Pražūtingo žemės drebėjimo metu Nepale net šešiasdešimt lietuvių kopinėjo Himalajų kalnuose. Didžiausia tautiečių grupė buvo kartu su kelionių organizatoriumi Tadu Jeršovu. Lietuviška atributika pasipuošusi grupelė apžiūrinėjo senovinį Baktapuro miestą.

 

„Išvažiavome iš Baktapuro ir po 20 minučių ten prasidėjo žemės drebėjimas. Aukų toje vietoje buvo tikrai daug“, – prisiminimais laidoje KK2 šį trečiadienio vakarą 19.30 per LNK dalinsis T. Jeršovas.

 

vlcsnap-2015-04-29-14h20m14s199_1024x576

Važiuodami iš Baktapuro keliautojai pajuto, kad po kojomis dreba žemė. Tautiečiai iššoko iš juos vežančio mikroautobuso, išbėgo į atvirą laukymę ir ten susibūrė į krūvą. „Važiuodami pamatėm, kad šalia esančių namų sienos pradėjo skilinėti, griūti, šokom visi iš autobusiuko ir bėgom į atvirą vietą, laukėm, kas čia bus. Buvo netoli ir kalvų, matėsi, kad ten, kur namai stovi, kyla dulkių debesys“, – KK2 žurnalistams sakė keliautojas T. Jerešovas.

 

Tuo metu, už 17 kilometrų, sostinėje Katmandu prasidėjo vienas baisiausių pastarojo meto žemės drebėjimų. Jį lydėjo kalnų griūtys, kurios nušlavė nuo žemės paviršiaus dešimtis kaimų ir miestelių.

 

Everesto papėdėje žuvo tūkstančiai vietos gyventojų ir turistų. Žemės drebėjimo ir pakartotinių smūgių metu Nepale žuvo daugiau kaip penki tūkstančiai žmonių. Labiausiai nusiaubtas sostinės Katmandu slėnis. Čia griuvo namai, virto elektros stulpai.

 

Prieš pat žemės drebėjimą į Everestą ruošėsi lipti ir grupė alpinistų, tarp kurių Lietuvos pilietė Edita Uksaitė Nicholson. Naujausiais duomenimis tautietė sveika ir gyva. Išgelbėti ir visi su ja buvę alpinistai.

 

Lietuvos alpinistas, pirmasis iš Baltijos valstybių įkopęs ir iškėlęs nacionalinę vėliavą aukščiausio Žemės kalno – Everesto, Vladas Vitkauskas Nepale lankėsi aštuonis kartus. Jis sako, kad Nepalo Himalajų kalnai – vieni pavojingiausių pasaulyje. Žemės drebėjimo čia buvo laukiama jau keletą metų, tačiau niekas tam nesiruošė, nes atsilikusioje Azijos šalyje nėra seismologinių tarnybų.

 

„80 metų tokio didelio žemės drebėjimo nebuvo, žinoma, daug kas to laukė, bet Nepalas – viena vargingiausių šalių, negalėjo tam pasiruošti“, – kalbėjo žymus alpinistas.

 

Iš didžiausio pasaulio pragaro grįžę tautiečiai šypsosi. Jie – laimės kūdikiai. Tik keletas kilometrų ir valandų skyrė juos nuo mirties.

 

Visus lietuvių išgyvenimus iš Nepalo žiūrėkite šį trečiadienio vakarą 19.30 val. per LNK laidoje KK2.