Prieš trejus metus į piligriminę kelionę išsiruošęs ir viską nufilmavęs režisierius Jokūbas Vilius Tūras sukūrė didelio pasisekimo susilaukusį dokumentinį filmą „Sapnuoju, kad einu“. Šis filmas 2013 m. pelnę prestižinį „Sidabrinė gervė“ apdovanojimą už geriausią metų dokumentinį filmą. Šiemetiniuose nacionalinio kino apdovanojimuose režisieriaus pavardė vėl atsidūrė garbingame nominantų sąraše.

 

Sidabrine_gerve_Jokubas_Vilius_Turas

   

J. V. Tūras pretenduoja tapti Metų geriausiu režisieriumi už naujausią savo filmą apie teatro grandą Joną Vaitkų. Pasak J. V. Tūro, filmas „Apie Joną“– tai drąsus, intymus ir koncentruotas pasakojimas apie lietuvį meno vadovą Rusų dramos teatre. J. Vaitkus filme mandagiai išdrįsta pasakyti, ką galvoja apie mus visus ir kaip jaučiasi pats. Filmo režisierius sako, kad svarbiausia jam buvo atskleisti teatro grando išskirtinumą, parodyti jo gebėjimą mokyti kitus.

 

„Galėčiau pasakyti, kad išskirtinis jo bruožas yra tas, kad jis yra tikras mokytojas. Joks kitas Lietuvos režisierius nėra toks sėkmingas mokytojas. Jis tiek daug skirtingų kartų užaugino, pradedant nuo Ingeborgos Dapkūnaitės, Arūno Sakalausko ir baigiant Dainiumi Gavenoniu bei Oskaru Koršunovu. Geras mokytojas – tai jo pagrindinis ir svarbiausias koziris. Jis tikrai ryškiausia figūra teatro ir kino padangėje“, – kalbėjo J. V. Tūras.

 

Sidabrine_gerve_Kęstutis Petrulis ir Vilius Jokūbas Tūras

 

Dokumentiniame filme „Apie Joną“, režisierius dalinasi ne tik scenoje vykstančiais J. Vaitkaus išgyvenimais, bet ir tuo kas vyksta jo namuose, kasdienėje aplinkoje. J. V. Tūras neabejoja, kad šis filmas turės išliekamąją vertę ir ateinančioms kartoms bus įdomus ne tik kaip dokumentas, bet kaip ir jausmingas pasakojimas.

 

Pasak režisieriaus, labiausiai jį sužavėjo J. Vaitkaus vitališkumas, drąsa, valia ir užsispyrimas: „Labiausiai jis man imponavo savo vitališkumu, gyvybine energija, darbštumu. Man knietėjo sužinoti kokia jo dienotvarkė ir kaip jis suranda tiek jėgų darbui. Ryte repetuoja, vakare repetuoja, diena važiuoja pas studentus, o kur dar pastabos spektaklių aktoriams ir studentams. Man pačiam visas filmo filmavimas buvo tarsi kūrybinės dirbtuvės. Dėl to aš dėkingas ir likimui, ir Jonui.“

 

Režisierius pasakoja, kad derybos dėl filmo kūrimo su J. Vaitkumi tęsėsi apie pusę metų, o jam sutikus buvo nuspręsta filmuoti „Karaliaus Lyro“ repeticiją ir vystyti filmą šiuo kampu. „Jonui aš turėjau pateikti labai aiškų filmavimo planą, nes jis savo laiko nebūtų skyręs kažkokiems klejojimams. Iš pradžių bendravome laiškais, aš jam rašiau kaip viskas vyks. Jam tas patiko, nes Jonas pamatė, kad turiu aiškią viziją, todėl viskas ir išėjo. Joną su pertraukomis filmavau du metus. Užfiksavau dvejų Joninių šventimus, jo 70-ies metų jubiliejų, tačiau intensyviausias filmavimas vyko spektaklio „Karalius Lyras“ kūrimo metu“, – atskleidė J. V. Tūras.

 

2013-aisias J. V. Tūrui buvo įteikta „Sidabrinė gervė“ už geriausią ilgametražį dokumentinį filmą „Sapnuoju, kad einu“. Šiais metais aktorius grumiasi kategorijoje „Metų geriausias režisieriaus darbas“. Šį apdovanojimą taip pat pretenduoja gauti Šarūnas Bartas už filmą „Ramybė mūsų sapnuose“ ir Algimantas Puipa su filmu „Edeno sodas“. Sėkmės atveju, tai bus jau antroji J. V. Tūro prestižinė statulėlė.

 

„Aš manau, kad gervė, kaip ir bet kuris kitas įvertinimas, kiekvienam yra labai svarbus. Toks įvertinimas suteikia savotiškas gaires, nes vertintojai, komisija, išrinkdami tavo filmą paskleidžia žinią, kad tas filmas yra svarbus visai tautai ir Lietuvai. Nominacijos, aišku, nėra tokios svarbios kaip statulėlė, bet jos vėlgi savotiškos nuorodos, kurios parodo, kas šiais metais yra vertas dėmesio“, – tapęs nominantu džiaugėsi režisierius.

 

Kasmet didelio visuomenės dėmesio susilaukiantys apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ šiemet vyks gegužės 27-ąją, 18.30 val. ir bus tiesiogiai transliuojami per LRT televiziją. Jau devintą pavasarį į Lietuvą sugrįžtančių apdovanojimų organizatoriai LiKA ir Lietuvos kino centras pagerbs iškiliausius ir labiausiai nusipelniusius kino kūrėjus. Prestižinių apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ globėjas yra Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

 

LiKA informacija

Nuotraukos: Dariaus Gražio ir LiKA archyvas.