Šlapimo takų infekcijomis bent kartą gyvenime teko sirgti daugeliui dailiosios lyties atstovių. Tai gana dažnas sveikatos sutrikimas, todėl reikia žinoti, ką daryti, kai atsiranda nemalonūs pojūčiai. Sirgti yra nesmagu, tačiau šlapimų takų ligomis – ypač. Dažniausiai šlapimo takų infekcijos nėra pavojingos ir išgydomos, suvartojus antibiotikų kursą. Ši infekcija skausminga, nepatogi ir labai plačiai paplitusi. Kiekvienas gali susirgti šlapimo takų infekcija, tačiau labiausiai rizikuoja seksualiai aktyvios moterys.

 

"bruknių lapų arbata"

17 faktų apie šlapimo takų ligas ir kaip jų išvengti:

 
  • Moterys dažniau likusios sirgti šlapimo takų infekcijomis negu vyrai. Taip yra dėl moterų ir vyrų anatomijos skirtumų. Makštis ir tiesioji žarna yra netoli šlaplės, todėl bakterijos gali iš vienos vietos gana lengvai pereiti į kitą. Be to, moterys turi trumpesnę šlaplę negu vyrai, todėl bakterijoms reikia nukeliauti trumpesnį atstumą iki jos. Amerikos urologų asociacijos duomenimis, 10 iš 25 moterų patiria šlapimo takų ligų simptomus bent kartą per gyvenimą, palyginus su 3 iš 25 vyrų.
 
  • Lytiniai santykiai yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl sergama šlapimo takų infekcijomis. Makštyje nuolatos yra nuo 10 iki 20 bakterijų rūšių, kurios sukuria sveiką mikroflorą. Lytinių santykių metu kai kurios iš tų bakterijų gali patekti į šlaplę, kur joms – ne vieta. Dėl šios priežasties gydytojai rekomenduoja po lytinių santykių pasišlapinti, kad pasišalintų bakterijos iš šlaplės.
 
  • Viena geriausių šlapimo takų infekcijų prevencinių priemonių: po tualeto reikėtų šluostytis iš priekio atgal. Darant atvirkščiai, bakterijos iš tiesiosios žarnos (pavyzdžiui, E. Coli) gali patekti į šlaplę ir sukelti uždegimą.
 
  • Patys akivaizdžiausi šlapimo takų infekcijos simptomai yra nuolatinis noras šlapintis ir skausmas ir deginimo jausmas tai darant. Kiti simptomai gali būti dubens srities skausmas, dažnas ir negausus šlapinimasis, drumstas arba šlapimas su kraujo priemaišomis. Pajutus šiuos simptomus reikėtų atlikti šlapimo tyrimą ir, jei reikia, pradėti gydymą antibiotikais.
 
  • Šlapimo takų infekcijos dažniau kamuoja nėštumo metu, bet simptomai yra mažiau akivaizdūs. Nėštumo metu moters organizme vyksta fiziologiniai pokyčiai, kurie kartais gali sukelti šlapimo takų infekcijas. Skausmas gali būti ne deginantis ir aštrus, o spazminis ir bukas.
 
  • Gerti daug skysčių – vienas geriausių būdų, išvengti arba pagyti nuo šlapimo takų infekcijų. Vanduo šalina iš organizmo toksinus, šlapime sumažėja bakterijų ir šlapimo takų infekcijos išsivystymo rizika.
 
  • Spanguolių sultys gali padėti pasveikti nuo šlapimo takų infekcijų. Daug tyrimų parodė, kad spanguolės gali padėti nuo šių uždegimų. Spanguolės neleidžia E. Coli bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų sienelių. Tačiau jos padeda ne visiems. Taigi, rekomenduojama gerti daug gryno vandens, vengti cukraus ir papildyti mitybą spanguolėmis bei jų sultimis.
 
  • Bruknių lapų arbata gali padėti greičiau pasveikti nuo šlapimo takų infekcijų. Ji pasižymi sutraukiančiomis, šlapimą varančiomis savybėmis.
 
  • Kai kurios moterys tiesiog yra labiau linkusios sirgti šlapimo takų ligomis negu kitomis. Įtarti polinkį galima tada, kai šlapimo takų infekcijos kartojasi dažniau nei tris kartus per metus arba du kartus per šešis mėnesius. Šlapimo takų infekcijų kartojimąsi taip pat skatina diabetas, inkstų akmenys, šlapimo takų anomalijos ir kt.
 
  • Gydymas antibiotikais – ne visada geriausia išeitis. Bakterijos, sukeliančios šlapimo takų infekcijas, gali ilgainiui tapti atsparios gydymui antibiotikams.
 
  • Geresnių rezultatų kartais galima pasiekti šlapimo takų infekcijas, gydant probiotikais. Pieno bakterijos gali pagreitinti gijimą. Jos stiprina imuninę sistemą, sumažina šlapimo rūgštingumą ir stabdo šlapimo takų infekcijų sukėlėjų dauginimąsi.
 
  • Šlapimo takų ligas sukelia ne tik bakterijos. Šistosomatozė – parazitinė liga, kuri gali sukelti inkstų ligas ir tulžies pūslės vėžį. Šia liga kasmet užsikrečia 200 milijonų žmonių ir miršta 100 tūkstančių. Parazitinė liga labiausiai paplitusi Afrikoje ir Viduriniuosiuose Rytuose, tad ja labiausiai rizikuoja užsikrėsti rizikuoja keliautojai.
 
  • Šlapimo takų infekcijos yra viena iš diabeto komplikacijų. Sergant diabetu bakterijos dažniausiai nepasiduoda gydymui antibiotikais. Šie asmenys taip pat turi didesnę riziką sirgti šiomis infekcijomis. Šlapimo takų ligos gali sukelti sunkias diabeto komplikacijas.
 
  • Nutukę vyrai yra labiau linkę sirgti šlapimo takų infekcijomis. 2013 metų tyrimas parodė, kad nutukę vyrai yra labiau linkę sirgti šlapimo takų infekcijomis negu nutukusios moterys.
 
  • Šlapimo takų infekcijos komplikacija gali būti akių pažeidimai. Šlapimų takų infekcijos gali pažeisti ne tik inkstus, bet ir akis.
 
  • Didesnę riziką sirgti šlapimo takų infekcijomis turi asmenys, kuriuos kamuoja reumatoidinis artritas. Reumatoidiniu artritu sergantys asmenys turi dvigubai didesnę riziką sirgti šlapimo takų infekcijomis.
 
  • Šlapimo takų infekcijomis gali sirgti ir vaikai. 1 iš 5 vaikų šlapimo takų infekcijos kartojasi ne vieną kartą. Dažnai jos tampa atsparios gydymui antibiotikais. Geriausias būdas išvengti infekcijos pasikartojimų – tinkama asmeninė higiena ir spanguolių sulčių bei preparatų vartojimas.