Sapnuose regėti mirusius giminaičius ar kitus pažinotus žmones nėra retas reiškinys, tačiau dauguma sutiktų, kad tai ne visada malonu. Mirusių ar gyvų artimųjų sapnavimas nėra tiesiog prisiminimų sukelti vaizdiniai. Tokie sapnai gali nešti svarbią žinią. Ar tikrai mirusieji bei gyvieji sapnuose įspėja apie artėjančius pokyčius ir kaip tai aiškina sapnų interpretuotojai?

 

sapnai

Kodėl sapnuojame artimuosius?

 

Nepaisant to, kokius santykius palaikėme ar palaikome su giminaičiais, kiekvieno pasąmonėje šeima užima svarbią vietą. Sapnų interpretavimo specialistai, atsižvelgdami į psichologinius sapnų konstrukto motyvus, mano, kad sapnuose regimi gyvi ar mirę artimieji atspindi nenumaldomą ilgesį. O jų pasirodymas sapnuose padeda išsiaiškinti ne tik pasąmonės veikimą ir slėpinius, bet ir geriau suprasti santykius su jais bei savimi.

 

Interpretuojant sapnus, kuriuose regimi artimieji, svarbu omeny turėti tai, kad įtakos jiems atsirasti pasąmonėje gali turėti realybėje nutikę įvykiai. Galbūt neseniai kivirčijotės arba susitikote su seniai matytais artimaisiais? Tokiomis aplinkybėmis normalu vėl susitikti sapne, bandant miego būsenoje pasikalbėti. Ir visgi, nors tai skamba paprastai, tačiau į tokius sapnus numoti ranka nederėtų. Nubudus po tokio sapno svarbu išanalizuoti, kas sapne yra tiesa, galbūt jau įvykę, o kas papildomos detalės, kurias regite ar girdite pirmą kartą. Taip suteiksite sau progą geriau suprasti, ką pasąmonė bando perteikti ir ką turite apsvarstyti, kad pagerintumėte santykius tiek su šeima, tiek su kitais pažįstamais.

 

Tikriausiai dažnam kilo klausimas, kodėl apskritai tiek daug dėmesio skiriama sapno detalėms tyrinėti? Kaip minėta, šeimos nario pasirodymas sapne vyksta ne šiaip sau. Tas šeimos narys, kuris pasirodo sapne, gali reprezentuoti kai kurias jūsų charakterio savybes ar kitus aspektus. Artimo giminaičio sapnavimas dažnai susijęs su mūsų tapatybe, nes šeima atspindi mūsų požiūrį, vertybes ir emocines reakcijas. Jo atsiradimas ir veiksmai tarsi grafiškai parodo, ką iš tikrųjų jaučiate jūs ar net aplinkiniai. Žinoma, interpretacijos gali būti įvairiausios, nes įtakos turi ir kiti sapne matomi žmonės, objektai, net bendravimo būdas. Todėl norint rasti atsakymus, būtina sapnus išanalizuoti nuosekliai.

 

Būdas susitikti su išėjusiais anapilin

 

Sapnų karalystė tampa vienintele vieta, kurioje galima pasimatyti su tais, kurių netekome. Natūralu, kad vieniems tai sukelia teigiamas emocijas, ir tai vertinama kaip geras sapnas. Tačiau kitiems skausminga sapnuose matyti mirusius artimuosius. Kai kuriais atvejais mirę artimieji sapne įkūnija skausmą, kuris vis dar kankina sapnuojantįjį. Tiems, kuriems skaudu matyti mirusiuosius, jų susapnavimas gali būti interpretuojamas kaip poreikis prisiminti tas sielas šiltu žodžiu. Tai tampa tarsi paskatinimu paleisti ir išmokti gyventi be jų.

