Spalio 10 d. nuo 1992 m. minima pasaulinė psichinės sveikatos diena. Šiandien daug žmonių kenčia nuo per didelio streso, neranda vidinės ramybės ir nemoka tinkamai atsipalaiduoti. Jeigu nesergama kokiomis nors rimtomis ligomis, psichinę sveikatą pagerinti padeda elementarūs dalykai. Būtina tik viena: nepamiršti reguliariai jų praktikuoti!

 

psichika

9 būdai, kaip pagerinti psichologinę savijautą:

 
  • Pasakyti sau kažką pozityvaus. Tyrimai parodė, kad nuo to, ką galvojate apie save, priklauso, kaip jūs jaučiatės. Kada mes save ir savo gyvenimą vertiname neigiamai, mes pradedame žiūrėti į savo patirtis tokiu būdu, kuris dar labiau patvirtintų šį įsitikinimą. Rekomenduojama pabandyti skatinti jausmus, kurie didina savigarbą ir asmeninį tobulėjimą. Pavyzdžiui, sakyti ne: „Aš toks kvailas. Aš negausiu šio darbo, nes suklydau per darbo pokalbį“, o: „Per darbo pokalbį nepasirodžiau geriausiai kaip galėjau, bet tai nereiškia, kad negausiu šio darbo“.
 
  • Rašyti dėkingumo dienoraštį. Dėkingumas yra siejamas su pagerėjusia savijauta ir psichine sveikata, taip pat su daugiau laimės jausmo. Geriausias metodas sustiprinti dėkingumo jausmą – rašyti dėkingumo dienoraštį arba sąrašą, už ką jaučiamasi dėkingais. Tiesiog pamąstyti apie tai, kam ir už ką jaučiatės dėkingi, taip pat yra efektyvu, tačiau tai turi būti reguliari praktika, kad poveikis būtų ilgalaikis. Reikėtų rasti kažką, už ką galite jaustis dėkingi, leiskite dėkingumui pripildyti širdį.
 
  • Sukoncentruoti dėmesį į vieną dalyką vienu metu. Buvimas sąmoningu čia ir dabar leidžia atsikratyti visko, kas yra negatyvu arba sudėtinga, emocijų iš praeities, kurios mus gniuždo. Pradėti būti šiek tiek sąmoningesniems nuo kasdieninių įpročių: praušianti duše, per pietų pertrauką, einant namo. Atkreipti dėmesį į fizinius pojūčius, garsus, kvapus ar skonius, kuriuos šiuo metu patiriate ir sukoncentruokite ties jais dėmesį. Kai mintys klajoja, protas nevalingai grįžta prie negatyvių minčių.
 
  • Mankštintis. Kūnas prieš ir po treniruotės išskiria nuotaiką keliančius endorfinus. Štai todėl sportas yra priešnuodis stresui, nerimui ir depresijai. Paieškoti nedidelių būdų, kaip padaryti dieną aktyvesne, pavyzdžiui, lipti laiptais, o ne kilti liftu. Geriausia būti fiziškai aktyviems 30 minučių per dieną. Idealu, jeigu mankštinatės lauke. Dienos šviesa skatina vitamino D gamybą organizme, todėl smegenyse didėja serotonino lygis. Be to, gamta natūraliai ramina ir mažina stresą.
 
  • Gerai maitintis. Nuo to, ką valgote, priklauso viso kūno, įskaitant smegenis, sveikata. Angliavandeniai (vartojant saikingai) skatina serotonino, kuris yra raminamąjį poveikį turinti cheminė medžiaga, išsiskyrimą. Baltymų turtingi maisto produktai skatina noradrenalino, dopamino ir tirozino išsiskyrimą ir padeda išlikti budriems. Vaisiai ir daržovės turi daug mikroelementų, kurie maitina kiekvieną kūno ląstelę, įskaitant tas, kurios atsakingos už nuotaiką reguliuojančias smegenų chemines medžiagas. Įtraukti omega 3 polinesočiąsias riebiąsias rūgštis (randama žuvyse, riešutuose ir linų sėmenyse). Tyrimai rodo, kad šios maistinės medžiagos gali pakelti nuotaiką ir atstatyti smegenų ląstelių vientisumą, kuris yra reikalingas gerai pažinimo funkcijai.
 
  • Kam nors atsiverti. Žinoti, kad yra žmonių, kurie jus vertina, yra labai svarbu, nes tai padeda mąstyti pozityviau. Be to, pasitikėjimas kitais gali pagerinti emocinę savijautą, nes kuo geriau sugebėsite pastebėti kažką pozityvaus kituose žmonėse, tuo geriau ir patiems seksis tai pastebėti kituose.
 
  • Padaryti kažkam ką nors gero. Tyrimai rodo, kad pagalba kitiems turi teigiamą poveikį savęs vertinimui. Būti paslaugiu ir maloniu – tai būdas padidinti savigarbą. Prasmė padėti kitiems praturtina gyvenimą ir praplečia akiratį.
 
  • Padaryti pertrauką. Tomis dienomis, kai atrodo viskas per daug, stabtelėkite ir nieko nedarykite, kad jums kelia stresą, kol pasijusite geriau. Kartais geriausia, ką galite padaryti – tai kvėpavimo pratimai: užmerkti akis ir 10 kartų giliai įkvėpti. Kiekvieną kartą įkvepiant suskaičiuoti iki 10, sulaikyti kvėpavimą ir mintyse suskaičiuoti iki 4 ir tada iškvėpti, skaičiuojant vėl iki 4. Tai padės nusiraminti ir atgauti proto pusiausvyrą.
 
  • Eiti į lovą laiku. Daug tyrimų parodė, kad miego trūkumas turi neigiamą poveikį nuotaikai. Todėl miegoti reikia eiti reguliariai, tuo pačiu laiku, kad tai taptų nauju, geru įpročiu. Tai reiškia, kad likus valandai iki miego, reikia užtraukti užuolaidas (žaliuzes), lovą naudoti tik miegui arba kitai atpalaiduojančiai veiklai ir riboti gėrimų su kofeinu vartojimą rytais.