Astrologė Daiva Kristina Markauskienė arba tiesiog Astrodaiva puikiai pažįstama žurnalo „Būrėja“ skaitytojams – jau daugelį metų atsako į skaitytojų klausimus. Šį kartą jos klausiame, kaip šie atsakymai atsiranda ir ko daugelis nežino apie astrologiją bei tikrąją jos reikšmę žmogaus likimui.

 

Daiva, esate žinoma astrologė. Kaip ir kada susidomėjote astrologija?

Astrologė Daiva Markauskienė

Astrologė Daiva Markauskienė

 

Taip jau sutapo, kad astrologija į mano gyvenimą atėjo gimus dukrai (Vandenei pagal Saulės ženklą). Tada įvyko daug pokyčių, tarp jų – darbo keitimas, astrologijos atradimas ir savojo Mokytojo sutikimas. O susidomėjau vienai kolegei ėmus mokytis astrologijos – mes tiesiog aptarinėdavome horoskopus. Pajutau, kad iš kažkur žinau apie tai, diskutuodavome dėl interpretacijų. Manau, tada atsivėrė praeities astrologijos įdirbiai. Po kurio laiko sutikau savo Mokytoją, kuri mokė ne tik astrologijos, bet ir perteikė esminius dvasinius dėsnius bei praktikas. Tad kartu su astrologija į mano gyvenimą atėjo nuolatinės, nuoseklios dvasinės praktikos. Manau, astrologas turi būti ir dvasinis praktikas, ne tik teoretikas.

 

Kas buvo toji jūsų minima Mokytoja? Kuo jus patraukė?

 

Mano pagrindinė Mokytoja yra, buvo ir, tikiuosi, ilgai bus Gabija N.Wolmer. Visada žinojau, kad ieškosiu savo Mokytojo. Tik ruošiausi tą daryti paaugus vaikams, nes maniau, kad teks ieškoti toli, kokioje Pietų Amerikoje ar Azijoje. Ir buvau tam nusiteikusi. Esu reikli ir išranki mokymams – maniau, kad geriau jau mokysiuosi iš knygų, nei iš bet ko. Kitaip tariant, nesitikėjau, kad Lietuvoje gali būti tokio lygio Mokytojas, kokio man reikia. Todėl nustebau, kai sutikau ją vienoje viešoje paskaitoje. Metus kaupiausi pasiprašyti priimama į mokines, nes jaučiau, kad tai vienas esminių įvykių mano gyvenime. Didelė laimė sutikti savo Mokytoją, kuris padeda evoliuciniame kelyje. Manau, kad ryšys su juo formuojasi ne vieną gyvenimą. Man svarbiausios vertybės yra laisvė ir sąmoningumas, universalumas. Mokytojas turi gebėti paaiškinti dėsnius, parodyti evoliucinį kelią ir pats būti pavyzdys. Tokia yra mano Mokytoja.

 

Astrologija kasdieniame gyvenime. Kuo ji gali padėti, kaip išmokti ją pasitelkti?

 

Kai pirmą kartą šiame gyvenime įsigilinau į astrologiją (tai buvo prieš 25 metus), mane užliejo suvokimas, kad jos žinios ne mažiau vertingos nei matematikos ar fizikos, kad ji gali padėti spręsti ir egzistencines, ir paprastas, kasdienes problemas, duoti atsakymus į klausimus, į kuriuos atsakymo neranda psichologai ar filosofai (beje, universitete esu studijavusi abi šias disciplinas). Mano vyras (nors šiaip gana skeptiškas) pasakė: „Žinai, juk astrologija apima ir astronomiją, ir matematiką, ir geometriją, ir filosofiją, ir psichologiją“. Ir tai tiesa.

 

Astrologija, visų pirma, padeda pažinti save, savo tikrąją savastį. Niekam ne paslaptis, kad moderniosios psichologijos pradininkas K. Jungas buvo astrologas ir taikė astrologijos žinias kalbėdamas apie žmogaus psichikos dedamąsias, kurios tiesiogiai susijusios su planetų raiška (animus, anima, šešėlis, persona).

 

Astrologija padeda atverti galimybes, nes, remiantis astrologija, galima aiškiai įvardyti žmogaus gebėjimus, talentus bei ydas, silpnybes. Tai labai vertinga renkantis profesiją, siekiant realizacijos – apsaugo nuo beprasmių klaidžiojimų.

