Sugrupuoti žmones pagal temperamentą, charakterį ir net konkrečius bruožus mėginama nuo Hipokrato laikų. Visgi žmogus ne daiktas, tad ne tik nuolat keičiasi, bet ir įsigudrina nuslėpti tikrąją prigimtį tiek nuo kitų, tiek nuo savęs. Ir nors šiuolaikiniai psichologai gana sėkmingai geba skirstyti žmones pagal asmenybės tipus, viena gyvenimo sritis lieka apgaubta paslapties. Tai seksualumas, kuriame, seksologų teigimu, prigimtinis charakteris griežia pirmuoju smuiku. Deja, itin dažnai jo pasirenkama nepaisyti.

 

seksualiniai tipai

Intymių troškimų formavimasis

 

Garsusis psichologijos mokslo tėvas Sigmundas Freudas buvo įsitikinęs, kad seksualinis potraukis, lotyniškai vadinamas libido, yra vienas svarbiausių kiekvieno sveiko lytiškai subrendusio žmogaus asmenybės aspektų. Jis bene pirmasis paskelbė, kad šį prigimtinį troškimą slopina nervinė įtampa, sukrėtimai, vaistiniai preparatai, o labiausiai – (pa)sąmoningas tikrųjų troškimų neigimas. Intymus elgesys, pagal S. Freudo teoriją, yra nulemtas ankstyvųjų vaikystės patirčių. Būtent tai, kokie žmogaus poreikiai buvo (ne)patenkinti vaikystėje, lemia lytiškai subrendusio asmens intymius polinkius. Pagal šiuos poreikius visi žmonės skirstomi į 3 tipus:

 
  • Analinis tipas. Manoma, kad jam gali būti priskirti 25 % pasaulio gyventojų. Nepriklausomai nuo lyties, analinio tipo atstovams patinka šios srities glamonės. Tai ypač jautrūs, uždari flegmatikai arba melancholikai. Tokie žmonės gali ramiai stebėti aistros objektą, tuomet palengva suvilioti, o galiausiai sugulus į vieną patalą nustebinti kiek neįprastais pomėgiais. Sekse tokiems žmonėms svarbiausios įvairios glamonės. Visgi dažnai jie linkę slopinti tikruosius troškimus, nes visuomenėje analinė sueitis vis dar laikoma tabu arba tapatinama su homoseksualumu.
 
  • Oralinis tipas. Jam priskiriama daugiausia žmonių. Jiems seksualinis pasitenkinimas pasąmoningai siejasi su tuo potyriu, kuris buvo išgyvenamas žindant krūtį. Tokie žmonės mėgsta bučiuotis, nes burna – jautriausia erogeninė zona. Tai atviri, veiklūs, bendrauti mėgstantys asmenys. Seksas jiems – komunikacijos forma, galimybė dalytis energija su partneriu. Oralinio tipo atstovai kūniškus malonumus visada tapatina su jausmais, po sekso mėgsta pasikalbėti. Taip pat noriai tenkina antrąją pusę burna.
 
  • Genitalinis tipas. Kad ir kaip būtų keista, tačiau lyties organai, tiesioginis jų vaizdas ar itin intensyvi stimuliacija žmones vilioja rečiausiai. Genitalinio tipo atstovai, pasak S. Freudo, pasižymi įgimtu seksualumu. Jie lengvai susižavi, yra dinamiški, pasitiki savimi. Paprastai tai stabilios asmenybės, gebančios užmegzti ir puoselėti harmoningus santykius. Tiesa, seksas su jais kitų tipų atstovams gali atrodyti nuobodus. Mat jie saikingai dalija glamones ir gali pasitenkinti greita tradicine sueitimi. Seksą jie laiko natūralia kūno funkcija ir pasitelkia norėdami atsipalaiduoti.
 

S. Freudas pats pripažino, kad realybėje gryni tipai neegzistuoja. Šis suskirstymas veikiau atspindi tendencijas ir polinkius. Visgi jis nustatė, kad atspėti, kokiam seksualiniam tipui žmogus priklauso, visai nesunku. Mat tai atskleidžia tipinis elgesys patiriant įtampą ir stresą. Analinio tipo žmonės, kankinami įtampos, mėgina nukreipti dėmesį, užsiima aktyvia veikla, kartais jiems sustreikuoja žarnynas. Oralinio tipo atstovai nervindamiesi valgo, rūko ir kalba, kitaip tariant, stimuliuoja burną. Genitalinio tipo atstovams geriausias vaistas nuo streso – seksas arba masturbacija. Tuo jie ir užsiima.

