Viena veiksmingiausių priemonių, kaip priversti žmogų daryti tai, ko jis galbūt nenori, tai pasinaudoti psichologinio poveikio technikomis. Nors vertinamos prieštaringai, jos iš tikrųjų veikia. Daugybė žmonių nori geriau suprasti aplinkinius ir net išmokti jais manipuliuoti. Kai kurie turi prigimtinių savybių, todėl tai jiems išeina be pastangų. Kitiems reikia įdėti labai daug darbo. Svarbiausias dalykas – tai pajausti kitą žmogų.

 

"pokalbis"

Ne tiek daug žmonių žino, kaip daryti įtaką kitiems, o dar mažiau žmonių žino, kaip tai daryti sąmoningai. Taigi, kokių gali būti psichologinio poveikio technikų, kuriomis galite patys kažkuo manipuliuoti arba tapti kitų manipuliatorių aukomis.

 

11 psichologinio poveikio technikų, kurios iš tikrųjų veikia:

 
  • Benjamino Franklino metodas arba atsakymas į gėrį. Pasakojama, kad Benjaminas Franklinas kartą norėjo palenkti į savo pusę žmogų, kuris jo nemėgo. Tas žmogus kaip tik ieškojo retos knygos, kurią turėjo JAV politikas. Tai sužinojęs B. Franklinas paskolino knygą tam žmogui, o tai jis ją galų gale atidavė, paprasčiausiai padėkojo. Galiausiai jie tapo geriausiais draugais. B. Franklino žodžiais tariant: „Tie, kuriems bent kartą padarėte ką nors gero, yra linkę atsidėkoti, padarydami dar daugiau gerų darbų“.
 
  • Prašyti daugiau negu norite gauti. Technika labai paprasta – panaši į taikomą prekybos rinkoje. Veikia beveik visada. Norint gauti daugiau, reikia iš pradžių perdėtai padidinti savo tikruosius poreikius. Iš pradžių žmogus, iš kurio prašoma per daug, įsižeis ir atmes pasiūlymą. Tačiau tuo viskas nesibaigs. 95 % atvejų interesantas grįš pas tą patį žmogų ir pasiūlys šiek tiek mažiau, bet tiek, kiek žmogus slapta vylėsi gauti ir dar daugiau.
 
  • Parodyti norą padėti. Principas labai panašus į anksčiau aprašytos psichologinio poveikio technikos. Norint, kad kitas asmuo savanoriškai pasisiūlytų padėti, iš pradžių reikėtų pasiūlyti patiems atlikti kažką, ko jis negali padaryti. Po to tas asmuo jausis įsipareigojęs taip pat padėti, iškilus reikalui. Tai daryti dar labiau skatins vidinis kaltės jausmas, kad jis negali pasielgti kitaip su žmogumi, kuris jam jau tiek padėjo.
 
  • Žmogaus vardas kaip magiškas garsas. Populiarios knygos „Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms“ autorius, amerikietis Dale‘as Carnegie yra įsitikinęs, kad kreipimasis į kitą asmenį vardu yra labai stiprus argumentas pokalbyje. Patiems žmogaus vardas – tai pats maloniausias garsas jo ausims. Todėl įterpdami kokio nors asmens vardą į teigiamą kontekstą, automatiškai pakylate jo akyse.
 
  • Meilikauti visur, kur tik įmanoma. Jeigu norite tapti gerais manipuliatoriais, tai darykite visur ir visada. Tačiau čia labai svarbu suprasti ir niekada nepamiršti, kad meilikavimas negali būti nenatūralus. Jei jis atrodys nenatūraliai, tai gali labiau pakenkti nei padėti. Kuo aukštesnė giriamo asmens savigarba, tuo geriau. Tokie žmonės myli save, jie yra pripratę prie pagyrų ir meilikavimų, todėl net nepastebės, kad taip kažkas bando jais manipuliuoti. Tačiau tie, kurių savigarba maža, į nenatūralias pagyras ir liaupses žiūrės, kaip į bandymą pasišaipyti, apgauti ir išpešti naudos.
 
  • Veidrodžio metodas. Jeigu norite suteikti malonumą kitam žmogui, tapkite jo kopija. Žmonės, įgudę tai daryti, yra vadinami socialiniais chameleonais, nes jie moka nuolatos keisti ir prisitaikyti prie naujos situacijos bei žmonių. Tačiau ši savybė turi būti bent šiek tiek išvystyta, kad pritrauktų reikiamus asmenis. Šiuo principu remiasi aktorių, menininkų darbas. Kaip pavyzdį galima pateikti tai, kad paprastai daugelis žymių žmonių gerai sutaria su tais, kurie juos parodijuoja televizoriaus ekrane.
 
  • Prašyti pagalbos pavargusių asmenų. Kai žmogus yra pavargęs, jis greičiau pasiduoda prašymams. Taip yra dėlto, kad žmogus būna pavargęs ne tik fiziškai, bet ir protiškai. Jeigu viršininkas yra pavargęs, gali būti, kad ir pavaldiniui leis darbus pabaigti rytoj. Tačiau tokiu atveju reikia būti tikriems, kad iš tikrųjų pavyks laiku ir kokybiškai atlikti užduotis. Po to viršininkas greičiausiai pradės labiau jus vertinti, nes jūs laikėtės duoto žodžio.
 
  • Pradėti prašyti mažų paslaugų. Labai paprasta: iš pradžių prašyti mažų dalykų, vėliau, įgavus daugiau pasitikėjimo, gali užsiprašyti ir didesnių. Tokiu principu pagrįsti socialiniai judėjimai. Iš pradžių paprašoma pasirašyti peticiją dėl miškų kirtimų draudimo, paskui periodiškai skatinama ją paremti aukomis, aukų sumą palaipsniui didinant.
 
  • Netaisyti žmonių net, jei jie yra neteisūs. D. Carnegie taip pat teigė, kad nereikėtų stengtis atkreipti dėmesį į kiekvieną žmogaus klaidą. Keisti kito žmogaus požiūrį reikia lėtai ir apdairiai. Net jei tas asmuo dėl visų gyvenimo sunkumų kaltina bet ką kitą, tačiau tik ne patį save. Nebandyti įrodyti, kad tas žmogus neteisus, nerėkti. Sutikti su viskuo, ką jis sako ir palaipsniui keisti to žmogaus požiūrį. Jeigu taip nebus elgiamasi, tai tas žmogus netrukus gali tapti didžiausiu priešu.
 
  • Kartoti žmonių frazes ir posakius. Tai pamalonina klausytojo ego,sukuria įspūdį, kad kitam žmogui iš tikrųjų rūpi, ką jis kalba.
 
  • Linksėti galva. Mokslininkai pastebėjo, kad žmonės yra labiau linkę pritarti tiems, kurie, klausydamiesi, mėgsta linkčioti galva. Linkčiojimas suprantamas kaip pritarimas.