 

Astrologija padeda geriau pažinti kitus ir tai gerina santykius. Daugybę kartų iš kursų dalyvių girdėjau, kad pasitaisė santykiai su partneriu, viršininku, drauge ir pan. Kodėl? Žmonės santykiuose paprastai įsivaizduoja, kad kitas yra toks pats ir turi elgtis panašiai. Astrologija atveria žmonių įvairovę ir duoda raktus, kaip bendrauti su įvairių tipų žmonėmis. Kokios jų vertybės? Ko iš jų tikėtis, o ko nereikėtų? Svarbiausia, kad tai atveria gilią toleranciją, suvokimą ir pagarbą tai įvairovei: „Štai, pasirodo, kaip gali būti“. Kartais vien to leidimo būti kitokiam, tos kitos prigimties pažinimo užtenka, kad santykiai pagerėtų.

 

Astrologija padeda pasirinkti tinkamą laiką savo veiklai. Veikti nepalankiu metu galima, tačiau tai panašu į bandymą lipti iš lifto tarp aukštų – įmanoma išlaužus duris ar liuką, bet kažin ar efektyvu. Laiką galima palyginti su vandenynu – yra potvyniai ir atoslūgiai. Neišmintinga kelti bangą per atoslūgį ar mėginti sustabdyti per potvynį. Na, ekstremalams tai kartais patinka ir gali būti įdomu, bet mažai efektyvu.

 

Kas iš esmės yra astrologija. Kaip ją apibrėžtumėte? Tai mokslas, menas ar?..

 

Astrologija yra mokslas, grįstas bendruoju dėsniu, kad mikro- ir makrosistemos turi sąsajų. Viena tų sąsajų – Saulės sistemos planetų pozicijos gimimo metu (žvelgiant iš Žemės) atitinka tuo metu gimstančiojo kokybes. T. y. horoskopo brėžinys atskleidžia ir Saulės sistemos planetų pozicijas, ir naujagimio charakterio bruožus, praeities įdirbius, ateities galimybes – potencialą.

 

Kadaise astrologija buvo sakralus mokslas, apimantis ir astronomiją. Dar Antikoje jos nebuvo atskirtos – astronomija susijusi su fizinių dangaus kūnų tyrinėjimu, o astrologija apima dvasinį jų lygmenį. Antikoje astrologija įvardijama ir kaip menas – egzistavo net astrologijos ir astronomijos mūza Uranija, padedanti skaityti ateitį iš žvaigždžių. Taigi, astrologijai reikia ir žinių, ir patirties, ir intuicijos. Kinų astrologija skaičiuoja tūkstančius metų – ne visos šios žinios iki šiol suvoktos, tačiau stebina savo gilumu. Manau, ateinančioje Vandenio epochoje astrologija susigrąžins savo tikrąją vietą mokslų sistemoje.

 

Astrologija vis dar dažnai siejama su burtais. Kaip manote, kodėl?

 

Mane liūdina, kad astrologija dažnai tapatinama su burtais, kad ji sulėkštinta, suprimityvinta, pažeminta. Tai Tamsos amžiaus požiūris (taip Vedų sistemoje vadinama dabartinė epocha, kai siela atskirta nuo kūno ir ignoruojama). Viena vertus, tai susiję su vartotojiškumu, noru gauti greitą naudą ne dirbant su savimi, o kad rezultatą padarytų kitas. Taip pat su gana paplitusiu šarlataniškumu – kai kuriems didesnį įspūdį daro burtai nei noras pažinti save ir pasaulį. Bet, ko gero, svarbiausia priežastis ta, jog šiuolaikinis mokslas yra grynai materialistinis, išstūmęs dvasios dalykus į paraštes ir uždėjęs jiems „prietarų“, kuriais gali tikėti tik neišsilavinę žmonės, etiketę.

 

Nuo ko patariate pradėti žmogui, jei nusprendžia pažinti save pasitelkdamas astrologiją?

 

Svarbu gauti sisteminių žinių. Kartais matau, kaip žmogus, turėdamas fragmentinių žinių, šen bei ten pasiskaitęs apie planetų ar ženklų reikšmes, daro toli siekiančias išvadas apie save, o dar blogiau – apie kitus. Ypač jei tos išvados yra negatyvios, gąsdinančios. Tai ne tik paviršutiniška, nerimta, bet ir žalinga. Todėl svarbu mokytis sistemiškai, apimant pagrindinius aspektus. Kitaip tariant, patarčiau astrologijos mokytis nuosekliai. Jau per keliasdešimt valandų žmogus gali gauti sisteminius pagrindus, todėl ir vedu „Gyvosios astrologijos“ kursus. Astrologija – ilgas, sudėtingas mokslas, tačiau, kita vertus, gavus sisteminius pagrindus, juos jau galima puikiai taikyti savo gyvenime, geriau suvokiant ir save, ir kitus, ir savo galimybes. Trumpai pasakius, svarbu suvokti sistemą, esminius principus, kad ir glaustai.

