Atrodo, kad dabar, kai nebeliko galimybių paso ir prasidėjo karas, visuotinis susidomėjimas dėl Covid-19 infekcijos gerokai aprimo. Žiniasklaidoje kasdienių mirčių ir susirgimų skaičius pasislinko į paraštes, o apie naujas vakcinų dozes nieko negirdėti. Kilo klausimas – kur taip staiga dingo pandemija?

 

vlcsnap-2022-03-17-14h24m23s815

Virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas LNK laidos „Bučiuoju.Rūta“ žiūrovams siūlo pernelyg neužsimiršti. „Kasdien nuo minėtos infekcijos miršta apie dešimt žmonių. Virusas cirkuliuoja ir toliau. Daugelis serga jau ne po pirmą ar antrą sykį. Deja, viruso kol kas pamiršti tikrai nepavyks“, – tikina S. Čaplinskas. Tai rodo ir augantys susirgimų skaičiai Kinijoje. Pasak profesoriaus, pandemija galimai į Lietuvą sugrįš jau ateinantį rudenį.

 

Tiesa, dėl Covid-19 pandemijos 2020-aisiais gerokai išaugo žmonių mirtingumas bei gyvenimo trukmė sutrumpėjo net 17 mėnesių – nuo 76 su puse iki 75 metų.

 

Daugelis pacientų dėl pandemijos metu susidariusios apkrovos sveikatos sistemoje laiku nespėjo gauti medicininės pagalbos ir atlikti gyvybiškai svarbių tyrimų.

 

Elizos istorija sukrečia. Jauna 25-ių metų moteris praėjusį pavasarį krūtyje apčiuopė guzelį. Jos šeimos gydytojas išrašė siuntimą pas mamologą. Tačiau pas nurodytą specialistą moteris negalėjo patekti dar porą mėnesių. „Niekaip negalėjau prisiskambinti į polikliniką. Kasdien bent porą valandų praleisdavau bandydama. Deja, visos linijos buvo užimtos“, – laidos „Bučiuoju. Rūta“ metu pasakos jauna mergina. Ji nepasikentusi po poros mėnesių kreipėsi privačios pagalbos. O tuomet jau buvo vėlu. „Man nustatė antros stadijos itin agresyvų naviką. Tuo metu laukiausi. Todėl turėjau susitaikyti su tuo, kad sergu, ir su tuo, kad teks nutraukti užsimezgusią gyvybę“, – laidoje „Bučiuoju. Rūta“ pasakos Eliza.

 

Moteris atvira – jei tyrimai būtų buvę atlikti laiku, greičiausiai dabar ji jau būtų sveika. Jos tipo navikas aktyvėja itin greitai, todėl net ir mėnuo laukimo gali tapti lemiamu. „Dabar pyktis ant sveikatos sistemos jau atlėgo. Tiesiog bandau pasveikti. Tačiau, žinoma, kartais apima tokia neviltis, kad neturiu kur dėtis“, – laidoje „Bučiuoju. Rūta“ pasakos pacientė.

 

Kiek laiko reikia laukti norint patekti pas specialistą? Kiek žmonių nukentėjo dėl susidariusių eilių? Kokias kitas sveikatos sistemos problemas atskleidė pandemija? Visa tai – jau šį vakarą, laidoje „Bučiuoju. Rūta“ per LNK.