Miestų gyventojai dažnai prekybos centruose ir turguose ieško šviežios, ekologiškos produkcijos ir neretai pamatę tokių produktų kainas nusivilia. Tad, jeigu nenorite tuštinti kišenių, galite pabandyti užsiauginti savo prieskonių darželį virtuvėje ant palangės. Išdygę daigai paskleis malonų aromatą, o jų žaluma primins apie pamažu artėjantį pavasarį!

 

zoleles

6 prieskoniniai žalumynai, kuriuos galima užsiauginti ant palangės:

 
  • Svogūnų laiškai. Tikriausiai nesuklysime pasakę, kad svogūnų laiškai daugeliui asocijuojasi su ateinančiu pavasariu ir yra vieni mėgstamiausių lietuvių žalumynų, kurie tinka praktiškai bet kur: kiaušinienei, salotoms, sumuštiniams, sriuboms ar troškiniams pagardinti. Svogūnų laiškus iš svogūnėlių galima užsiauginti vandens stiklinėje arba žemėje. Labai svarbu pasirinkti gerą svogūnėlį sodinimui – ant jo neturi matytis jokių puvimo ženklų, nes toks svogūnas nesudygs.
 
  • Bazilikai. Šie žalumynai geriausi, kai yra švieži ir idealiai tinka auginti ant palangės. Kadangi šiam lepiam prieskoniniam augalui, mėgstamam Viduržemio jūros regione, reikia daug šviesos ir drėgmės, tai jie dažnai net gali geriau augti ir vešėti kambaryje, o ne lauke, kur oro sąlygos dažnai yra neprognozuojamos. Bazilikų galima užsiauginti iš sėklų. Vazonėlį su bazilikais reikėtų padėti ant tos palangės, kurioje augalas gautų daugiau saulės šviesos ir šilumos.
 
  • Petražolės. Šiuos žalumynus auginti lengva ir tai labai gerai, nes be gardžiai kvepiančių petražolių sunku įsivaizduoti tokį komforto maistą kaip sriubos, troškiniai, apkepai, idealiai tinkantį lietingoms ir žvarbioms šaltymečio dienoms. Petražoles rekomenduojama sėti į gilų vazoną, nes jos išsiaugina ilgas šaknis, kurioms reikia nemažai vietos. Vazoną su petražolėmis geriausia statyti ant palangės, kur šviečia rytinė saulė.
 
  • Raudonėliai. Ketinate pirmą kartą namuose užsiauginti prieskonių? Rekomenduojama pradėti nuo raudonėlių. Tai vienas lengviausiai auginamų valgomų augalų ir puikus ingredientas, kai reikia pagardinti daugelį patiekalų, pradedant makaronais, baigiant salotomis ir picomis. Vazonėlius su raudonėliais reikėtų laikyti ant palangės pietų pusėje. Sėti raudonėlius į vazonus, kurie turi drenažo skylučių, per kurias galėtų išbėgti vandens perteklius, nes šį augalą dažniausiai pražudo per didelė drėgmė.
 
  • Rozmarinai. Šis prieskonis idealiai tinka gardinti keptoms bulvėms, pupų patiekalams, sriuboms, kiaušinienei. Rozmarinų užsiauginti namie tikrai verta. Geriausia vazonus su rozmarinais laikyti ant palangės, kurią apšviečia rytinė saulė. Augalus sodinti į keramikinius vazonus, kurie padės žemei išdžiūti tarp laistymų.
 
  • Mėtos. Nesvarbu, ar norite išgerti puodelio gaivinančios mėtų arbatos, ar pasigaminti desertą, šviežios mėtos yra nepakeičiamas ingredientas, kurį galima turėti tiesiai po ranka. Vazoną su mėtomis reikia statyti ant palangės, kurią apšviečia rytinė saulė, bet atokiau nuo šildymo įrenginių.
 

Kiti prieskoniniai augalai, kuriuos taip pat galima auginti vazonėliuose ant palangės: laurų lapai, daržiniai builiai, laiškiniai česnakai, šalavijai, kiečiai ir net čiobreliai.