Kasmet įvairios gyvūnų organizacijos pateikia duomenis apie populiariausias augintinių veisles. Taigi pristatome tris populiariausias pasaulyje šunų ir kačių veisles, kurios mėgstamos ne vien dėl gražios išvaizdos.

 

gyvunai

Patys mėgstamiausi

 

Šunys. Labradoro retriveriai – populiariausia šunų, registruotų nuo 1991 m. Kanadoje, Jungtinėje . Karalystėje ir JAV, veislė. 1932 m. britų šunų veislyne užregistruota tik 300 Jorkšyro terjerų. 1957 m. šios veislės keturkojų jau buvo 2 313, o 1970 m. Jorkšyro terjerai tapo populiariausi Britanijoje. 1990 m. jų jau užregistruota net 25 665. Vėliau šių šunų sumažėjo. 1994 m. jų tebuvo 12 343. Vokiečių aviganiai – jau daug metų viena populiariausių šunų veislių visame pasaulyje.

 

Katės. Populiariausios jų veislės pasaulyje – persų ilgaplaukės, britų trumpaplaukės ir Meino meškėnai.

 

Veislių atsiradimas

 

Labradoro retriveriai apie 1860 m. į Angliją atvežti iš Šiaurės Amerikos (Kanados). Britai įvertino šių šunų įgimtą polinkį atnešti daiktus ir kryžmino juos su seteriais bei kitais retriveriais.

 

Jorkšyro terjerai. Išveisti XIX a. (dabartiniame Jorkšyre) žiurkėms gaudyti, kad būtų galima nešiotis kišenėse. Greičiausiai kryžminti Peizlio ir Klaidsdeilio terjerai.

 

Vokiečių aviganiai. 1899 m. Maxas von Stephanitzas su draugu Arthuru Meyeriu oficialiai įsteigė Vokiečių aviganių savininkų sąjungą. Pirmasis į vokiečių aviganių veislės knygą buvo įrašytas šuo Horandas von Grafrathas.

 

Persų ilgaplaukės katės. Manoma, kad kilusios iš angoros kačių, kurias jūrininkai ir pirkliai atsivežė iš Turkijos ir Irano.

 

Britų trumpaplaukės katės. Išveistos XIX a. pabaigoje Anglijoje. Manoma, kad jų pirmtakai atkeliavo su romėnų kariais, kai šie ketino užgrobti Angliją, ir susikryžmino su vietinėmis Europos laukinėmis katėmis.

 

Meino meškėnai. Manoma, kad jų protėvių atvežė jūreiviai. Anksčiau buvo įprasta į ilgas keliones laivais pasiimti kačių, kad neleistų veistis graužikams. Ilgaplaukių kačių į Šiaurės Ameriką galėjo atgabenti keliautojai iš Anglijos arba Skandinavijos. Teigiama, kad jos čia pradėjo poruotis su vietos trumpaplaukėmis katėmis.

 

Kas lemia šių augintinių populiarumą?

 

Labradoro retriveriaididžiausi neįgalių asmenų pagalbininkai. Jie labai imlūs naujai informacijai ir greitai pripranta prie naujų žmonių. Tai lemia jų populiarumą tarp neįgaliųjų.

 

Jorkšyro terjerai nesukelia jokių alergijų.Neretai šios veislės augintiniai pasirenkami dėl jų išvaizdos.

 

Vokiečių aviganiaipuikūs pėdsekiai, sargai, pasižymi gera uosle, greitai aptinka narkotines medžiagas, žmones po griuvėsiais arba sniego lavinomis. Be to, tai puikūs aklųjų palydovai, gyvulių bandų ganytojai. Šios veislės šunys lengvai dresuojami. Dažnai pasirenkami žmonių, turinčių nuosavus namus, nes yra ištikimi sargai.

 

Persų ilgaplaukės katės labai ramios, mėgsta glamones ir švelnumą. Taikios, todėl puikiai sugyvena su kitomis murklėmis ir šunimis. Nemėgsta triukšmo ir žaisti. Nereikalauja daug priežiūros.

