Įvairiaspalviais skirtingų formų kristalais daugelis susižavi vaikystėje, kai kurių smalsumas neapleidžia ir suaugus. Gamtoje natūraliai susiformuojantys kristalai ne tik gražūs pažiūrėti, bet ir turi ypatingų savybių, kurias gali perduoti žmogui. Būtent todėl kristalai pasitelkiami meditacijai, terapijai, tampa namų interjero akcentais. Sužinokime daugiau apie ypatinguosius kristalus.

 

kristalai_800x562

1 Rožinis kvarcas

 

Dėl švelnios moteriškosios energijos priskiriamas prie stipriausių meilės talismanų. Skatina mylėti save ir kitus, pažadina geriausias savybes. Paprastai rožinis kvarcas laikomas moterims tinkamu kristalu, nes žadina švelniąją prigimtį, jausmingumą. Santarvė, ramybė, taika, atlaidumas ir švelnumas – savybės, kurias stiprina rožinis kvarcas. Kristalas globoja visus teigiamus ir šiltus jausmus, todėl padeda puoselėti tiek romantiškus, tiek draugystės ar giminiškus ryšius. Tikima, kad padeda išsaugoti puoselėjamą meilę, o vienišiams – lengviau ją surasti. Verta įsidėmėti, kad rožinis kvarcas švelnina kietą būdą, padeda atsiverti, todėl labai naudingas vyrams, kuriems sunkiau kalbėti apie jausmus, parodyti švelnumą. Taip pat naudingas norint atsikratyti liūdesio, nes suteikia optimizmo ir padeda atrasti harmoniją ne tik su kitais žmonėmis, bet ir savimi. Dar viena rožinio kvarco savybė – apsauga nuo piktųjų jėgų, santykių kivirčų, išdavystės ir skandalų.

 

Kaip naudoti? Siekiant apsaugos ir santarvės namuose – kelis kvarco gabaliukus išdėlioti visuose namų kampeliuose, visada turėti vieną išeinant iš namų. Ieškant meilės – kasdien bent 10 min. grožėtis kristalu, medituoti laikant rankoje, sugalvoti norą ir laikyti po pagalve.

 

2 Ametistas

 

Tai violetinis kvarcas, dažnai vadinamas sielos akmeniu. Veikia raminamai, harmonizuoja. Skatina tobulėti dvasiškai, pripildo išminties, gerina koncentraciją, padeda rasti atsakymus į sudėtingus klausimus. Ametistas stiprina valią, intelektą ir intuiciją. Tikima, kad padeda išvengti priklausomybių, lengviau priimti dvasines tiesas, atrasti Dievą. Namuose sugeria negatyvą, malšina liūdesį, sukuria teigiamą atmosferą. Ypač naudingas kūrybininkams, nes padeda pažadinti kūrybines galias, atrasti slaptus talentus. Taip pat stiprina silpną energetiką arba padeda atsigauti po sunkių išgyvenimų. Puikiai dera su rožiniu kvarcu, nes šis nuramina širdį, o ametistas – protą.

 

Kaip naudoti? Geriausiai ametistas veikia padėtas gerai matomoje vietoje, todėl į kišenes jo nedėti. Labai gražūs ametisto papuošalai. Tinka apyrankė arba žiedas, kad gestikuliuodami ar atlikdami kasdienius darbus vis pažvelgtumėte į kristalą ir iš jo gautumėte naudos. Jei kankina košmarai arba sunku užmigti, pasidėkite ant naktinio stalelio.

 

3 Kalnų krištolas

 

Skaidrus kristalas siejamas su išmintimi, išmanymu, informacijos gavimu ir perdavimu, intuicija bei empatija. Tikima, kad padeda geriau priimti informaciją iš kosmoso, dovanoja aiškumo jausmą, platesnį pasaulio, žmonių ir savęs suvokimą. Skatina gebėjimą priimti dalykus tokius, kokie yra, nepagražinant ir neperdedant. Taip pat nuramina, medituojant išvalo mintis ir sukuria vidinę harmoniją, padeda atrasti gilesnes prasmes. Labai naudingas kūrybiškiems žmonėms ir mokslininkams, ieškantiems atsakymų į sudėtingiausius klausimus. Namams suteikia visapusę apsaugą, teigiamai veikia maisto produktų savybes, o augalus skatina vešėti.

