Apie santuokinę neištikimybę galėtų papasakoti žymūs kino režisieriais, bestselerių rašytojai ir kaimynas laiptinėje. Ši tema sena kaip pasaulis. Kas paskatina ryžits šiam žingsniui? Ko jam trūko? Kas dėl to kaltas? Tokie klausimai ateina į galvą, pakrypus kalbai apie neištikimybę. Mokslininkai mano, kad tokį poelgį lemia keletas veiksnių.

 

neistikimybė

8 dalykai, kurie, pasak mokslininkų, verčia žmones eiti į šoną:

 
  • Emocinio artumo trūkumas. Neturėjimas galimybės nuoširdžiai pasikalbėti su savo antrąja puse arba palaikymo trūkumas paskatina tiek moteris, tiek vyrus, būti neištikiems savo partneriams. Visuomenėje vyrauja stereotipas, kad seksas yra pagrindinis vyro motyvas neištikimybei. Tačiau vedybų konsultantai teigia, kad 47 %, buvusių neištikimų savo žmonoms, jautė emocinio artumo trūkumą santykiuose.
 
  • Patirties ir aplinkos poveikis. Jei asmuo jau turi patirties eiti į šoną ankstesniuose santykių, yra didelė tikimybė, kad ir naujuose santykiuose jis elgsis taip pat. Įdomu tai, kad polinkį į neištikimybę lemia ir aplinka. Vienos anoniminės apklausos metu daugiau nei 75 % neištikimų vyrų nurodė, kad jų draugai taip pat apgaudinėja savo moteris.
 
  • Nuobodus intymus gyvenimas. Naujų ryškių įspūdžių trūkumas intymiame gyvenime yra priežastis, kodėl 70 % vyrų ir 49 % moterų ryžtasi apgaudinėti savo sutuoktinius. Reikėtų pabrėžti, kad dauguma šių žmonių savo santykius apskritai įvertino kaip laimingus, be didelių buitinių skandalų ir kitų nesusipratimų.
 
  • Pažeidžiamumas dėl amžiaus krizės. Kiekvieno žmogaus gyvenime ateina laikas, kai imame vertinti nugyventus metus. Vieni tada padaro išvadą, kad viskas gerai, kitiems artėja amžiaus krizė. Šiuo laikotarpiu daugelis ryžtasi paragauti uždrausto vaisiaus. Tyrimai rodo, kad taip dažniausiai nutinka, būnant 29, 39, 49 metų, t. y. prieš prasidedant naujam dešimtmečiui. Žinoma, tai nereiškia, kad pavyzdingas šeimos vyras puls apgaudinėti, vos sulauks 39-erių metų. Amžius yra tik gretutinis veiksnys prie kitų aplinkybių, skatinančių žmones svetimauti.
 
  • Aistra socialiniams tinklams. Porose, kuriose vienas iš partnerių daug laiko skiria bendravimui socialiniuose tinkluose, neištikimybės rizika padidėja. Juk socialinių tinklų mėgėjams yra normalu pabusti anksčiau ir nueiti vėliau miegoti, kad patikrintų naujienas soc. tinkluose, palikus antrąją pusę ramybėje. Įsitraukimas į virtualius santykius sukelia skandalus, o bendravimas internetu dažnai virsta realiu gyvenimu.
 
  • Darbo ir verslo kelionės. Remiantis viena didžiausių apklausų šia tema, daugiau nei trečdalis apgaudinėjančių vyrų yra verslininkai, kurie savo romanus pradėjo darbe, dar dažniau – komandiruotėse. Tokių dailiosios lyties atstovių, užmezgusios romaną biure, yra maždaug 13 %. Neištikimybės tikimybė darbo vietoje padidėja 6 – 9 santuokos mettais, nes būtent šiais metais santykiai yra trapiausiai ir, norint juos išlaikyti, reikia įdėti daugiausiai darbo.
 
  • Oksitocino trūkumas. Svarbų vaidmenį kuriant ir palaikant pasitikėjimu grįstus poros santykius atlieka oksitocinas, kuris vadinamas apsikabinimų hormonu, nes jo lygis dažnai kyla bučiuojantis. Mokslininkai mano, kad šio hormono trūkumas gali lemti polinkį į neištikimybę. Vieno eksperimento metu vedusiems vyrams buvo suleista oksitocino, tada pristatyta patraukli moteris ir jie buvo paraginti suartėti, jei to norisi. Dalyviai, kurie gavo hormonų dozę, reikalavo didesnio atstumo tarp jų ir moters nei tie, kurie vartojo placebą.
 
  • Tiesiog kitaip neišeina. Tarp tų, kurie nusprendžia išduoti savo partnerį, yra ir tokių, kurie tiesiog neįsivaizduoja savo gyvenimo be adrenalino antplūdžio, kuris lydi išdavystę. Nepaisant amžiaus, patirties ir kitų kriterijų jie teisinasi, kad tiesiog kitaip negali. Tikrosios tokio elgesio priežastys kiekvienam skirtingos ir paslėptos kažkur giliai pasąmonėje, o jų matomas rezultatas yra toks, kad šiems žmonėms tiesiog neįmanoma palaikyti monogaminių santykių.