„Ar jums yra buvę, kad pasielgėte ne taip, kaip pats iš savęs tikėjotės, ne taip, kaip manote, kad reikėtų elgtis? Ar yra nutikę, kad jūsų pačių reakcija į kokį nors reiškinį nustebina, kad reaguojate pernelyg stipriai ir emocingai: piktinatės, smerkiate, kovojate? Ar būna, kad nemylite, nemėgstate ar netgi nekenčiate žmogaus už kokią nors jo savybę be jokios priežasties? Ar būna, kad jaučiate žmogui antipatiją net visiškai jo nepažinodami? Jei taip, tokiu būdu jums apie save primena jūsų asmenybės tamsioji pusė, jūsų šešėlis“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Pasaulis X“ tikina psichologijos mokslų daktarė Vaiva Klimaitė.

LR_TV_PasaulisX_tamsioji asmenybes puse

 

Didieji pasaulio ir šalies komikai Robinas Williamsas ir Vytautas Šapranauskas, linksminę šmaikščiu humoru, labai kentėjo nuo savo šešėlio ir galop gyvenimą baigė savižudybe. Daugybės genijų slaptame gyvenime tamsioji asmenybės pusė pasireikšdavonuo pedofilijos iki kitų iškrypėliškų potraukių. „Pavyzdžiui, paskaičius pasaulinio lygio bestselerį „Ulisas“, nebūtų sunku įtarti, kad Jamesas Joyce’as mėgavosi seksualiniu gyvenimu. Ir net nebijau jo pavadinti ištvirkėliu. Aišku, jis ne tik mylėjo žmoną, bet ir turėjo iš šalies nuotykių. Taip pat gebėjo rasti daugiau žodžių už mus, paprastus mirtinguosius, ir išreikšti savo tamsiosios asmenybės potraukius, aprašydamas moterį ir jos apatinius baltinius“, – sako knygos „Slaptieji didžiųjų rašytojų gyvenimai“ vertėja ir psichologė Emilija Ferdmanaitė.

 

Nors pasakoti pasauliui apie vidinių demonų jėgas duota ne kiekvienam,pokalbiai su savo šešėliu į dienoraščius ir knygų puslapius sugula ne taip jau retai. „Aš esu šlykščiai pasielgusi, nes mane buvo pagavęs azartas ir aš tiesiog kaip kokia šakalė dariau tai iš paskutiniųjų. Azartas irgi yra veiksnys, ir labai svarbus. Aš tiesiog tą redakcijos užduotį taip atlikau, kad tai pažadino manyje kažką plėšraus. Tikriausiai aš taip daugiau nedaryčiau, bet nesu visai tikra, todėl kad… Šiaip aistringi žmonės pasiduoda vienodai geriems dalykams ir vienodai blogiems dalykams. Tiesiog tai yra temperamento dalykas. Aišku, turi įsijungti moraliniai stabdžiai, bet jie ne visada įsijungia, kaip mes žinome. Iki šiol man juokingiausi tyri kaip krištolas komunizmo statytojo kodekso besilaikantys žmonės“, – mintimis apie savo nuodėmes šį penktadienį 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją laidoje „Pasaulis X“ dalijasi žurnalistė, rašytoja – knygos „Mano Didžioji Nuodėmė, žurnalistika“ autorė – Audronė Urbonaitė.

 

„Pasaulis X“ – penktadieniais 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.