Kapsicinas – tai molekulė, kuri aitriosioms paprikoms suteikia aštrumo. Naujausi tyrimai rodo, kad ji net gali nužudyti vėžio ląsteles.

 

aštrus

2016 metų rugsėjį moksliniame žurnale „Breast Cancer: Targets and Therapy“ buvo publikuotas tyrimas, parodęs, kad aštrus maistas gali padėti naikinti net agresyviausio krūties vėžio ląsteles dideliais kiekiais.

 

Tyrėjų komanda iš Rūro universiteto Bochume, Vokietijoje atliko eksperimentą, kuriame laboratorijoje augino „trigubo neigiamo“ krūties naviko ląsteles. Tai vėžio tipas, kuriam gydyti gali būti taikoma tik chemoterapija. Tyrėjai nustatė, kad specifiniai receptoriai (TRP1) dažnai atsiranda ląstelėse, kurias aktyvuoja kapsicinas.

 

Kapsicinas skatina žūti didelį kiekį vėžio ląstelių. Išlikusios ląstelės nebegali greitai judėti, todėl pradeda dalytis lėčiau, taip sulėtindamos naviko augimą. Tačiau tokio kiekio kapsicino, kiek gaunama su maistu, nepakanka, ši molekulė turėtų būti įtraukta į medicininį gydymą, kad iš tikrųjų veiksmingai naikintų krūties vėžio ląsteles. „Jeigu galėtume suaktyvinti TRP1 receptorių su tam tikrai vaistais, galbūt atrastume naują vėžio gydymo būdą“, – sakė vienas iš tyrimo vadovų Hannsas Hattas, rašoma msn.com.

 

„Trigubas neigiamas“ krūties vėžys yra krūties vėžio potipis, kuriam trūksta trijų receptorių, aptinkamų kituose krūties vėžio tipuose. Sėkmingi krūties vėžio gydymo metodai, remiasi šių receptorių suaktyvinimu, todėl, jeigu jų nėra, gydyti vėžį tampa labai sudėtinga. Maždaug 10 – 20 % krūties vėžio atvejų prisikiriami „trigubo neigiamo“ potipiui. Toks vėžys gali būti itin agresyvus ir gali dažniau negu kitų tipų vėžys atsinaujinti.

 

Kapsicinas yra aktyvus ingredientas, randamas aštriame maiste, pavyzdžiui, aitriosiose paprikose. Įdomu tai, kad aitriųjų paprikų nesudėtinga užsiauginti namų sąlygomis vazonėliuose. Dekoratyvūs krūmeliai su ryškiaspalviais vaisiai suteiks žavingą akcentą virtuvei. Be to, šalia augantys prieskoniai tarsi prisimins nepamiršti jų vartoti.

 

Kapsicinas buvo tyrinėjamas praeityje dėl savo vertingų medicininių savybių. Džanghua krikščioniškosios ligoninės Taivane tyrimas 2011 metais nustatė, kad kapsicino molekulė sukelia apoptozę arba programuotą ląstelių mirtį (destrukciją) tam tikro tipo vėžio ląstelėms. Taip pat kapsicinas naudojamas kaip skausmą malšinanti priemonės išoriškai vartojamuose tepaluose ir kituose preparatuose.

 

Aštraus maisto nauda sveikatai trumpai:

 
  • Gali padėti numesti svorio.
  • Gali pagerinti širdies veiklą.
  • Gali apsaugoti nuo vėžio.
  • Gali apsaugoti nuo diabeto.
  • Gali padėti sumažinti kraujo spaudimą.
  • Gali padėti palengvinti depresiją ir sumažinti stresą.
  • Gali padėti pasveikti nuo kvėpavimo takų ligų.
  • Malšina skausmą.
  • Mažina artrito simptomus.
  • Padeda kontroliuoti apetitą.