 

Normalu, kad sapnuose pasirodę mirę giminaičiai kelia baimę. Tačiau iš sapnų pusės – tai geras ženklas. Mat sapnuojančiajam tai atneša suvokimą, galimybę pokyčiui. Pasak sapnų interpretavimo studijų (onirology) ekspertų, sapnuose mirusius šeimos narius matome tiek dėl psichologinių, tiek dėl dvasinių priežasčių, nors pastarosios išties reikšmingesnės. Kalbant apie psichologines priežastis, jos gali apimti kaltės jausmą ar apgailestavimą dėl to, kad prieš mirtį nepraleidote užtektinai laiko su žmogumi arba neišsprendėte kilusio ginčo. Šiuo atveju sapne pasirodantis mirusio giminaičio vaizdas yra pasąmonės būdas kovoti su jaučiama kalte ar kitu jausmu, kuris siejasi su sapnuojamu asmeniu.

 

Štai dvasinės priežastys, dėl kurių sapnuose matome mirusius giminaičius, dažniausiai būna dviejų tipų. Pirmasis –mirusio giminaičio siela savo žemiškoje plotmėje paliko neįgyvendintų tikslų, todėl jam reikia vadovo, padėsiančio rasti amžiną ramybę. Kita vertus, galite išgyventi sunkią situaciją, kuri nuolatos neramina, todėl sapnuose pasirodantis miręs šeimos narys siekia perteikti ramybę ir įrodyti, kad yra jūsų dvasinis gynėjas, besirūpinantis neigiamos energijos ir piktųjų dvasių, kurios siekia jus įskaudinti, kontrole.

 

Todėl, kad ir kaip kartais nejauku sapnuoti jau išėjusius artimuosius, tokie sapnai yra nepakartojami, nes tai dar viena galimybė pamatyti žmogų, kurio nebėra su mumis, bet kuris gyvas širdyse ir atmintyje.

 

Sapnų aiškinimas pagal skirtingas mokyklas

 

Taigi, giminaičius galima sapnuoti dėl daugelio priežasčių ir dauguma tokių atvejų liudija apie bandomą perduoti žinutę ar artėjantį įvykį. Tačiau kaip interpretuoti tai, ką miegantiems rodo pasąmonė? Tinkamai tai padaryti padės jau daugybę metų egzistuojančios sapnų aiškinimo ir interpretavimo mokyklos, pavadintos jų kūrėjų vardais. Populiariausios jų yra trys: XIX a. gyvenusio amerikiečių psichologo Gustavo Hindmano Millerio; austrų psichiatro, psichologo Sigmundo Freudo; bulgarų aiškiaregės, žolininkės, pranašės ir mistikės Vangos. Kiekvienas jų sapnus, kuriuose regimi gyvi ar mirę giminaičiai, interpretuoja skirtingai. Todėl, kad aiškinimas būtų kuo tikslesnis, verta apžvelgti visų jų idėjas.

 

G. H. Millerio sapnininkas

 

Jo sapnų aiškinimas vadinamas vienu iš giliausių, o pateiktų sapnų interpretacijų skaičiumi jį sunkiai gali pasivyti kiti sapnų analitikai. Paties psichologo G. H. Millerio teigimu, sapnuose užšifruota informacija apie praeities, dabarties ir ateities įvykius. Norint, kad žmogus tai suprastų, jo pasąmonė siunčia užuominas tam tikrų asociacijų pavidalu.

 

Jo knygoje „10 000 interpretuotų sapnų“ aptariamos ir sapnuose pasirodančių giminaičių reikšmės. Pasak autoriaus, kai sapne regime seniai mirusius žmones, kurie tarsi gyvi, tai galima aiškinti kaip apie artėjantį pavojų. Tokiu atveju verta įsiklausyti į sapne gautus patarimus, nes juose yra tiesos, patvirtintos artimųjų patirtimi. Jeigu sapne regite mamą, kuri jau mirusi ar vis dar gyva, tai gali reikšti jos ar kitų nerimą dėl jūsų sveikatos – tai ženklas, kad vertėtų kreiptis į gydytoją, geriau stebėti savijautą. O jeigu sapne regite tėvą, tai gali būti perspėjimas apie artėjančius pavojus. Jei mirę giminaičiai itin dažnai trikdo sapne, tai gali simbolizuoti jums neigiamą įtaką darančius artimuosius: galbūt bando įvelti į realybėje vykstančius abejotinus piniginius reikalus, kurie gali baigtis itin blogai.