 

Kaip naudoti? Norint apsaugoti namus, galima dėti į gėlių vazonėlius – ir apsaugai, ir gražesniems augalams. Medituojant ar tiesiog mąstant pasidėti priešais save ir į jį sutelkti dėmesį. Kristalo galima prašyti pagalbos, užduoti klausimą ir stebėti 10–15 min. Pasidėti greta einant miegoti. Nešiotis su savimi saugantis nuo neigiamos energijos.

 

4 Lazuritas

 

Mėlynas akmenėlis siejamas su draugyste, padeda būti atviram, svetingam, žavingam. Pasitelkiamas norint išvengti konfliktų ir prieštaravimų, siekiant abipusio supratimo. Pravartu turėti visiems, kurie dirba su žmonėmis: mokytojams, gydytojams, žurnalistams, reklamų agentams, kasininkams ir kt. – padės išvengti konfliktų, įtampos, leis išlikti ramiems ir maloniai bendrauti. Kaip žinoma, mėlyna spalva siejama su ramybe, todėl lazuritas turi galią išvalyti susikaupusį negatyvą, atsikratyti nemalonių minčių, varginančių prisiminimų, kurie trukdo džiaugtis gyvenimu. Taip pat pastebima, kad stiprina intuiciją, padeda lemiamu momentu priimti tinkamus sprendimus, taip išvengiant potencialaus pavojaus ar konflikto.

 

Kaip naudoti? Nešiotis su savimi kišenėje ar dėvėti kaip dailų papuošalą. Kasdien keliolika minučių žiūrėti į kristalą, užduoti jam klausimų ir prašyti pagalbos, aiškumo.

 

5 Karneolis 

 

Gintarą primenantis kristalas laikomas vienu iš meilės akmenų. Padeda greičiau rasti antrąją pusę, puoselėti ilgalaikius santykius. Stiprina jausmus, padeda juos paversti gilesniais ir prasmingesniais, sykiu ilgaamžiais. Dvi didžiausios karneolio dovanos – santarvė ir laimė šeimoje. Nors laikomas universaliu akmeniu, visgi, kalbant apie santykius, labiau tinka moterims, nes padeda joms atsipalaiduoti, suteikia žaismingumo ir optimizmo, atveria džiaugsmui, buvimui čia ir dabar, stiprina seksualinę energiją.

 

Visiems padeda išvengti konfliktų ir nesusipratimų įvairiose situacijose, atskleisti talentus, pritraukia sėkmę siekiant tikslų ir teisybės. Ugdo iškalbą, išlaiko koncentraciją. Verta žinoti, kad tai stiprus amuletas, saugantis nuo pykčių, baimės, neigiamų emocijų ir nelaimingų atsitikimų.

 

Kaip naudoti? Turėti su savimi (kišenėje, piniginėje, rankinėje). Įsigyti papuošalų su šiuo mineralu. Nebūtinai turi liestis su oda, svarbu, kad būtų savininko auros ribose.

 

6 Hematitas

 

Su žeme susijęs kristalas, atsakingas logiką ir materialųjį pasaulį. Padeda įžeminti realybę, užkerta kelią fantazijoms, klaidingiems įsitikinimams, įtarumui. Puoselėja tiek asmeninis, tiek profesinius santykius bei suteikia ramybę ir aiškumą. Skatina loginį mąstymą ir praktiškumą, o tai pagerina materialinį gyvenimą ir finansinius aspektus. Kristalas harmonizuoja savivertę, nuslopina neigiamus dalykus ir atveria kelią ateiti teigiamiems. Ypač tinka lengvabūdiškoms asmenybėms, linkusioms blaškytis, negebančioms susikoncentruoti. Padės tvirtai pajusti žemę po kojomis, nesklandyti padebesiais, bet imti veikti.