 

Jei žmogus negali skirti laiko ar resursų sisteminėms žinioms įgyti, jis gali kreiptis į astrologą, kuris padės „perskaityti“ asmeninį horoskopą ir susidėti svarbiausius akcentus. Žinoma, iš pradžių žmogus neretai pradeda domėtis nuo jį labiausiai dominančios srities, pavyzdžiui, meilės, santykių, finansų ar pan. Tuomet galima pradėti nuo atskirų paskaitų. Vėliau visgi reikėtų susisteminti žinias, kad nebūtų „tuščių tarpų“, kurie gali kelti žinojimo iliuziją.

 

Visi žinome 12 Zodiako ženklų. Į ką dar atkreiptinas dėmesys kalbant apie žmogaus astrologinį paveikslą?

 

Pagrindinės horoskopo dedamosios yra planetos, Zodiako ženklai, būstai ir aspektai. Kalbant apie žmogaus astrologinį portretą, analizuojama planetų padėtis Zodiako ženkle ir būstuose bei jų tarpusavio aspektai. Be to, dar svarbi ir bendroji statistika: kaip reiškiasi įvairios stichijos, ar žmogus labiau kardinalus, fiksuotas, ar mutabilus, kaip išsidėsčiusios planetos pusferėse, kvadrantuose. Faktorių išties yra daug, todėl astrologijai reikia daugybės metų ir praktikos, tačiau šie išvardyti elementai yra svarbiausi.

 

Su kokiais klausimais į jus, kaip astrologę, dažniausiai kreipiamasi?

 

Kartais juokauju, kad kreipiasi arba iš geros karmos, arba iš problemų erdvės. Pirmuoju atveju atveda noras geriau pažinti save, susivokti, atrasti optimalius evoliucionavimo būdus. Toks žmogus sako: „Man viskas gerai, tačiau jaučiu, kad turiu pasigilinti, kaip man eiti toliau, kur tobulėti? Kur geriau gyventi? Kaip organizuoti veiklą?“ Antruoju atveju (ne paslaptis, jis dažnesnis) atveja problemos – santykių, karjeros, finansų ar sveikatos. Manau ir matau, kad svarbiausia aktualija visiems žmonėms yra savirealizacija, savos misijos, kelio atradimas – jei čia einama teisingai, tai ir santykiai, ir finansai, ir sveikata yra neblogi arba tiesiog pataisomi. Tačiau kartais įeinama į karminius akligatvius, kai sunku padėti. Geriau nelaukti tokių momentų, o siekti tobulėti sąmoningai, ne per bėdas.

 

Koks tokiais atvejais yra astrologo vaidmuo ir pagrindinis tikslas?

 

Sakoma, kad žmogus realizuoja apie 7 % savo smegenų potencialo. Panašiai galima pasakyti ir apie horoskopą. Astrologo tikslas – padidinti tą realizacijos procentą kiek galima daugiau, atsižvelgiant į žmogaus brandą bei pasirengimą. Taip pat pasaugoti jį bei parodyti, kaip transformuoti neigiamas savybes į teigiamas, kaip išnaudoti asmeninį potencialą, kaip atrasti pašaukimą (taip, jis yra įrašytas horoskope, ir tai nuostabu!). Sykiu padėti pasirinkti geriausią laiką svarbiems veiksmams.

 

Visada kyla klausimas, kiek žmogaus gyvenimas apibrėžtas žvaigždžių ir kiek jo likimas priklauso nuo asmeninių pasirinkimų?

 

Pirmiausia derėtų patikslinti – daugeliu atvejų ne žvaigždžių, o vienos žvaigždės Saulės ir jos sistemos planetų. Tik vienetai gyvena žvaigždžių programomis – tai galaktinio lygio uždaviniai. Na, o daugumai svarbiausios artimosios planetos (tolimųjų keliami uždaviniai kai kuriems taip pat gali būti per sudėtingi). Taigi, kiek įsijungia tolimesnės planetos, lemia sielos branda.

 

Kalbant apie laisvą valią, galima pasakyti taip: horoskopas rodo žmogaus potencialą, jo įdirbius, sukauptus per gyvenimus ir atsineštus į šį įsikūnijimą bei su jais susijusias galimybes, bet nebūtinai žmogus visa tai realizuos. Tačiau jis negali pasiekti ko nors, kas neįrašyta jo horoskope. Tad kuo sąmoningesnis žmogus, tuo daugiau jis turi savo likimo pasirinkimo variantų. Ir atvirkščiai – kuo primityvesnis, tuo mažiau tų pasirinkimo variantų arba jie sueina į vieną, kol žmogus tampa tiesiog aplinkybių pasekme. Todėl visada verta ugdytis sąmoningumą, siekti tobulėti, geriau pažinti save.