 

Sigmundo Freudo sapnininkas

 

S. Freudo knyga „Sapnų aiškinimas“ laikoma vienu pagrindinių psichoanalitiko darbų, kurio pagrindu vėliau buvo kuriami sapnininkai. Teorinis S. Freudo sapnų aiškinimo pagrindas yra nesąmoningų seksualinių troškimų, tūnančių kiekvieno žmogaus pasąmonėje, samprata. Neišsipildę norai, poreikiai, mintys randa išeitį sapnuose. Jas iššifravęs žmogus gali geriau suprasti save, tikruosius veiksmų motyvus ir nesėkmių priežastis – siekdamas koreguoti ateitį. Psichologo sapnininke nėra jokios paslapties, magijos ar ezoterinio rūko – tik duomenys, gauti atliekant mokslinius eksperimentus.

 

Nors beveik visus sapnus S. Freudas siejo su seksualine energija, išimtis kai kuriais atvejais taikoma sapnams, kuriuose matomi mirę ar dar gyvi giminaičiai. Šiuo atveju reikšmės šiek tiek skiriasi. Pasak psichologo, jei sapne giminaičiai pasirodo gyvi, tai gali pranašauti ilgą jūsų gyvenimą. Sapnuojant gyvuosius, labai svarbu įsidėmėti jų ištartus žodžius – kartais jie pranašiški. Psichoanalitiko aiškinimu, sapne matyti giminaičius taip pat gali reikšti, kad jūsų seksualinis aktyvumas sumažėjo ir tai, nors neakivaizdžiai, kelia nerimą. Tolesniuose aiškinimuose S. Freudas šią mintį išplėtoja taip, kad seksualinis aktyvumas sumažėja dėl aktyvesnio dėmesio dvasiniam augimui. Kuris, neatmetama, gimsta iš mirties baimės.

 

Vangos sapnininkas

 

Akla moterytė iš Bulgarijos išgarsėjo visame pasaulyje dėl vaikystėje įgytos aiškiaregystės ir būrimo dovanos. Per kelis dešimtmečius išsipildė daugybė jos prognozių, susijusių tiek su pasauliniais, tiek su vietiniais įvykiais. Pirmosios pranašystės prasidėjo būtent iš sapnų. Aiškiaregės manymu, sapnai žmonių likimuose užima itin svarbią vietą – jie siejami tiek su atskirų individų gyvenimu, tiek su ištisų valstybių likimais.

 

Pagal Vangos aiškinimą, sapne pasirodę mirę giminaičiai gali simbolizuoti neteisybės, kuri jus supa realybėje, atspindį. Kai sapne apkabinate mirusį giminaitį, tai rodo gyvenimo pokyčius, kurie gali būti ir teigiami, ir neigiami. Kai sapne regite jau mirusio giminaičio mirtį, aiškiaregė tokį sapną aiškina kaip galimą artimų draugų apgaulę ir išdavystę. Jums bus netikėta, kad žmonės, kuriais ilgai pasitikėjote, už nugaros rezga intrigas ir apie jus skleidžia paskalas. Kurį laiką po tokio sapno stenkitės niekuo nepasitikėti, kad nebūtumėte apgauti. Pasak Vangos, regėti giminaičius sapne nėra blogas ženklas. Dažnai sapne regimas giminaitis tiesiog simbolizuoja malonų šeimos židinio ilgesį. Todėl bendraukite su jais sapne – įgyvendinkite pasąmonės planus, pasiekite tikslus. Taip galite suteikti ramybę tiek sau, tiek jau išėjusiems artimiesiems.