Gyvenime dažnai tenka susidurti su ne itin maloniomis situacijomis – transporto kamščiais, degančiais terminais darbe, ginčais su namiškiais ir nesusipratimais su draugais. Tačiau humoro jausmas gali padėti žmogui įveikti sunkumus ir išgyventi išbandymus. Kaip tai veikia?

 

humoras

Kaip humoro jausmas veikia žmogaus smegenis?

 

Gebėjimas juoktis, situacijoje pamatyti ką nors juokingo ar pereiti prie pozityvesnio momento yra raktas į gerą psichologinę savijautą, bet svarbiausia, kad humoro jausmas yra įgūdis, kurį galima lavinti.

 

Prisiminkite tą filmo apie Harį Poterį akimirką, kai profesorius Lubinas mokė moksleivius kovoti su savo baimėmis. Burtažodis „Ridiculus” padėjo bet ką padaryti baisiai juokingu. Pavyzdžiui, įsivaizduokite griežtą profesorių Sneipą močiutės drabužiais, didžiule skrybėle su plunksnomis ir maža raudona rankine. Ar tikrai bijosite tokio Sneipo? Greičiausiai – nebe.

 

Kam naudingas humoras?

 

1) Padeda susitvarkyti su neigiamais jausmais. Viena vertus, humoro jausmas ne tik padeda išlikti ramiems įtemptoje situacijoje, bet ir padeda priimti savo jausmus. Tik juokauti reikėtų neįžeidžiančiai, kad būtų socialiai priimtina visiems ir niekieno neįžeistų.

 

2) Padaro mus lankstesnius ir prisitaikančius. Geras humoro jausmas – tikras ženklas, kad žmogus gali vaikščioti ne tik kitų pramintais takais, bet ir ieškoti naujų maršrutų, pažvelgti į situaciją iš visų pusių ir rasti nestandartinius problemų sprendimus.

 

3) Padeda kovoti su stresu. Gyvenime iškyla konfliktinės situacijos, problemos, nuo kurių seka virtinė kitų, kažkiek su pirmosiomis susijusių, problemų. Ilgainiui nesibaigiančios problemos gali sukelti išsekimą ir perdegimo jausmą. Tokiu atveju humoras gali padėti išsaugoti jėgas, energiją ir nepalūžti, kol dar nėra viskas baigta.

 

Ar juodasis humoras ir sarkazmas taip pat naudingi?

 

Humoras yra mūsų gelbėtojas, padedantis įvairiose situacijose rasti teigiamų dalykų. Tačiau juodasis humoras ir sarkazmas ne visada gali būti naudingas. Kaip žmogus pasitelkia juodąjį humorą ir sarkazmą, jis nuvertina kitus ir visą situaciją, išjuokia problemas, į kurias reikia žiūrėti rimtai ir su kuriomis reikia dirbti. Tokiu atveju sarkastiški juokeliai gali ne ištraukti iš kokios nors krizinės būsenos, o dar labiau į ją nuvaryti.

 

Juodasis humoras tampa apsauginiu psichikos mechanizmu, kuris atsiranda kaip reakcija į griežtas normas ir taisykles, stiprų spaudimą, socialines normas. Jį, kaip ir įprastą humorą, galima panaudoti stresui įveikti, tačiau tik tai, jei tai nutinka retai.

 

Kai žmogus nuolat naudoja juodąjį humorą ir sarkazmą savo ar artimųjų gyvenimui apibūdinti, jis taip pat sumenkina ir ignoruoja dalį tikrovės. O toks elgesys gali sukelti psichologinius žaidimus, kai norime ką nors gauti, bet bijome susidurti su realybe. Todėl svarbu ugdyti sąmoningumą, kad būtų galima atskirti, kur juodasis humoras yra streso įveikimo mechanizmas, o kur – tiesiog šaipymasis iš situacijos ir realybės vengimas. Apskritai humoro jausmas yra sveikintinas dalykas. Humorą verta pradėti naudoti net sunkiose situacijose, tiek apskritai.