Žvynelinė – labai nemaloni ir neišgydoma odos liga, pasireiškianti odos paraudimu ir pleiskanojimu. Skaičiuojama, kad yra apie 125 mln. žmonių pasaulyje, sergančių psoriaze arba žvyneline ir jie nuolat susiduria su išankstiniu nusistatymu ir visuomenės atstūmimu. Tai sukelia stresą, o stresas yra pagrindinis žvynelinės paūmėjimo veiksnys. Tik visuomenės informavimas ir informacijos apie šią ligą viešinimas gali padėti nutraukti šį užburtą ratą. Tad laikas pakalbėti apie dažniausiai žvynelinę lydinčius mitus!

 

zvyneline

5 mitai apie žvynelinę:

 

  • Ar ji užkrečiama? Ne! Tai ne grybelis, bakterija ar virusas. Žvynelinė negali pakenkti niekam, išskyrus patį sergantįjį. Net paveldėjimo veiksnys nėra iki galo suprastas, o tai, kad sergama žvyneline, dar nereiškia, kad to žmogaus vaikai taip pat sirgs šia odos liga.

 

  • Atsiranda dėl higienos trūkumo? Ne! Su higienos trūkumu psoriazė neturi nieko bendro. Siūlyti sergančiam žvyneline dažniau nusiprausti yra tas pats, kas siūlyti išgerti dar vieną puodelį kavos žmogui, kuris nemiegojo keletą parų. Poveikis gali būti, bet nemigos tai nekompensuos, ligos irgi neišgydys. Bet kurio žmogaus oda sistematiškai atsinaujina. Psoriazės atveju oda gali atsinaujinti net dešimt kartų greičiau, todėl odoje kaupiasi naujos ir senos ląstelės, ilgainiui suformuojančios psoriazės plokšteles. Kadangi šiose vietose oda labai greitai atsinaujina, ji tikrai yra švari.

 

  • Kalta prasta mityba? Ne! Žvynelinė yra autoimuninė liga. Tai reiškia, kad serga visas kūnas. Liga pažeidžia kraujagysles, kaulus, sąnarius, nervų sistemą – viską, todėl jos tikrai nepavyks išgydyti, pakeitus mitybą. Tiesa yra ta, kad subalansuota mityba gali pagerinti žvynelinės būklę, gali sumažinti metabolinio sindromo atsiradimo tikimybę, tačiau negali padėti atsikratyti ligos visam laikui. Galbūt kai kurias odos ligas gali išspręsti pakeitus mitybą, bet, deja, ne žvynelinės.

 

  • Pleiskanos? Nebūtinai psoriazė! Kai kurios psoriazės ir seborėjos formos yra dažnai painiojamos. Ant galvos atsirado pleiskanų? Neskubėkite į vaistinę pirkti naujų priemonių? Jeigu pakeitus įprastą šampūną kitu šis simptomas liko ir galvos būklė nepasikeitė, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Žvynelinė yra iš tų ligų, kurios ankstyvoje stadijoje gali nesukelti daug nepatogumų. Negydant ji gali tapti sunkesnės formos ir rimtai pakenkti organizmui.

 

  • Ar reikia gydyti? Būtina! Daugelis žmonių mano, kad, jei liga negali būti visam laikui išgydoma, tai ją derėtų slėpti. Tai didelė klaida. Daugeliui žmonių gyvenimas su žvyneline reiškia gyvenimą nuo pagerėjimo iki pablogėjimo. Nemažai sergančių vengia lankytis pas gydytojus ir neišbando visų galimų žvynelinės gydymo būdų, kad atrastų tinkamiausią sau. Tačiau apleista liga arba netinkamas jos gydymas gresia sunkiomis komplikacijomis. Svarbu tinkamai prižiūrėti ir gydyti žvynelinės pažeistą odą. Psoriazės atveju kenčia ne tik oda, bet ir visa vidaus organų sistema. Be medicininės priežiūros psoriazės gali sukelti negalią ir sudaryti sąlygas paraleliai vystytis kitoms organizmui ne mažiau pavojingoms ligoms. Pavyzdžiui, yra didelė psoriazinio artrito, diabeto ir išeminės širdies ligos rizika. Bet kokia psoriazės forma, net jei ji dabar nesukelia nepatogumų, turi būti gydoma, todėl parodykite neįprastus odos dariniui dermatologui. Šiuolaikinės medicinos pagalba šią ligą tikrai įmanoma suvald