 

Kaip pavyzdį galiu pateikti istoriją iš žymiosios Swami Rama knygos „Gyvenimas su Himalajų Mokytojais“. Per 7-ąjį gimtadienį pakviesti astrologai berniukui apskaičiavo, kad šis mirs 28-erių. Tai išgirdo mokytojas, pasiekęs aukštą dvasinę realizaciją. Jis atsakė: „Visi šie astrologai mirs anksčiau nei tu, o tu gyvensi ilgai, nes aš tau atiduodu savo metus. Vis dėlto tą lemtingą dieną, apie kurią kalbėta, su mirtimi turėsi susitikti akis į akį.“ Ir išties Swami Rama nuveikė daug svarbių darbų ir nugyveno gana ilgą gyvenimą, bet, eidamas 28 metus, keliaudamas kalnais paslydo ir krito į bedugnę. Krisdamas užsikabino už krūmo ir ten kybodamas virš prarajos išgyveno akistatą su mirtimi. Po kurio laiko jį ištraukė pro šalį keliavusios moterys.

 

Šis pavyzdys gerai iliustruoja tai, kad, anot žymaus indų astrologo Šri Juktešvaro, „virš astrologijos dar yra dvasia“. Ir kuo aukštesnė žmogaus savirealizacija, tuo mažiau jį veikia išoriniai dalykai. Tačiau horoskopas yra lyg orientyras, žemėlapis keliautojui, o, anot Šri Juktešvaro, „tik pasiekęs tikslą gali išmesti visus žemėlapius“.

 

Tad kas jums yra horoskopas?

 

Horoskopas – tarsi sielos šio įsikūnijimo pasas, užantspauduotas gimimo momentu, rezonansas su visata, kuriame įrašytas to asmens potencialas, karminiai įdirbiai, stipriosios bei probleminės savybės, taip pat evoliucinio tobulėjimo kryptis, misija. Su horoskopu galima dirbti įvairiai: jį analizuoti, suvokti, pajausti, galima tam tikra prasme „įeiti“ į horoskopą, jį išgyventi, pajuntant, atveriant įvairių planetų teikiamas galimybes. Vienos astrologijos mokyklos yra labiau mentalistinės, kitos intuityviosios. Manau, būtina derinti abu principus. Todėl mano astrologijos mokymai vadinasi „Gyvoji astrologija“. Tai metodas, derinantis teorines žinias, patirtį bei gebėjimą įeiti į planetų energijas. Planetos yra gyvos esmės, jos turi ne tik savo fizinius kūnus, bet, kaip ir mes, sąmonę, energiją. Mes gyvename jų auroje, persmelkti ne tik Saulės šviesos, bet ir jų visų energijos, esame sistemos dalis. Rodos, tai logiška.

 

O kas yra astromagija? Tikite, kad toks dalykas apskritai galimas?

 

Taip, astrologijoje yra ir astromagijos lygmuo. Magija, atmetus mistifikavimus, yra darbas energijų lygmenyje, operuojant energijomis. O planetos turi savo energiją ir nuo to, kaip ją perleidžiame per save, priklauso, ar jos harmoningai reikšis mūsų gyvenime, ar ne. Tad mokymą efektyviai sąveikauti su planetų energija ir galima pavadinti astromagija, tačiau liestis prie to reikia itin sąmoningai ir atsakingai.

 

Aš ne tik tikiu, bet ir matau, kad tai veikia. Ir tai logiška. Bendrąja prasme, visas pasaulis yra magiškas – susijęs su energijų sąveikomis. Tačiau darbas su energijomis itin atsakingas, kitaip galima prisikurti problemų. Pirmiausia svarbu ugdytis etiką, dorybes ir suvokti esminius dėsnius, nes jų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės – kaip ir teisėje (šypsosi).

 

Ką reikėtų žinoti einant astrologinės konsultacijos?

 

Reikėtų jos kreiptis, jei norite ir esate pasirengę ką nors keisti savo gyvenime bei keistis patys. Jei esate pasirengę darbuotis. Jei ateinama tik tikintis atsakymo „kaip bus?“, tai rodo, jog žmogus nepasirengęs nieko daryti pats, jis nori burtų arba paguodos, nuraminimo.

