Žmonės nusprendžia atsisakyti raudonos mėsos dėl skirtingų priežasčių. Jie tai daro dėl meilės gyvūnams, dėl aplinkosaugos arba dėl nori pakoreguoti savo pačių mitybą. Štai kas nutiktų, jei būtų atsisakoma raudonos mėsos.

 

11 dalykų, kurie nutiks, atsisakius raudonos mėsos:

 

mėsa

  • Gali nukristi keli kilogramai. Raudona mėsa yra labai kaloringa, todėl jos atsisakius, įmanoma sulieknėti. Mėsos porcijose dažniausiai yra daugiau baltymų negu reikia organizmui, todėl mėsą būtų galima pakeisti augalinės kilmės baltymais. Porcijoje raudonos mėsos paprastai yra apie 170 kalorijų, pupelių – 100 kalorijų, o sojų varškės – 70 kalorijų. Augalinės kilmės baltymai yra sotūs ir lengviau virškinami.
 
  • Sumažės organizmo rūgštingumas. Organizmo sveikata labai priklauso nuo rūgščių ir šarmų pusiausvyros. Šiandien žmonės vartoja labai daug rūgštinančių maisto produktų: raudonos mėsos, baltų miltų, kavos, gazuotų gėrimų. Rūgštinė organizmo terpė yra palanki ligoms atsirasti: didėja vėžio ir diabeto rizika.
 
  • Gali sumažėti pilvo pūtimas. Organizmas raudoną mėsą virškina lėčiau negu kitus maisto produktus, todėl kai kuriuos žmones gali varginti vidurių užkietėjimas, pilvo skausmas ir pūtimas. Staiga atsisakius raudonos mėsos gali stoti virškinimas, nes mityboje padaugės skaidulų turtingų produktų. Tačiau toks diskomfortas truks neilgai – ilgainiui virškinimo problemos turėtų nustoti kamuoti.
 
  • Gali pagerėti odos būklė. Odos skaistumas priklauso nuo to, ką dedame į vidų. Natūralų odos švytėjimą suteikia vitaminai A, E ir C, kurie padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus. Raudona mėsa gali sukelti virškinimo sutrikimus, apkrauna inkstus ir kepenis, dėlto oda gali atrodyti papilkėjusi.
 
  • Gali nukristi cholesterolio lygis. Atsisakius raudonos mėsos gali sumažėti bendras sočiųjų riebalų suvartojimas. Riebalai turėtų sudaryti ne daugiau nei 7 % dienos kalorijų. Dėl aukšto cholesterolio gali išsivystyti aterosklerozė, koronarinė širdies liga, širdies priepuolis, insultas, praeinantys smegenų išemijos priepuoliai, periferinė arterijų liga. Aukštas cholesterolio lygis gali būti paveldimas genetiškai, tačiau sveika mityba gali padėti kontroliuoti net ir genetiką!
 
  • Gali sumažėti kai kurių vėžio tipų rizika. Raudonos mėsos atsisakymas gali sumažėti gaubtinės žarnos ir kitų žarnyno vėžio tipų, ypač jei šeimos istorijoje buvo tokių atvejų. Dietos, kuriose daug sočiųjų riebalų, siejamos su padidėjusia lėtinio uždegimo ir vėžio išsivystymo rizika.
 
  • Gali sumažėti kai kurių kitų sunkių ligų rizika. Daugybė mokslinių tyrimų patvirtino, kad atsisakius raudonos mėsos ir ją pakeitus vištiena, žuvimi arba augaliniu maistu, galima išvengti daugybės ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, nutukimą, diabetą ir net Alzheimerio ligos.
 
  • Gali padaugėti energijos. Tyrimai parodė, kad raudonos mėsos vartojimas gali pakelti estrogenų lygį ir taip sukelti hormonų pusiausvyros sutrikimus, dėl kurių gali sumažėti energijos. Raudoną mėsą organizmas ilgiau virškina ir skatina organizmą daugiau ilsėtis, kol vyksta virškinimas.
 
  • Prisidėsite prie aplinkos saugojimo. Gyvulių auginimui reikia didelių žemės plotų, pašaro, energijos išteklių ir vandens. Net 51 % pasaulinio šiltnamio efekto dujų išskiria gyvulininkystė. Todėl sumažėjus gyvulių poreikiui, sumažėtų ir pasaulinio atšilimo problema.
 
  • Reikės labai stebėti baltymų suvartojimą per dieną. Nusprendus atsisakyti raudonos mėsos, reikia būti pasiryžus nuolat stebėti baltymų suvartojimą. Tai svarbiausia organizmo statybinė medžiaga ir jos trūkumas gali sukelti daug sveikatos problemų. 35 % dienos kalorijų turėtų būti gaunama iš baltymų. Vyrams tai yra apie 46 g, o moterims – apie 36 g.
 
  • Gali pradėti trūkti kai kurių mikroelementų. Raudonoje mėsoje yra labai gerai organizmo įsisavinamos geležies, vitamino B12. Tačiau šių mikroelementų yra ne tik raudonoje mėsoje, bet ir vėžiagyviuose, moliuskuose, tofu ir kituose sojų produktuose, žuvyse, sūriuose bei kiaušiniuose.