 

Kaip naudoti? Šį tamsų kristalą galima turėti su savimi, taip pat laikyti namuose, bendroje kristalų kolekcijoje. Gali būti tiek atviroje, tiek uždaroje vietoje. Pravartu kasdien keliolika minučių medituoti susikoncentravus į tikslus.

 

7 Mėnulio akmuo

 

Meilės talismanas, padedantis greičiau rasti mylimąjį. Tikima, kad Mėnulio akmuo, kaip ir pats Mėnulis, labiau veikia moteris – suteikia nematomo žavesio, paslaptingumo, patrauklumo. Padeda poroms atgaivinti ir sustiprinti ryšį.

 

Skatina sustiprėti, įgyti kitų pasitikėjimą, lavina intuiciją, suteikia tvirtybės siekti tikslų. Itin naudingas kūrybinių profesijų atstovams, nes padeda atsiskleisti talentui, semtis įkvėpimo, rasti jėgų ir drąsos idėjoms įgyvendinti.

 

Saugo nuo kivirčų, bėdų, ligų ir piktų žmonių. Užsispyrėliams suteikia švelnumo, šilumos ir svajingumo. Pernelyg kukliems asmenims leidžia išlįsti iš kiauto, labiau pasitikėti savimi.

 

Kaip naudoti? Kaip išduoda pavadinimas, šis mineralas susijęs su Mėnuliu, todėl labiausiai jo poveikis atsikleidžia per pilnatį – prisipildo magiškų galių ir jomis apdovanoja savininką. Naudinga keliolika minučių laikyti rankose ir mąstyti, kokių dovanų iš jo norima. Verta pasiimti su savimi į keliones, kad saugotų nuo nelaimių.

 

8 Selenitas

 

Šis baltas gipso kristalas stiprina energiją. Sykiu sustiprina kitų kristalų poveikį – reikia tik ant pasirinkto mineralo uždėti selenito lazdelę arba ant selenito bokštelio patį kristalą. Galima kurti papuošalus, kuriuose pakaitomis veriamas senelitas ir kiti kristalai – taip jų galios dar labiau sustiprės. Pats selenitas yra šeimos židinio sergėtojas, atsakingas už darną namuose. Teigiamai veikia mergaites ir moteris – padeda tapti ramesnėmis, švelnesnėmis, svajingesnėmis. Paaugliams suteikia vidinę harmoniją, neleidžia atitrūkti nuo šeimos. Mokantis ir dirbant dovanoja susikaupimą, lavina atmintį. Stiprina iškalbos dovaną, yra puikus talismanas verslininkams, finansininkams. Išvalo negatyvą, skatina šviesias mintis, pažadina dvasines galias. Prastai matantiems gali stiprinti regėjimą.

 

Kaip naudoti? Yra tirpus vandenyje, todėl negalima šlapinti. Gali būti papuošalas, taip pat namų dekoro detalė. Pavyzdžiui, iš selenito pagaminta statulėlė puoselėja namų darną. Per kiekvieną pilnatį kristalą reikia įkrauti mėnesienos šviesa.

 

9 Piritas

 

Labai stirus, laikomas ugnies akmeniu. Stiprina charakterį, padeda siekti tikslų, stiprinti lyderio savybes, suteikia ryžto ir drąsos, paaštrina jausmus. Naudingas droviems žmonėms, kurie nori atsikratyti perdėto kuklumo. Piritas – puikus amuletas, priraukiantis finansinę sėkmę. Dažniausiai laikomas vyriškuoju kristalu, tačiau vertingas moterims, nes kovoja su naivumu, bejėgiškumu. Itin naudingas tiems žmonėms, kurie iš prigimties baikštūs arba dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių įgijo įvairių baimių – piritas padės jų atsikratyti, labiau pasitikėti savimi ir pasauliu. Rekomenduojamas visiems, kurie svajoja apie finansinę sėkmę, kopimą karjeros laiptas, kam sunku išreikšti emocijas arba norintiems sutvirtinti charakterį.

