Ne visi ryžtasi auginti gėles, nes tam reikia specialių žinių. Be to, jas reikia nuolatos prižiūrėti. Tad ką jau kalbėti apie egzotinius augalus. Tačiau ar išties jiems reikia išskirtinės priežiūros? Galbūt tai gali būti originali namų interjero detalė? Apie vis labiau populiarėjančius egzotinius vaismedžius pasakoja Lietuvos edukologijos universiteto oranžerijos vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė.

 

idejos namams augalai (1)

 

Kuo išsiskiria namie auginami egzotiniai vaismedžiai?

 

Daugelę augalų, kurių vaisiai parduodami parduotuvėse, galima užsiauginti tiesiog kambaryje. Pavyzdžiui, namie galima auginti citrinmedžius, ananasus, bananus, kavamedžius, melionmedžius, granatmedžius ir kt. Tiesa, tikrai ne visi namie užauginti augalai žydės ir derės. Dėl to reikėtų turėti tam tikrų žinių apie konkrečią rūšį. Vis dėlto ne visi šie augalai yra dekoratyviniai. Todėl dažniausiai žmonės šiais augalais taip domisi, nes juos augindami sužino, ant ko užauga taip mėgstami vaisiai.

 

idejos namams augalai (2)

 

Kokie dažniausiai auginami?

   

Nuo seno kambariuose auginami datuliniai finikai. Jų vaisių – datulių –galima įsigyti parduotuvėse. Pasėjus juose esančias sėklas, užauga didelės palmės. Tačiau jos Lietuvos oro sąlygomis tikrai nesunokins vaisių, nes kambariuose yra per mažai šviesos ir vietos.

 

Pastaruoju metu išpopuliarėjo citrinmedžiai, kurie auginami dėl jų vedamų vaisių. Pasėjus citrinų sėklas, išdygsta ir vėliau užauga šiek tiek mažesni nei finikai medeliai. Vis dėlto retas kuris valgo namie užsiaugintų citrinmedžių vaisius.

 

idejos namams augalai (3)

 

Ar lengva tokius augalus auginti? Galbūt reikėtų ką nors žinoti prieš auginant egzotinį vaismedį?

 

Norint užsiauginti kambaryje vaisių, reikia žinoti apie augalus daugiau negu tuomet, kai jie auginami tik kaip namų interjero detalė. Reikia sužinoti kiek įmanoma daugiau informacijos apie norimo auginti augalo natūralias augavietes, apie pastarosiose vyraujančias šviesos, šilumos ir drėgmės sąlygas. Tuomet būtina sukurti tokias pat sąlygas namie. Vaismedžiai auga ir nepalankiomis sąlygomis. Tačiau kur kas sudėtingesnis procesas – jų žydėjimas. Jį veikia labai daug veiksnių. Be žydėjimo nebus ir vaisių. Datuliniai finikai auga kambaryje, bet jie nežydi ir nedera uždarose patalpose. Čia jiems per mažai šviesos, nes tai – dykumų medžiai, todėl jiems reikia itin daug šviesos. Jeigu ir sužydėtų, tai turi būtinai šalia stovėti du augalai – vienas žydintis vyriškais žiedais, kitas – moteriškais. Tik taip augalas galėtų užmegzti vaisius.

   

idejos namams augalai (4)

 

Galima namų sąlygomis užsiauginti vaisių? Ar nepavojinga juos valgyti? Galbūt jie turi specifinį skonį?

 

Tikrai galima valgyti kambaryje užsiaugintus ananasus, bananus, datules ir kt. Vaisių skonis priklauso nuo augalų veislės, auginimo sąlygų. Šie šiltųjų kraštų augalai veši labai šviesiose vietose. Lietuvoje saulės šviesos mažiau, todėl kambariuose sunokę vaisiai nėra tokie aromatingi. Tačiau ananasai tikrai yra kvapnesni negu tie, kurie parduodami parduotuvėse. Kodėl jie turėtų būti pavojingi sveikatai? Jeigu auginant naudojama daug insekticidų, fungicidų, saugančių augalus nuo ligų ir įvairių kenkėjų, tuomet vaisių nepatariama valgyti. Bet vertėtų pamąstyti, ar įsigyti prekybos centruose vaisiai neužteršti ir tinkami valgyti? Namie galima užsiauginti kur kas sveikesnių vaisių.