 

(Ne)paslaptingas seksualinis temperamentas

 

Visgi žmogaus psichologija yra gerokai sudėtingesnė, tad ir jo seksualinis elgesys bei intymus charakteris veikiami daugybės skirtingų veiksnių. Nors šiuolaikiniai seksologai pritaria S. Freudo minčiai, kad seksualiniai polinkiai susiformuoja dar vaikystėje, tačiau taip pat priduria, kad ne menkiau reikšmingos ir pirmosios seksualinės patirtys. Būtent pirmasis lytinis susijaudinimas, bučiniai ir glamonės padeda žmogui nuspręsti, kas jam (ne)patinka. Dažnai šis momentas būna toks įsimenantis, kad lemia visus vėlesnius pasirinkimus. Tai viena priežasčių, kodėl pasaulyje yra tiek daug seksu nusivylusių moterų ir tokia galybė apie oralinį seksą svajojančių vyrų. Seksualumui ženklią įtaką daro ir mažiau subtilūs dalykai – hormonų pusiausvyra bei net antropometriniai duomenys. Manoma, kad pagal išvaizdą galima apskaičiuoti seksualinį temperamentą. Ir tai iš tiesų jokia mistika. Juk tiek išvaizdą, tiek seksualumą lemia tie patys hormonai. Siekiant nustatyti seksualinį temperamentą, pirmiausia derėtų išmatuoti kojos ilgį nuo šlaunikaulio gūbrio iki pėdos. Tuomet ūgį centimetrais padalyti iš kojos ilgio. Gautas skaičius yra lytinės konstitucijos indeksas.

 
  • Aukštas seksualinis temperamentas nustatomas tuomet, kai vyro kojos ilgio ir ūgio santykis siekia 1,99–2, o moters – 2,01–2,05. Abiejų lyčių atstovams būdingas intensyvus geismas, jie mėgsta eksperimentuoti ir jaučiasi seksualiai laisvi. Paprastai lytiškai subręsta anksti, o potraukis išlieka iki garbaus amžiaus. Aukšto seksualinio temperamento atstovai dažniausiai negali pasigirti grožiu. Tačiau atrodo charizmatiški ir patrauklūs. Šio tipo vyrai būna nedidelio ūgio, proporcingai sudėti, kalba žemu balsu. Anksti pradeda plikti, tačiau pasižymi dideliu kūno plaukuotumu. Elgiasi kiek grubokai, bet yra žavūs. Šio tipo moterys linkusios į pilnumą, turi didelę krūtinę. Jų balsas kimus, net hipnotizuojantis. Plaukai vešlūs, o veido bruožai gana stambūs.
 
  • Vidutinis seksualinis temperamentas apskaičiuojamas, kai vyro kojos ir ūgio santykis siekia 1,92–1,98, moters – 1,97–2. Tai dažniausiai pasitaikantis seksualinis temperamentas. Priklausantys šiam tipui – tikri vidutiniokai. Abiejų lyčių atstovams būdingas vidutinis ūgis ir kūno sudėjimas. Vyrų veido bruožai dažnai būna stamboki, tačiau simetriški. Patys jie fiziškai stiprūs ir pasižymi klasikine vyriška figūra – plačiais pečiais ir siaurais klubais. Moterys dažnai skundžiasi dėl per stambių klubų ir per menkos krūtinės. Abiejų lyčių atstovų gyvenimas gana stabilus. Jeigu turi partnerį, noriai užsiima intymiais žaidimais 1–2 kartus per savaitę. Vienišiai prisitaiko prie seksualinės abstinencijos ir nejaučia diskomforto.
 
