Orų kaita, šaltis, ultravioletiniai saulės spinduliai, stresas ir nuovargis, įvairūs peršalimai ar odos pažeidimai gali paskatinti pūslelinės radimąsi – vandeningų bėrimų susidarymą. BENU vaistininkė Laura Mockutė sako, kad vieną kartą užsikrėtus šia liga, organizme lieka visam laikui. Todėl svarbu išmokti gyventi tinkamai, o prieš imantis liaudiškų gydymo būdų, pagalvoti, ar tikrai atneš norimų rezultatų.

 

herpesas

Kaip atpažinti?

 

Dažniausiai pūslelinę lemia dviejų tipų virusai. HSV-1 pasireiškia veido srityje ir sukelia lūpų, panosės arba burnos gleivinės pūslelinę. HSV-2 pažeidžia lytinius organus. Tipinis pūslelinės sukeltas bėrimas – daug pūslelių ant paraudusios odos. Joms pratrūkus, susidaro opelių, šašų.

 

Šis virusas lengvai plinta, perduodamas tiesiogiai kontaktuojant: bučiuojantis, per įvairius daiktus, kuriuos naudojo užsikrėtęs asmuo (puodelius, rankšluosčius, žaislus), lytiškai santykiaujant, gimdant. Pūslelinė gali tūnoti žmogaus organizme nuo pat vaikystės ir sezoniškai priminti apie save įvairiais paūmėjimais.

 

Pagrindiniai simptomai – ženklas stiprinti imunitetą

 

L. Mockutė pabrėžia, kad šio viruso suaktyvėjimą gali lemti daugybė veiksnių: peršalimas, perkaitimas, hormonų pokyčiai, pavyzdžiui, per menstruacijas, stresas ir nuolatinė įtampa. Anot jos, šaltasis sezonas ir temperatūrų pokyčiai silpnina imunitetą, o COVID-19 epidemiologinė situacija žaloja psichologinę sveikatą. Todėl svarbu atpažinti ir pastebėti pirmuosius pūslelinės simptomus.

 

„Dar prieš pasirodant bėrimams, jaučiami pirmieji ženklai – peršėjimas, skausmas ir tempimas. Vandeningos pūslelės paprastai pasirodo gana greitai – per kelias valandas“, – sako farmacininkė ir priduria, kad ši infekcija dažnai rodo nusilpusį organizmą.

 

„Paprastai išbertas vietas niežti, dilgčioja arba degina. Skausmingumas ir diskomfortas trunka pirmas 2–3 dienas. Bėrimai dažniausiai išnyksta per keletą savaičių, tik svarbu susidariusių šašų nekrapštyti ir nesukelti antrinės infekcijos. Tačiau reikia nepamiršti, kad virusas išlieka aktyvus ir gali būti užkrečiamas 3–5 d. ir po bėrimų išnykimo. Tad vis dar reikia vengti artimo kontakto su kitais“, – aiškina farmacininkė ir priduria, kad dėl stiprios virusinės infekcijos gali skaudėti raumenis, varginti karščiavimas, padidėti limfmazgiai. Tokiu atveju reikia gerti ir temperatūrą bei skausmą mažinančių vaistų.

 

Svarbu padėti sau ir saugoti kitus

 

Farmacininkės teigimu, kovai su nuolat pasikartojančiu pūslelinės paūmėjimu žmonės griebiasi pačių įvairiausių būdų. Tačiau svarbu nepamiršti, kad pirmiausia reikia tinkamai rūpintis savimi, sveikai maitintis, kokybiškai miegoti, stiprinti imunitetą. Taip pavyks sumažinti išorės ir vidaus veiksnius, sukeliančius viruso suaktyvėjimą. O tie, kuriuos šis virusas vargina dažnai, turėtų su savimi nešiotis vazeliną ir specialų kremą – jais teptis iškart pajutus pirmuosius požymius.

 

„Šiai dienai nėra vaistų, kurie šį virusą visiškai sunaikintų – užsikrėtus pūsleline, jis organizme lieka visą gyvenimą. Tačiau atsiradus bėrimų gali būti skiriama vaistų nuo viruso, stabdančių jo plitimą. Tuomet bėrimai greičiau išnyksta. Taip pat gali sumažėti infekcijos pasikartojimo dažnis. Jeigu bėrimai pavieniai ir nekelia diskomforto, išnyksta savaime. Diskomfortą malšina kremai nuo viruso, sunkesniais atvejais skiriama tablečių“, – sako L. Mockutė.

 

Taip pat svarbu rankomis neliesti išbertų vietų, nes galima užkrėsti kitus odos plotus. Jeigu pūslelių yra ne ant veido, o kitų kūno vietų, tarkime, lytinių organų, pirštų, rekomenduojama dėvėti laisvus, orui laidžius drabužius, kad išbertas vietas mažiau dirgintų.

 

„Pūslelinę mažinti ir odos drėgmės pusiausvyrą palaikyti padeda specialūs antivirusiniai preparatai, tepalai su silicio dioksidu, acikloviru. Jie malšina deginimą, niežulį ir skausmą, skatina gijimą. Kovoti su infekcija ir stiprinti imuninę bei nervų sistemas padeda vitaminas C ir B grupės vitaminai, o pažeistų ląstelių regeneracijai tinka vitaminas E“, – sako L. Mockutė.

 

Esant bėrimams reikia kuo labiau apriboti artimą kontaktą – nesibučiuoti, nesiglėbesčiuoti ir nesidalyti lūpų balzamais, rankšluosčiais, kosmetika, nevalgyti iš tų pačių indų. Anot farmacininkės, pūslelinė plinta labai greitai ir lengvai – užtenka tiesioginio kontakto su sergančiuoju. Blogiausia, kad viruso nešiotojas gali nejausti jokių simptomų, tačiau užkrėtimo rizika vis tiek išlieka.

 

Mitai apie tradicinius gydymo metodus

 

Pūslelinė labai plačiai paplitusi. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, mažiausiai kas antras suaugęs žmogus patyrė jos simptomų. L. Mockutė tradicines priemones vertina atsargiai, nes gali pridaryti daugiau žalos negu naudos.

 

Anot farmacininkės, lengvos formos pūslelinės bėrimai išnyksta savaime per keletą dienų: iš pradžių iškyla pūslelės, vėliau susiformuoja sausi šašai, kurie nukrinta užgijus žaizdoms. Svarbu naudoti odą drėkinančias priemones, vazeliną, specialius tepalus, bėrimų nekrapštyti ir neliesti.

 

„Į vaistinę patarimo atėję žmonės neretai pasakoja, kad ant pūslelių tepa dantų pastą, cinką, eterinius levandų, arbatmedžių aliejus ar net laiko priglaudę aukso žiedą. Kažin ar tokios priemonės gali padėti, bet pakenkti tikrai. Citrinų rūgštis ar kitos sausinančios, erzinančios priemonės apsunkina gijimą, sausina odą. Po tokių eksperimentų gali kilti antrinė odos infekcija, po gijimo likti randų. Daug paprasčiau, pasitarus su gydytoju ar vaistininku, naudoti specialias priemones, mažinančias pūslelinės plitimą ir spartinančias žaizdų gijimą. Taip pat galime pasiūlyti specialius silikoninius pleistrus, klijuojamus ant pažeistų vietų ir mažinančius pūslelinės plitimą bei užkrėtimo riziką, nors pačių žaizdelių gijimo ir nespartina“, – pasakoja BENU vaistininkė L. Mockutė.