 

Kaip naudoti? Kasdien keliolika minučių medituoti susikoncentravus į piritą. Nešiotis su savimi kaip talismaną ar papuošalą, tačiau ne ilgiau nei tris dienas iš eilės, antraip tapsite per daug emocionalūs, nebesusitvarkysite su jausmais.

 

10 Saulės akmuo 

 

Dėl gelsvos spalvos kristalas citrinas dažniausiai vadinamas Saulės akmeniu. Įdomu tai, kad jį galima (ne)kaitinti – nuo to priklauso, ar kristalas bus skaidrus, ar matinis. Saulės akmuo pakelia nuotaiką, stiprina dvasingumą, suteikia ryžto ir jėgų. Kaip šviesos skleidėjas, šis kristalas saugo nuo bet kokios neigiamos energijos, nelaimių, bėdų, ligų ir priraukia gėrį, sėkmę bei pozityvą. Rekomenduojamas visiems žmonėms, kuriuos ištiko juodasis periodas, t. y. kai viskas krinta iš rankų, vargina prasta savijauta, krinka santykiai. Saulės akmuo gerina charakterio savybes, suteikia patrauklumo priešingos lyties atstovų akyse, padeda išlaikyti energiją ir jaunystę. Itin tinka tokių profesijų atstovams, kuriems svarbus galutinis rezultatas.

 

Kaip naudoti? Turėti su savimi kaip papuošalo dalį ar amuletą. Svarbiausia Saulės akmeniu kliautis tada, kai kažką veikiate, nes jis laikomas veiklos akmeniu. Netinka meditacijai ar miegui. Terapijai ir ritualams gali būti naudojamas tik šviesiu paros metu.

 

11 Medžio agatas

 

Žalsvas kristalas, susijęs su gamta. Tai stabilumo ir vidinės ramybės mineralas. Sugeria patiriamą stresą, negandas ir juos grąžina žemei. Išsklaido ego, neleidžia pamiršti, kad esame tik gamtos dalis, padeda atrasti vidinę ramybę ir ją apsaugoti. Glaudžiai susijęs su šaknies čakra, todėl padeda tvirtai stovėti ant žemės ir semtis energijos iš aplinkos. Įkvepia ugdyti jėgą, ištvermę, ryžtą, tad tinka žmonėms, kurie gyvenimiškose situacijose jaučiasi bejėgiai, nors ir žino, ką turėtų daryti, tačiau nežengia lemtingo žingsnio, nekovoja už save.

Kristalas pašalina neigiamas emocijas, leidžia geriau tekėti energijai, harmonizuoja, padeda atsipalaiduoti, tarsi surinkti save iš naujo.

 

Kaip naudoti? Norint pajusti raminančią medžio agato galią, reikia jį tiesiog palaikyti rankose. Po kelių minučių pajusite, kaip atsipalaiduoja kūnas, aplanko ramybė. Padeda kokybiškai medituoti, greičiau paleisti išorinį pasaulį ir panirti į vidinį. Laikomas šalia lovos dovanoja ramius sapnus.

 

12 Juodasis turmalinas

 

Senovėje laikytas raganų akmeniu, nes yra vienas galingiausių ir efektyviausių kristalų. Suteikia dvasinę, fizinę, emocinę ir mentalinę apsaugą. Naudingas kiekvienam, nes padeda išvengti visų įmanomų negandų – pradedant nelaimingais atsitikimais, baigiant ligomis. Tikima, kad saugo ne tik nuo neigiamų kitų žmonių veiksmų, bet ir minčių: kristalas sukuria tarp žmonių energetines ribas. Verta žinoti, kad šį kristalą galima naudoti ir kaip karmos akmenį. Tai reiškia, kad jei turite šį kristalą ir kitas žmogus jums linki blogo, tie palinkėjimai sugrįš bumerangu.