  • Žemas seksualinis temperamentas būdingas tiems vyrams, kurių lytinės konstitucijos indeksas svyruoja nuo 1,85 iki 1,91, o moterims – 1,88–1,96. Paprastai tai madingos išvaizdos asmenys. Abiejų lyčių atstovai būna gana aukšti, paprastai liesi ar net smulkaus kūno sudėjimo. Jų galūnės ilgos ir plastiškos. Tai gražūs žmonės, kurių veido bruožai itin tinka žurnalų viršeliams papuošti. Vyrai pasižymi ramiu ir nuosaikiu būdu. Moterys dėl aukšto estrogeno lygio gali džiaugtis tankiais plaukais, švelniais veido bruožais ir blizgančiomis akimis. Deja, būtent šis hormonas slopina jų libido. Tokie žmonės subręsta palyginti vėlai, o ir tuomet jų intymus gyvenimas būna labai ramus. Jie labiau vertina švelnius jausmus nei nežabotą aistrą. Tačiau tai nereiškia, kad sekso atsisakoma. Žemas seksualinis temperamentas nėra kliūtis mėgautis intymumu, tereikia rasti tinkamą partnerį.
 

Šiuolaikinių seksologų įžvalgos

 

Lytinės konstitucijos indeksas visgi vertinamas gana prieštaringai. Juk kūnas tėra įrankis užsiimti seksu, o susijaudinimas ir potraukiai gimsta smegenyse. Tad nenuostabu, jog vien gerai įsižiūrėti į būsimą mylimąjį nepakaks. Seksualiniam tipui nustatyti pravers ir atviras pokalbis, ir stebėjimas. Šiuolaikiniai seksologai paprastai skiria 5 seksualinius tipus žaismingais pavadinimais. Vienuoliais vadinami vėlai seksualiai subręstantys ir intymiems džiaugsmams gana abejingi žmonės. Tačiau jie mėgsta romantiką ir yra itin draugiški. Šios intelektualios asmenybės sėkmingai gali gyventi be sekso, bet būtinas bendravimas. Epizodiniai meilužiai – tai žmonės, kurie santykių pradžioje būna itin seksualiai aktyvūs, tačiau jų aistra greitai išblėsta. Seksas jiems tampa rutina ir pareiga. Šie asmenys seksualumo negali atsieti nuo gyvenimiškų aplinkybių. Tai dažnai virsta sunkiu ilgalaikių santykių išbandymu. Noras vėl išgyventi aistrą neretai tampa neištikimybės priežastimi. Malonumų vergai – tai žmonės, kuriems svarbus pasitenkinimas, o seksas jo suteikia daugiausia. Intymiu gyvenimu jie gali mėgautis net nemylėdami partnerio. Šio tipo vyrai ir moterys dažnai ryžtasi vienos nakties nuotykiams. Jie ne itin žavisi romantika, sunkiai prisitaiko prie šeiminio gyvenimo. Hiperseksualūs asmenys negali nustygti vietoje. Jiems seksas – savotiška manija, kurią ne visada pavyksta kontroliuoti. Jie greitai susijaudina ir malonumo siekia bet kokia kaina. Pasak seksologų, hiperseksualumas daugeliu atvejų yra psichologinė ir seksualinė problema, o ne tik tipas. Universalieji palaiko bene sveikiausią santykį su savo lytine tapatybe. Seksą jie vertina kaip būtiną visaverčio gyvenimo sąlygą, bet jo neidealizuoja ir nesureikšmina. Yra – puiku, nėra – išgyvens. Prie partnerio poreikių jiems nesunku prisiderinti.

 

Įdomu

 
  • Tyrimai rodo, kad 31 % moterų ir 15 % vyrų nejaučia noro intymiai suartėti su nuolatiniu partneriu. 7 % 18–59 m. asmenų pageidautų, kad antrosios pusės seksualinis temperamentas būtų ramesnis, o sueitys retesnės.
  • Mokslininkai skaičiuoja, kad 0,4–3 % visų pasaulio gyventojų gali būti aseksualūs. Tai žmonės, kurių visiškai nedomina lytiniai santykiai ir net būdami brandaus amžiaus jie dar nebūna intymiai suartėję.
  • Manoma, jog apie 1,2 % vyrų lytinį potraukį moteriai jaučia tik tada, kai už seksą gali atsilyginti pinigais.
  • Skirtingai nei įprasta manyti, libido vyresniame amžiuje neišnyksta. JAV atliktas tyrimas „Global Sex Survey“ atskleidė, kad 11 % 70-ąjį gimtadienį atšventusių senjorų kūniškais malonumais mėgaujasi kartą per savaitę, o 21 % – sykį per mėnesį.