 

Vakarų astrologijos požiūriu, likimas – tai charakteris. Norite keisti likimą – keiskite charakterį, transformuokite neigiamus bruožus į teigiamus. Tai nelengvas darbas, bet prasmingas ir įdomus. Astrologas gali daug padėti keičiant likimą į gerą, nes astrologija duoda raktus pažinti save ir pasaulį. Tuo šis darbas mane ir įkvepia. Tačiau žmogus turi būti pasirengęs įsiklausyti ir darbuotis.

 

Kitas dalykas, kai žmonės nori „vieno klausimo konsultacijos“. Mano nuomone, tai paviršutiniška, vartotojiška ir neefektyvu. Horoskopas yra visuma, jo sritys susijusios. Dažniausiai „tas vienas klausimas“ iškilęs tam, kad privestų prie svarbiausių, esminių dalykų, į kuriuos gal šiaip nekreiptų dėmesio. Pavyzdžiui, sveikatos problema gali būti susijusi su savo misijos pametimu, nutolimu nuo savasties ar vertybių išsikreipimu ir pan. Atsakingas astrologas aiškinsis visumą.

 

Vedate įvairius kursus, vebinarus. Kuris iš jūsų vedamų seminarų / kursų / vebinarų populiariausias? Kodėl?

 

Man patinka viskas, ką darau. Kitu atveju to nedaryčiau. Iš pradžių buvo konsultacijos, tada „Gyvosios astrologijos“ kursai, dar vėliau paskaitos „Astrologija kasdieniame gyvenime“, skirtos platesniam ratui. Visgi mėgstamiausia yra astrologijos stovykla „Transformacinė astrologija“, kuri tradiciškai vyksta rugpjūtį Ispanijoje. Tai daugiausia ir geriausia, ką galiu duoti, ką atveria astrologija bei per daugiau kaip 20 metų įgytos ir praktikuojamos dvasinės praktikos. Stovykloje atsiskleidžia tokia astrologijos, pažinimo ir savęs transformavimo gelmė, kokia neįmanoma kitomis aplinkybėmis – čia pat, akyse, vyksta transformacijos misterija. Tai susitikimas su dvasios jėga ir jos įsileidimas į save. Man tai stebuklas, nes matau, kaip tai keičia žmonių gyvenimus, suvokimą apie astrologiją.

 

Kas laukia stovyklos dalyvių?

 

Dalyviai gauna žinių apie planetas (kiekvienai skiriama atskira diena), išgyvena jas įvairiais būdais, patiria jų raišką asmeniniame horoskope, per tai suvokdami ir išgyvendami savo tikrąją esatį bei transformuodami jų raišką savyje. Yra rytinės paskaitos ir popietiniai užsiėmimai, skirti darbui su horoskopu, aktualijomis, problemų sprendimu. Kiekvienas formuoja savo horoskopą ir dirba jame, grąžindamas sau jėgą ir vientisumą. Tai derinama su kvėpavimo bei dvasinėmis praktikomis. Stovyklos dalyvių laukia ne tik astrologijos, kvėpavimo praktikos bei meditacijos, darbas su asmeniniu horoskopu, bet ir gyvenimas gražioje gamtoje ir gerovėje (kalnuose prie jūros), erdviuose apartamentuose, sveikos gyvensenos įtvirtinimas. Nuostabu, kad stovykloje veriasi gyvenimo pilnatvė: ir mokymų rimtis, praktikų gelmė, ir kelionės į jėgos vietas, ir smagus bendravimas, ir net garsioji Malagos fiesta.

 

Kodėl stovykloms vietą renkatės ne Lietuvoje?

 

Todėl, kad darau tik tai, kam jaučiu dvasios jėgą ir vedimą. O jis atėjo būtent šiai vietai. Tai Pietų Ispanija, Andalūzija, kur stipri energetika, kur susitinka kalnai ir jūra. Ten stiprios visos stichijos: didžiulė erdvė, galingi vėjai, stipri saulė (ugnis), didelis vanduo (jūra, netoliese ir vandenynas). Ten stipri dvasios ir gyvybės jėga. O tam, kad galėtų daryti virsmą, žmogus turi žengti žingsnį jo link – sukaupti drąsą išeiti iš įprastinės aplinkos, atsiriboti nuo rutinos bei gauti užtektinai energijos tam virsmui daryti. Tą ir duoda ši erdvė. Manęs vis klausia, kodėl taip švyčiu grįžusi iš Andalūzijos? Noriu, kad ir kiti taip švytėtų (šypsosi).

 

Autorė Laura Auksutytė