 

Juodasis turmalinas taip pat susijęs su šaknies čakra, todėl padeda tvirtai stovėti ant žemės ir suteikia pasitikėjimo savimi. Padeda priimti tinkamus sprendimus ir pritraukia sėkmę.

 

Tai raganų akmuo, todėl daro moteris viliokėmis, traukia vyrų dėmesį, gali būti naudojamas magiškiems ritualams.

 

Kaip naudoti? Gali tapti papuošalu ar talismanu, nešiojamu su savimi kišenėje. Šis kristalas gali turėti natūralių įtrūkimų.

 

***

 

Parengta pagal https://www.holydragonfly.com/ informaciją.

 

Įdomu

 
  • Kvarco kristalai geba generuoti elektrinį lauką, todėl itin naudingi radijo ir vaizdo įrangai.
  • Kristalų įvairovė tokia pat didelė, kaip ir žmonių veidų.
  • Spalva priklauso nuo sudėtyje esančių medžiagų.
  • Dažniausiai pasitaikančios kristalų rūšys: drūzai, geodai ir monokristalai.
  • Didžiausias ametisto geodas (Urugvajaus imperatorienė) sveria 2,5 t ir yra daugiau nei 3 m dydžio.
  • Kristalą galima užsiauginti patiems – į itin sūrų vandenį įmerkti vilnonį siūlą (turi nesiekti dugno), uždengti ir palikti kelioms dienoms: ant siūlo pradės formuotis kristalai.
 

Specialistės komentaras

„AteNora Accesories“ papuošalų su kristalais kūrėja Svetlana Šliževičienė 

 

Ar tinka kristalus dovanoti artimiesiems? Kokius geriausia?

 

Akmenys, pusbrangiai mineralai, kuriuos vadiname kristalais, yra gyvi, jie formuojasi gamtoje. Pavyzdžiui, dykumų rožė, stalagmitai, stalaktitai ir kt. Zodiako ženklai turi jiems priskiriamus akmenis, kurie gali sustiprinti gerąsias charakterio savybes ar suteikti trūkstamų. Kiekvienas ženklas turi 5–6 akmenis, kuriuos galima sujungti į vieną papuošalą. Taip pat yra akmenų, kurie yra universalūs, tad tinka visiems.

 

Agatas – apsaugos akmuo, dažniausiai dovanojamas vaikams, kabinamas prie lauko durų arba dedamas po pagalve. Mėnulio akmuo traukia meilę, todėl tinka vienišoms merginoms, siekiančioms rasti antrąją pusę. Saulės akmuo dovanoja šviesą, energiją, laikomas lyderio akmeniu, nes suteikia vadovo savybių, taip pat išvaiko baimes. Perlai taip pat traukia meilę, tačiau papuošalas turi būti iš porinio perlų skaičiaus. Tikima, kad perlai pritraukia ir sėkmę, saugo nuo gaisrų, stiprina motinystę.

 

Akmenys geriau veikia, jei žinomos jų savybės, taip pat svarbu, kad juos dovanotų ar pagamintų asmuo, skleidžiantis teigiamą energiją.

 

Verta žinoti

 

Atskirti, ar konkretus akmuo asmeniškai tinka, galima jį palaikius rankoje – jei greitai sušyla, vadinasi, tinkamas pasirinkimas. Būna, kad iš kai kurių akmenų pagaminti papuošalai tiesiog „prilimpa“ – nesinori nusiimti, tai irgi rodo, kad akmens dovanojamos savybės ar apsauga itin reikalingi. Jei greitai numetate į šoną, reiškia, akmuo netiko.

 

Jei nežinote, koks žmogus pagaminto papuošalus su akmenėliais, bet norite gautų jų teikiamą naudą, papuošalą išvalykite ir įkraukite teigiama energija. Palaikykite po tekančiu vandeniu (geriausia – šaltinio) ir padėkite tokioje vietoje, kur galėtų sugerti tekančios saulės energiją.

 

Pastebėjus, kad akmuo suskilo, nenusiminkite, tai rodo, kad jis jau atliko savo darbą ir yra nereikalingas.