 

Britų trumpaplaukės katės ramios, gana tingios, orios ir atsidavusios šeimininkams. Sutaria su kitais gyvūnais ir vaikais, nors mieliau būna vienos. Nemėgsta būti nešiojamos, niurkomos. Ypatingos priežiūros nereikalauja. Dažniausiai šios veislės kates renkasi mažus vaikus auginantys žmonės, nes yra labai kantrios ir retai supyksta.

 

Meino meškėnai neužgaidūs, mėgsta draugiją, yra gero būdo. Tai puikūs medžiotojai, gerai sutaria su kitomis katėmis ir šunimis, jeigu nuo mažens auga kartu. Gerai jaučiasi tiek nuosavame name, tiek daugiabutyje. Mėgsta žaisti, tačiau kartais būna labai tylūs, vangūs. Patinka, kai juos glosto, glamonėja ir šukuoja. Meino meškėnai – prieraišūs, meilūs ir bendraujantys. Pasitinka ir išlydi šeimininkus, laukia jų prie durų, džiaugiasi draugija.

 

Pagrindinės būdo savybės

 

Labradoro retriveriai – vieni patikimiausių ir paklusniausių šunų. Puikiai sutaria su vaikais, yra labai draugiški, mieli ir nepikti. Jie ne tik šeimos draugai, bet ir nuostabūs pagalbininkai – tereikia tinkamai išdresuoti.

 

Jorkšyro terjerai – energingi ir žaismingi. Tai tikri nuotykių ieškotojai – ne tik aktyvūs, bet ir narsūs. Nors draugiški, tačiau šios veislės šunys nerekomenduojami šeimoms, turinčioms mažų vaikų.

 

Vokiečių aviganiailabai sumanūs ir klusnūs. Labai ištikimi šeimininkams. Puikiai tinkla akliesiems. Tai geri pėdsekiai. Vokiečių aviganiai narsiai gina šeimininkus ir nepasitiki svetimais. Mėgsta vaikus, lengvai dresuojami, ištvermingi ir turi puikią uoslę.

 

Persų ilgaplaukės katėsmeilios, atsidavusios, supratingos, mėgsta žmonių ir kitų gyvūnų draugiją. Tačiau kartais joms reikia ramybės, kad pasimėgautų vienatve. Puikiai medžioja peles.

 

Britų trumpaplaukės katės mėgsta vienatvę. Gana ėdrios, nereikalauja daug dėmesio, todėl tinka auginti žmonėms, kurie retai būna namuose.

 

Meino meškėnaitikridraugai, tačiau švelnumo jiems reikia nedaug. Gana žaismingi, bet nekaprizingi. Puikiai sutaria ne tik su žmonėmis, bet ir su kitais gyvūnais.

 

Kurie populiaresni?

   

Tyrimų duomenimis, pasaulio gyventojai laiko apie 400 mln. kačių. Daugiausia jų yra JAV. 2013 m. rinkos kompanijos TNS LT atliktas tyrimas atskleidė, kokius gyvūnus namuose augina lietuviai. Paaiškėjo, kad mūsų šalies gyventojai dažniau augina šunis – maždaug 36 %, katės sudaro šiek tiek mažiau – apie 30 %. Daugiausia kačių augina vilniečiai. Statistikos duomenimis, kas ketvirtas sostinės gyventojas augina katę. Šunys populiariausi tarp kauniečių. Kačių populiarumą lemia paprastesnė jų priežiūra: nereikia vesti į lauką, užtenka nedidelės erdvės, ilgiau išbūna vienos. Be to, lengviau prisitaiko prie naujos aplinkos, mažiau triukšmauja.

 

Įdomu

 
  • Meino meškėnai geba dantimis paimti žaislą, pieštuką arba šiek tiek maisto ir sukandę nešiotis kaip tikri meškėnai. Be to, kai kurios šios veislės katės laka vandenį iš savo letenėlių. Mėgsta vandenį ir yra puikios plaukikės.
  • Antropologės Elizabeth Marshall Thomas teigimu, šunys gali įsimylėti. Savo knygoje „The Social Lives of Dogs“ ji bando pagrįsti šį teiginį įspūdinga meilės istorija.