 

Ar šie augalai reikalauja išskirtinės priežiūros?

 

Vaisius vedančius augalus reikėtų prižiūrėti kruopščiau. Reikia tenkinti jų poreikius, antraip nepavyks užsiauginti vaisių.

 

Kaip pradėti auginti ir jais rūpintis?

   

Tik susipažinus ir perskaičius nemažai informacijos, rastos iš mažiausiai trijų šaltinių, galima pradėti patalpose ieškoti vietos, kur būtų galima laikyti augalus. Tuomet reikia įsigyti vazoną, specialių žemių, laistytuvą, trąšų. Paprastai visų augalų sėklos sėjamos į purias, vandeniui laidžias žemes. Išdygę daigai persodinami po vieną į vazonėlius ir laistomi, kad žemės visada būtų drėgnos. Tačiau drėgmės, šviesos ir šilumos kiekis priklauso nuo konkrečios augalo rūšies. Nėra vienodų auginimo taisyklių visiems valgomus vaisius vedantiems augalams.

 

Tikriausiai ne be reikalo šie augalai vadinami egzotiniais. Kokių problemų gali kilti juos auginant?

 

Rūpesčiai yra malonūs, nes auginant dažniausiai įsivaizduojami jų vaisiai. Dažniausiai žmonės visus vargus pamiršta, kai nuo pačių užsiaugintų medžių nusiskina vaisių. Lieka tik pasididžiavimo savimi jausmas. Tai – pats maloniausias momentas. Žmogus gali jaustis lyg priimtas į gamtos klubą, tapęs tikruoju jo nariu. Tokia patirtis leidžia suprasti šalia ir kituose kraštuose augančių augalų poreikius, moko prisiderinti prie jų.

 

Ką egzotiniai augalai suteikia namų interjerui?

 

Šie augalai gali būti auginami ne tik dėl vaisių. Dauguma jų auginami kaip kambarinės gėlės, nes puošia namus. Pavyzdžiui, kaip namų puošmena auginami datuliniai finikai, papajiniai melionmedžiai ir amerikinės akos. Be to, labiausiai aplinkos orą drėkina bananai. Vis dėlto iš sėklų užsiauginti citrinmedžiai sužydi tik po 15–20 m. Tačiau gražiai suformuoti medeliai ne tik puošia aplinką, bet ir skleidžia malonų eterinių aliejų kvapą. Būtent citrinmedžių aromatas palengvina darbą kompiuteriu. Japonų atlikti tyrimai įrodė, kad tuomet padaroma apie 70 % mažiau klaidų.

 

Taip pat šie augalai iš patalpos pašalina kenksmingas chemines medžiagas ir išskiria tai, ko reikia žmogui, kad būtų sveikas.

 

Specialistės komentaras

Interjero dizainerė Agnė Žabaitė

 

Kambarinės gėlės gali tapti namų interjero detale?

 

Augalai pagyvina aplinką, suteikia jaukumo. Sunku įsivaizduoti namus be vazono su augalu. Sakoma, kaktusą naudinga statyti šalia kompiuterio, nes sugeria neigiamus spindulius. Be to, jis taip pat stilingai atrodo.

 

Kur galima laikyti augalus, o kur jų vengti?

