Nutukimas – tai būklė, kai žmogaus kūne yra sveikatai pavojingas riebalų perteklius arba nesveikas riebalų pasiskirstymas organizme. Dėl per didelio kūno svorio gresia aibė rimtų sveikatos komplikacijų. Kūno riebalų perteklius apkrauna ir spaudžia kaulus bei vidaus organus, sukelia sudėtingus hormonų ir medžiagų apykaitos pokyčius, sukelia uždegiminius procesus. Štai kai kurios ligos, kurios gresia, sveriant gerokai per daug.

 

nutukimas

10 sveikatos sutrikimų, siejamų su antsvoriu ir nutukimu:

 

  • II tipo diabetas. Atsiranda, kai cukraus kiekis kraujyje yra aukštesnis nei normalus. Ilgainiui tai gali sukelti kitų sveikatos sutrikimų, įskaitant širdies ligas, nervų sistemos pažeidimus, insultą, inkstų akmenis, regėjimo problemas. Nutukę asmenys, numetę tik 5 – 7 % savo kūno svorio ir reguliariai mankštindamiesi, gali atitolinti II tipo diabeto išsivystymą.

 

  • Širdies ligos. Antsvorio turintys asmenys labiau linkę sirgti širdies ligomis. Ilgainiui riebalų nuosėdos kaupiasi arterijose, kurios tiekia kraują širdžiai. Šiuos žmones dažniau vargina aukštas kraujo spaudimas, didelis „blogojo“ MTL cholesterolio, trigliceridų, cukraus kraujyje kiekis, o tai gali sukelti širdies ligas. Arterijos gali susiaurėti ir ištikti širdies priepuolis. Kraujo krešuliai susiaurėjusiose kraujagyslėse gali sukelti insultą.

 

  • Insultas. Rizikos veiksniai, sukeliantys širdies ligas ir insultą yra labai panašūs. Insultas ištinka, kad nutrūksta kraujotaka į smegenis. Insultas gali pažeisti smegenų audinius ir sukelti aibę sunkių sveikatos sutrikimų (kalbos ir šnekos sutrikimai, nusilpę raumenys, mąstymo ir samprotavimo pokyčiai). 2010 metų tyrimas parodė, kad beveik 2,3 mln. asmenų insulto riziką net 64 % didina nutukimas.

 

  • Miego apnėja. Tai miego sutrikimas, kai miegodamas žmogus laikinai nustoja kvėpuoti. Didesnę riziką, kad atsiras šis sutrikimas, turi asmenys, turintys antsvorio arba nutukę. Taip yra dėlto, kad tokiems žmonėms aplink kaklą kaupiasi daugiau riebalų ir susiaurėja kvėpavimo takai. Siauri kvėpavimo takai sukelia knarkimą ir sunkumą kvėpuoti naktį. Numetus svorio, riebalų kiekis aplink kaklą sumažėja ir problema gali sumažėti ar net išnykti.

 

  • Aukštas kraujo spaudimas. Papildomas riebalų sluoksnis organizme reikalauja daugiau deguonies ir maistinių medžiagų. Į šį sluoksnį kraujagyslėms reikia pernešti daugiau kraujo, todėl širdis turi dirbti intensyviau. Didesnis cirkuliuojančio kraujo kiekis reiškia didesnį spaudimą kraujagyslių sienelėms. Tai vadinama hipertenzija arba aukštu kraujo spaudimu. Ilgainiui aukštas kraujo spaudimas pažeidžia širdį ir arterijas.

 

  • Kepenų ligos. Nutukusiems asmenims gali išsivystyti kepenų liga, žinoma kaip suriebėjusių kepenų liga arba nealkoholinis steatohepatitas. Tai nutinka, kai kepenyse susikaupia riebalų perteklius. Riebalų perteklius gali pažeisti kepenis ir skatinti randinio audinio augimą, vadinamą kepenų ciroze. Suriebėjusios kepenys yra besimptomės, bet gali sukelti staigų kepenų nepakankamumą. Vienintelis būdas išvengti šios ligos yra numesti svorio, sportuoti ir vengti alkoholio.

 

  • Tulžies pūslės ligos. Tulžies pūslė yra atsakinga už tulžies saugojimą ir perdavimą plonajam žarnynui virškinimo proceso metu. Tulžis padeda skaidyti riebalus. Nutukimas didina tulžies akmenų susidarymo riziką. Jie susidaro, kai tulžis kaupiasi ir sukietėja į akmenis. Nutukusių asmenų tulžyje yra didelis cholesterolio kiekis arba jų tulžies pūslės funkcijos sutrinka ir tai gali sukelti tulžies akmenis. Tai labai skausminga būklė. Tulžies akmenys šalinami, atliekant operaciją.

 

  • Kai kurių tipų vėžys. Didelis kūno svoris didina tokių vėžio tipų kaip krūtų, gaubtinės žarnos, kasos, inkstų, prostatos, gimdos, gimdos kaklelio, endometriumo ir kiaušidžių riziką.

 

  • Nėštumo komplikacijos. Nėščios ir antsvorio turinčios moterys dažniau kenčia nuo atsparumo insulinui, aukšto cukraus lygio kraujyje, aukšto kraujo spaudimo. Dėlto didėja nėštumo komplikacijų (gestacinio diabeto, preeklampsijos, Cezario pjūvio, kraujo krešulių, sunkesnio kraujavimo po gimdymo, priešlaikinio gimdymo, persileidimo, negyvo naujagimio gimimo, smegenų ir stuburo defektų) rizika.

 

  • Depresija. Dauguma didelį antsvorį turinčių ir nutukusių asmenų serga depresija. Jie patiria diskriminaciją dėl per didelio kūno svorio. Ilgainiui dėlto gali sumažėti jų savivertės jausmas.