Kiekvieną dieną mus supa skirtingos spalvos ir kiekvienam sukelia nepakartojamas emocijas ir jausmus. Spalva turi įtakos fizinei ir emocinei žmogaus būsenai. Drabužių, interjero daiktų, aksesuarų pasirinkimas pagal spalvų paletės atspalvius parodo žmogaus savijautą, jo asmeninius pageidavimus, temperamentą.

 

spalvos

Kaip veikia spalvų psichologija?

 

Tam tikros spalvos suteikia žmogui asociacijas, be to, žmogus ne visada tai suvokia. Yra tradicinių asociacijų. Mėlyna spalva primena dangų, žalia – augalus. Ir yra tokių, kurios atsirado tam tikrose kultūrose. Dar yra tokių, kurios kyla konkrečiame žmoguje ir yra susijusios su konkrečia jo patirtimi. Spalvos suvokimui įtakos turi lytis, amžius, asmeniniai pomėgiai.

 

Žinoma, visiems įtikti neįmanoma, tačiau dažniausiai pasitelkiamos tradicinės asociacijos. Pavyzdžiui, jei gėrimas žalias, tai jį vartojantis žmogus greičiausiai pajus mėtų ir peletrūnų aromatą (net jei tokio kvapo ir nėra), o raudoni gėrimai atrodo saldesni nei yra iš tikrųjų.

 

Spalvos ir charakteris

 

Kiekvienas žmogus teikia pirmenybę 1 – 2, kartais trims atspalviams. Spalva, kuri žmogui labiausiai patinka, gali daug pasakyti apie jo charakterį. Taigi, mėgstamiausia geltona spalva rodo bendravimą, smalsumą, drąsą. Ar žmogui norisi rudos spalvos? Tai reiškia, kad jis vertina tradicijas ir šeimą, jausmingus malonumus. O štai mėlyna kalba apie kuklumą, kad žmogus turi pasitikėti kitų geranoriškumu.

 

Yra net specialus testas, leidžiantis apibūdinti žmogų. Jis vadinamas Lüscherio spalvų testu. Testas pagrįstas prielaida, kad spalvos pasirinkimas atspindi žmogaus nuotaiką, stabiliausius asmenybės bruožus, susitelkimą į tam tikrą veiklos rūšį. Toks testas gali būti naudojamas, renkantis karjerą ar net santuokos partnerius.

 

Ką sako tam tikros spalvos pasirinkimas?

 
 • Raudoną dažnai renkasi stiprūs, kryptingi, užsispyrę ir impulsyvūs asmenys. Ši spalva geba motyvuoti, bet ir padidina agresijos lygį.
 • Rožinė prislopina agresijos apraiškas. Tai švelnumo ir romantikos spalva. Ją renkasi darbštūs žmonės, norintys pasisemti daugiau įspūdžių iš gyvenimo.
 • Geltona – energija, kūrybiškumas, šiluma. Šią spalvą mėgstantys yra kūrybingi, atviri, savikritiški, tačiau savimi pasitikintys.
 • Oranžinė spalva – teigiama, rodo energijos perteklių. Tokie žmonės nebijo sunkumų, gali būti spontaniški ir nepastovūs.
 • Žalia spalva ramina, padeda atsipalaiduoti, pereiti prie apmąstymų. Žmonės, kurie pasirenka šią spalvą, gyvena harmonijoje su savimi, yra subalansuoti ir efektyvūs.
 • Mėlyna yra labai gili spalva. Gali suteikti mieguistumą, išlaisvinti iš baimių, padeda įsiklausyti į intuiciją. Tokie žmonės yra nesavanaudiški ir kryptingi.
 • Žydra spalva suteikia komforto ir patikimumo. Taip pat padeda padidinti produktyvumą. Šią spalvą renkasi savimi pasitikintys, mokantys susikaupti žmonės.
 • Violetinė mažomis dozėmis padidina savigarbą, bet didelėmis dozėmis gali slopinti. Jei žmogus pasirenka šią spalvą, jis yra labai savikritiškas, kūrybingas, tačiau jam gali būti sunku save realizuoti.
 • Ruda yra atkaklumas, kruopštumas ir atsakingumas. Mėgstate rudą? Tuomet jūs mylite gyvenimą, siekiate stabilumo.
 • Juoda yra dviprasmiška spalva. Ji turėtų būti naudojama nedideliais kiekiais. Ji neša tam tikrą paslaptį, aistrą. Šią spalvą mėgstantis žmogus moka atlaikyti likimo smūgius, yra charizmatiškas, tiesus, užsispyręs.
 • Pilką dažnai renkasi kantrūs ir mandagūs žmonės. Ši spalva siejama su kasdienybe. Šią spalvą geriau atskleisti kitais atspalviais.
 • Balta – grynumas ir sąžiningumas. Šią spalvą pasirinkę žmonės yra visiškai atsidavę savo darbui, atviri pasauliui, tačiau gali ir atsiriboti nuo kitų.