Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis maždaug 2 milijardai žmonių turi antsvorio. Atsižvelgiant į tai, kad šiandieninėje kultūroje propaguojamas lieknas ir sportiškas kūnas, daug žmonių svajoja numesti svorio. Amerikiečių tyrėjai iš Čikagos universiteto mano, kad jie ir turėtų tą padaryti. Didelis antsvoris laikomas rimta grėsme sveikatai ir pagrindine priežastimi, kodėl atsiranda II tipo diabetas ir širdies ligos.

 

svoris

12 dalykų, kurie pasikeičia, numetus svorio:

 
  • Dantys bus sveiki. 18 – 36 metų nutukusiems žmonėms gali prasidėti periodontitas (uždegimas audiniuose aplink dantis). Įrodyta, kad nutukimas jaunesnio amžiaus žmonėms didina periodonto ligų riziką. Tačiau sveika mityba ir fizinis aktyvumas gali panaikinti arba sulėtinti periodontito progresavimą.
 
  • Sumažės inkstų nepakankamumo rizika. Nutukimas sukelia nefrono trūkumą. Nefronai – tai tam tikros inkstų ląstelės, kuriose vyksta filtravimo, įsisavinimo ir elementų išsiskyrimo procesai. Taigi, jie yra labai svarbūs. Jeigu riebalų audinių masė nepaliauja didėti, inkstų mechanizmas išeina iš rikiuotės, todėl atsiranda inkstų nepakankamumas. Todėl, numetus antsvorį, inkstų nepakankamumo rizika sumažėja.
 
  • Sumažės II tipo diabeto rizika. II tipo diabetas yra būklė, kai organizmas praranda gebėjimą gaminti insuliną, kai kraujyje yra cukraus. Didelės riebalų sankaupos padaro ląsteles jautrias insulinui ir cukrus lieka kraujyje, todėl atsiranda ši liga. Nors dauguma antsvorio turinčių žmonių serga šia liga, tačiau svarbus ir genetinis faktorius. Jeigu kažkas iš šeimos narių yra sirgęs šia liga, rekomenduojama stebėti cukraus ir insulino lygį kraujyje, sveikai maitintis ir pakankamai judėti.
 
  • Plaukai ir nagai taps stipresni. Kartais moterų skundžiasi odos ir plaukų sausumu, trapiais nagais ir suskeldėjusiomis lūpomis. Taip gali nutikti dėl geležies trūkumo. Mokslininkai nustatė, kad geležies įsisavinimas gali būti susijęs su metabolizmo sutrikimais. Numetus svorio, metabolizmas atsistato ir geležies trūkumo problemos nebelieka.
 
  • Dings sąnarių skausmas. Sąnarių skausmas gali kamuoti nepriklausomai nuo žmogaus svorio. Tačiau, jeigu turite antsvorio, numetę svorio, skausmas gali sumažėti, nes sąnariams teks nešti mažesnį svorį. Moksliniai tyrimai patvirtino, kad sumažinus kūno svorį, sumažėja ir osteoartrito (labai dažna liga) rizika.
 
  • Padidės tikimybė pastoti. Gerai žinomas faktas, kad, jei mergina yra labai liekna, tai gali atsiliepti jos menstruacijų ciklui ir jai gali būti sunkiau pastoti. Tačiau antsvoris taip pat nėra į gera. Kita vertus, labai svarbu suprasti, kad, jeigu moteris yra nevaisinga, svorio metimas nepadės. Tačiau sveikoms moterims, antsvorio atsikratymas, tikimybę pastoti gali padidinti.
 
  • Sumažės rizika susirgti tam tikrų tipų vėžiu. Mokslininkai nustatė ryšį tarp nutukimo ir tam tikrų tipų vėžio. Papildomi riebalai organizme keičia metabolinius ir imuninius procesus, kurie taip pat atlieka vaidmenį, susidarant ir augant auglių ląstelėms. Įdomu, kad antsvoris dažniau išprovokuoja vėžį moterims, o ne vyrams.
 
  • Sumažės rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Tokių ligų epidemiją skatina sėslus šiuolaikinių žmonių gyvenimo būdas ir antsvoris. Įdomu, kad jokie vaistai negali sumažinti šios rizikos. Vienintelė išeitis: numesti svorio (laikytis dietos ir sportuoti).
 
  • Pagerės pažintiniai gebėjimai. Mokslininkai nustatė, kad kuo daugiau žmogus sveria, tuo daugiau tam tikrų baltymų, vadinamų uždegimų žymikliais, yra jų kraujyje. Jų kiekis yra siejamas su asmens intelektu: kuo daužiau yra uždegimo žymiklių, tuo mažesnis intelekto koeficientas. Pasirodo, ryšys tarp intelekto ir kūno sveikatos yra didesnis, nei manėme anksčiau!
 
  • Nustosite knarkti ir geriau miegosite. Miego apnėja yra labiau paplitusi, nei daugelis mano. Esant šiai būklei miego metu daug kartų kelioms sekundėms sustoja kvėpavimas, todėl žmogus nepatenka į gilaus REM miego fazę. Beveik 25 % žmonių turi šį sutrikimą, o tarp turinčių antsvorį šis skaičius išauga iki 45 %. Numetus svorio miego apnėja gali tapti ne tokia intensyvi, o bendra miego kokybė pagerės.
 
  • Gyvensite ilgiau. Antsvoris daro įtaką ne tik gyvenimo kokybei, bet ir trukmei. Tyrėjai, išanalizavę 4 milijonų žmonių atvejus, nustatė, kad didesnis svoris siejamas su didesniu mirtingumu. Tačiau mirtingumas taip pat yra didesnis ir, kai svoris yra per mažas, tad reikėtų stengtis palaikyti jį normalų.
 
  • Pagerės odos būklė. Tyrėjai pastebėjo, kad žmonės, turintys antsvorio, 5 kartus dažniau serga žvyneline. Kuo pacientas jaunesnis, tuo didesnė odos ligų rizika. Tad laikytis dietos reikia ne tik dėlto, kad tai madinga, bet ir dėl geresnės sveikatos ir gražesnės išvaizdos.