trikti. Kuo daugiau alkoholio suvartota, tuo poveikis stipresnis: dažnai nubundama, giliai neįmingama, blaškomasi. Jei alkoholio padauginta, žmogus gali miegoti ir labai kietai, nes yra praradęs sąmonės kontrolę. Bet kuriuo atveju, menka tikimybė prisiminti sapnus. Be to, net jei kažką susapnuosite ir ryte gebėsite prisiminti, tokie sapnai nebus prasmingi – nepadės atsakyti į svarbius klausimus, nebus naudingi sprendžiant problemas, nes smegenys buvo paveiktos alkoholyje esančių toksinų. Norint regėti prasmingus sapnus, reikalingas blaivus protas.

 

Analizuoti sapnus

 

Jau minėta, kad sapnus užmirštame vos prabudę, nes smegenys nelaiko jų prasmingais prisiminimais. Tai galima pakeisti kruopščiai analizuojant, reflektuojant tuos sapnus, kuriuos pavyksta prisiminti. Kai kažką užrašote sapnų dienoraštyje, neskubėkite jo užversti, skirkite laiko panagrinėti, pamąstyti apie matytus simbolius. Ar jie buvo abstraktūs, ar konkretūs? Ar matėte artimus, ar nepažįstamus žmones? Ar veiksmas vyko suprantamoje realybėje? Kokios formos, objektai įsiminė labiausiai? Kokios spalvos ir emocijos vyravo? Kokius balsus ar garsus girdėjote? Koks siužetas? Ar buvo baisu? Ar vieta atpažįstama? Tokie ir panašūs klausimai siųs smegenims signalą, kad matytas sapnas svarbus, reikalingas, todėl didės tikimybė, jog kitą kartą sapnuodami jį prisiminsime dar ryškiau ir ilgiau.

 

Laikytis miego higienos

 

Miego kokybė tiesiogiai susijusi su gebėjimu matyti ir vėliau prisiminti sapnus, todėl svarbu paisyti miego higienos. Ribokite per dieną suvartojamo kofeino kiekį, stenkitės negerti jo turinčių gėrimų antroje dienos pusėje. Miegamąjį gerai vėdinkite ir miegokite visiškoje tamsoje, nes tik joje užtektinai gaminasi vadinamasis miego hormonas melatoninas. Gulkitės ir kelkitės tuo pačiu metu visomis savaitės dienomis. Kasdien praleiskite bent pusvalandį gryname ore ir bent tiek pat laiko užsiimkite aktyvia fizine veikla.

 

Jei ryte sunku keltis, kartais naudingiau paspausti mygtuką „snausti“ ir pamiegoti dar 15 min., nei visą dieną jausti energijos ir miego stygių. Jeigu organizmas prašo pietų miego ir tam yra visos galimybės, leiskite sau pasnausti.

 

Įdomu

 
  •  Kovo 21-ąją minima Tarptautinė miego diena.
  •  Normalu užmigti per 10–15 min., jei užmiegama greičiau, tai rodo, kad pervargimą.
  •  Statistikos duomenimis, miego sutrikimai kamuoja apie trečdalį žmonijos.
  •  Pamirštame iki 90 % regėtų sapnų.
  •  Nėščios moterys sapnuoja kelis kartus dažniau.
  •  Aklieji irgi sapnuoja.
  •  Sapnuojame tik tuos veidus, kuriuos esame matę.
  •  Košmarai dažniausiai vargina mažus vaikus, nuo 10–12 metų tokie sapnai aplanko vis rečiau.
  •  Išorinius stimulus, kuriuos jaučiame miegodami, sąmonė paverčia sapno dalimi. Pavyzdžiui, kai miegant šalia groja gitara, galime sapnuoti esantys koncerte.
 

Autorius Laima Samulė