Šis populiarus posakis puikiai apibūna mintį, kad šiuolaikiniai žmonės sukūrė tai, kas jau senų senovėje egzistavo pasaulyje. Pasaulyje egzistuoja įrodymų, kad senovės civilizacijos galbūt buvo pažengusios ne mažiau, o gal net daugiau negu šiuolaikiniai žmonės. Kai kas tiki, kad vieną dieną jiems iškilus į viešumą, visos žmonijos žinios apie istoriją ir pasaulio pažangą sprogs kaip muilo burbulas. Ši teorija vertinama labai prieštaringai. Daug ginčų ir diskusijų kelia „atradimai“, kurie neva yra neginčijami įrodymai, kas vyko prieš dešimt tūkstančių ar milijonų metų.

 

senove

Prieš 1,8 milijardų metų pastatytas pirmasis atominis reaktorius

 

1972 metais prancūzai iš Oklo telkinio Gabono respublikoje vakarų centro Afrikoje pradėjo importuoti uraną. Galite tik įsivaizduoti, kokie jie buvo nustebę, kai pastebėjo, kad kažkas anksčiau už juos jau buvo pradėję išgauti uraną iš žemės gelmių. Atlikę nuodugnesnius tyrimus jie nustatė, kad šioje vietoje būta labai pažangaus, didelio masto atominio reaktoriaus, kuris buvo naudojamas prieš maždaug 1,8 milijardų metų ir veikė apytiksliai 500000 metų. Tuo metu mokslininkai vieningai nutarė, kad šis atradimas – tai nuostabus ir neįtikėtinas natūralios kilmės fenomenas.

 

Amerikietis Nobelio premijos laureatas chemijos srityje (už darbą, nagrinėjantį sunkiųjų metalų sintezę) ir Jungtinių Valstijų atominės energijos komisijos buvęs vadovas Glennas T. Seaborgas mano, kad tai nebuvo natūralios gamtos fenomenas, o žmogaus sukonstruotas atominis reaktorius. Urano skilimo reakcijai įvykti reikia labai tikslių sąlygų. Visų pirma, vanduo turi būti labai švarus. Daug švaresnis nei egzistuoja bet kur natūralioje aplinkoje. Tam, kad įvyktų skilimo reakcija reikalingas urano izotopas U-235. Tai vienas iš izotopų, kuris natūraliai randamas urane. Manoma, kad reaktorius buvo galingesnis nei statomi šiais laikais. Jis buvo keliolikos kilometrų ilgio, šilumos poveikis aplinkai buvo apribotas iki 40 metrų iš visų pusių. Radioaktyvių atliekų iki šiol aptinkama aplink esančiuose geologiniuose elementuose, bet ne už kasyklos ribų.

 

Senovinis perujietiškas akmens teleskopas, šiuolaikinio stiliaus drabužiai

 

Manoma, kad teleskopą 1609 metais išrado Galilėjus. Tačiau dar prieš 65 milijonus metų išgraviruotame akmenyje vaizduojamas žmogus pro teleskopą žiūrintis į žvaigždes. Pietinėje Peru dalyje Ikos mieste įkurtame Kabreros muziejuje saugoma virš 10000 akmenų kolekcija. Šie akmenys ypatingi tuo, kad juose pavaizduoti priešistoriniai žmonės, dėvintys galvos apdangalus, drabužius ir avalynę. Akmenyse vaizduojamos, kaip manoma, organų persodinimo, kraujo perpylimo, cezario pjūvio operacijų ir susidūrimo su dinozaurais scenos.

 

Skeptikai mano, kad akmenys buvo suklastoti, tačiau kai kurie archeologai yra tikri, kad tai laikų prieš K. Kolumbą reliktai. Naujosios Meksikos universiteto archeologas dr. Dennisas Swiftas sako, kad septintajame XX amžiaus dešimtmetyje buvo manoma, kad dinozaurai vaikščioja nuleidę uodegas, o akmenyse atvirkščiai vaizduojami vaikštantys su pakeltomis į viršų uodegomis, todėl spėta, kad tai yra klastotė. Tačiau vėliau buvo atrasta, kad dinozaurai iš tiesų vaikščiodavo pakėlę uodegas, todėl piešiniai yra teisingi. Remiantis tuo, galbūt kiti piešiniai taip pat yra teisingi, reikia tik laiko, kad jie būtų įtikinamai įrodyti.

 

Pažangios kultūros priešistoriniuose urvų piešiniuose

   

Prancūzijos Marca urvuose slypintys atvaizdai kelia didžiulį susidomėjimą. Daugiau nei 14000 amžiaus piešiniuose vaizduojami žmonės su trumpų plaukų šukuosenomis, prižiūrėtomis barzdomis, siūtais drabužiais, jojantys ant žirgų. Visa tai tarsi turėtų paneigti ankstesnį įsivaizdavimą, kad pirmykščiai žmonės vaikščiojo apsigobę nudobtų žvėrių kailiais ir odomis. 2002 metais mokslininkai pripažino, kad piešiniai yra originalūs. Šie piešiniai ilgą laiką buvo slepiami. Pavyzdžiui, Prancūzijos žmogaus muziejuje buvo eksponuojami urvų piešiniai, bet tik tokie, kuriuose vaizduojami pirmykščiai žmonės. Turėjo praeiti daug laiko, kol buvo įrodyta, kad šie piešiniai originalūs. Pirmą kartą Europoje juos atrado XIX amžiuje.