 

Augalus galima laikyti bet kur, tarkime, vonios kambaryje, jeigu yra įrengtas langas. Čia puikiai augs drėgmę mėgstančios gėlės, kurios padės sukurti romantišką aplinką. Virtuvę pagyvintų į gražius vazonėlius pasodinti prieskoniniai augalai. Juk gėlės, kaip ir kitos detalės, gali tapti interjero akcentu. Ypač jei vazonėliai priderinti prie interjere vyraujančių spalvų. Be to, labai įdomaus dizaino ir formos vazonai, netgi gėlių žiedai dera prie viso interjero atspalvių. Netgi galima skirti tam tikrą sienos dalį, kur galima pritvirtinti lentynėles ar pastatyti specialiai augalams pritaikytus stovus. Pavyzdžiui, vazonėlius galima pakabinti nevienodame aukštyje. Taip namie atsirastų išskirtinė augalų siena. Tam tikrus augalus galima laikyti ir miegamajame, tarkime, orchidėjas. Sunku pasakyti, kuriose vietose ar patalpose negalima laikyti augalų. Juos galima laikyti visur, reikia tik tinkamai pasirinkti jų rūšį ir dydį. Erdviose patalpose, kur yra mažai baldų, galima laikyti didelius augalus, pavyzdžiui jukas, fikusus.

 

Kokios klaidos dažniausiai pasitaiko bandant pritaikyti kambarinę gėlę interjere?

 

Daromos dvi pagrindinės klaidos pritaikant kambarines gėlės interjere. Pirma – kai jos užstoja praėjimą arba laikomos ten, kur visiškai nėra vietos. Antra – kai židinys apstatomas gėlėmis. Juk jis yra namų interjero akcentas, todėl negalima jo tarsi paslėpti vazoniniais augalais. Jeigu augalas didesnis, jam patalpoje turi būti skiriama daugiau vietos, kad galėtų nevaržomai augti ir puošti namus.

 

Ko reikia nepamiršti rūpinantis augalais?

 
  • Vienas svarbiausių augalų poreikių – vanduo. Tačiau reikėtų stengtis neperlieti ir nepalieti per mažai. Tai pavyks tik nuolatos tikrinant žemių drėgmę. Be to, vandens temperatūra turėtų būti kuo panašesnė į kambario temperatūrą.
  • Geriausia kambarinėmis gėlėmis rūpintis pagal nusistatytą grafiką. Būtina apžiūrėti augalų lapus, nuvalyti dulkes, jeigu reikia formuoti ir palaistyti.
  • Jei augalas pakeitė išvaizdą, pirmiausia reikėtų patikrinti, ar šaknys yra sveikos. Dažniausiai problemos prasideda būtent dėl jų.
  • Jeigu augalu rūpinamasi itin atsakingai, bet jis vis tiek neauga, vertėtų paieškoti išsamesnės informacijos. Kiekvienas augalas yra skirtingas ir reikalauja individualios priežiūros.
  • Atidžiai įvertinti apšvietimą. Ne visiems augalams būtini tiesioginiai saulės spinduliai, todėl jei tam tikra vieta užtektinai apšviesta, galbūt joje puikiai augs ir kambarinė gėlė.
 

Kaip egzotinius augalus paversti interjero detale?

 

Egzotiniai augalai namie – puikus pasirinkimas siekiant suteikti interjerui daugiau grožio, gyvybės ir, žinoma, egzotiško originalumo. Be to, net kai už lango pliaups lietus, namų erdvė sukurs malonią ir jaukią gamtos oazę.

 

Prieškambaris

 

Augalai prieškambaryje gali sukurti šiltą ir jaukią atmosferą. Jie gali būti pastatomi ant specialaus stalelio ar tiesiog būti laikomi prieškambario kampe.

 

Svetainė ir poilsio erdvė

 

Čia laikomi egzotiniai augalai padės atsipalaiduoti. Be to, moderniame interjere gali sukurti jaukumo ar elegancijos įspūdį.

 

(Ne)įprastos vietos

 

Egzotiniai augalai atkreipia kitų dėmesį, o jeigu puikiai dera prie namų interjero, suteikia jiems dar daugiau estetikos. Reikėtų nebijoti eksperimentuoti ir kambarines gėles įkurdinti neįprastose vietose. Netikėtai atsiradęs gamtos kampelis namams suteiks žavesio.